Kumpasın adresi… 120 FETÖ’cü Kızılcahamam’da toplandı

MİT kumpası iddianamesine göre, FETÖ imamları örgüt elebaşı Fetullah Gülen'den aldıkları talimat sonrasında ülkeye geri dönüşlerinin akabinde Ankara Kızılcahamam'da 120 FETÖ'cünün katıldığı bir toplantı yaptı. Toplantıya Karlov suikastı sanıkları ile ABD'deki Hakan Atilla davası hakiminini İstanbul'da ağırlayan hukuk bürosunun ortağı da katıldı. Gülen'in talimatını emniyet birimlerine ileten 'Arif' kod adlı 'Marmara Bölge İmamı' Ali Rıza Tekinkaya ise aynı zamanda Ergenekon, Balyoz, 17-25 Aralık gibi kumpasları 'organize eden kişi' olarak kayıtlara geçti.

Kumpasın adresi… 120 FETÖ’cü Kızılcahamam’da toplandı

7 Şubat 2012’de MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu MİT görevlilerini ifadeye çağırması ve haklarında yakalama kararı çıkarılması kumpasına ilişkin hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı.

FETÖ İMAMLARI GÜLEN’İN TALİMATINI ALMAK İÇİN ABD’YE GİTTİ

O dönem örgüt içerisinde emniyet ve yargıda ”mahrem imamlık” yapan şahıslara yönelik bulgulara yer verilen iddianamede, “Kozanlı Ömer” kod adlı Osman Hilmi Özdil’in yardımcısı konumunda bulunan ve FETÖ elebaşıyla doğrudan görüşme olanağı olan “Bahadır” kod adlı firari şüpheli Çetin Özgür ve örgütün yargıdaki mahrem imamlarından olan firari şüpheli İlyas Şahin’in kalkışmaya ilişkin talimatı almak ve iletmek üzere ABD’ye gitmiş olabilecekleri yönünde inceleme yapıldığı anlatıldı. İddianamede, Çetin Özgür’ün 19 Ocak 2012’de saat 09.25’te Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye çıkış yaptığı, 10 günlük bir aranın ardından Bosna Hersek üzerinden 29 Ocak 2012’de saat 10.15’te yine Atatürk Havalimanı’ndan yurda giriş yaptığının tespit edildiği belirtildi.

Tespitlere göre, sözde yargı imamı ”Kartal” kod adlı şüpheli İlyas Şahin’in de 20 Ocak 2012’de Özgür’den bir gün sonra uçakla ABD’ye gitti, yine Özgür’den bir gün sonra 30 Ocak 2012’de Atatürk Havalimanı’ndan ülkeye döndü.

Özgür ve Şahin’in bu seyahatlerinin 7 Şubat MİT Kumpas soruşturmasının bilgilerini FETÖ elebaşı Gülen’e aktarmak ve onay almak için olduğu vurgulanan iddianamede, operasyon onayının alınması ile 13 Ocak 2012’de yapılan KCK operasyonunda ele geçtiği öne sürülen ve bu tarihe kadar bekleyen “Oslo ses kayıtları”nın tespit edildiği iddia edilen dijital materyallerinin bu seyahatten hemen sonra 3 Şubat 2012’de incelemeye alındığı bildirildi. İddianamede, örgütten gelen talimat sonrasında derhal harekete geçen örgüt mensubu eski emniyet birimlerinin işlemleri hızlandırdıkları belirtildi. 4 günlük süre içerisinde özellikle delillerin bulunduğu iddia edilen harddiskin incelemesinin tamamlandığı ve gözaltı kararının 7 Şubat’ta çıkarılmasıyla sürecin son bulduğu aktarıldı.

ANKARA’DA 120 FETÖ’CÜ İLE TOPLANTI

Böylece operasyon talimatının örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e sunulmasında kuryelik yapan dönemin sözde emniyet imamı Özgür ve sözde yargı imamı Şahin’in de kumpas soruşturma kapsamında görev aldığı belirlendi.

İddianamede, şüpheliler Çetin Özgür ve İlyas Şahin’in FETÖ elebaşından aldıkları talimatın örgüt hiyerarşisi gereği emniyet birimlerine iletilmesinin, o dönem örgütün “Marmara Bölge İmamı” olan “Arif” kod adlı şüpheli Ali Rıza Tekinkaya tarafından yapıldığı tespitine yer verildi.

ERGENEKON, BALYOZ GİBİ KUMPASLARI DA ORGANİZE ETTİ

Firari şüpheli Tekinkaya hakkında yapılan araştırmada ise şüphelinin 7 Şubat MİT kumpas soruşturmasından hemen önce ve örgüt elebaşının talimatının gelmesi sonrasında 2, 3 ve 4 Şubat 2012 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam Asya Termal Otel’de 5202 numaralı odada konakladığı belirlendi.

2005 – 2014 arasında FETÖ’nün Marmara Bölgesi Emniyet imamı olduğu tespit edilen ‘Arif’ kod adlı Ali Rıza Tekinkaya’nın Ergenekon, Balyoz davaları ile 17-25 Aralık soruşturması gibi FETÖ operasyonlarını organize eden kişi olduğu kayıtlara geçti.

İddianamede, Tekinkaya’nın 17-25 Aralık’tan sonra Ankara’ya giderek Adalet Bakanlığı’na bağlı zabit katipleri ile infaz koruma memurlarından sorumlu olduğu ve MİT kumpasının talimatını FETÖ elebaşından alıp Emniyete ileten kişi olduğu ifade edildi.

Hemen yan odasında örgütün sözde Güneydoğu emniyet imamı “Bekir” kod adlı şüpheli Hüseyin Civan’ın kaldığı tespit edildi. İddianamede, bu şahıslarla birlikte kalanların tamamının sorgulandığı ve otelde toplam 120 FETÖ şüphelisinin bulunduğunun belirlendiği ifade edildi.

ÖRGÜTÜN İZLEYECEĞİ POLİTİKAYI ANALİZ ETTİLER

İddianamede, tespit edilen bu otel kaydının örgüt elebaşının talimatı sonrasında gerçekleştirilmeye teşebbüs edilecek kalkışma sonrasında örgütün izleyeceği politikaların analizi ve ilgili birimlere iletilmesine ilişkin olduğu değerlendirildi. Otelde kalan diğer şüpheliler ve örgütteki görevleri şöyle sıralandı:

”Sunay Elmas isimli şahsın örgüt içi konumunun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mahrem imamlarından ve yine yapılan araştırmada örgütün MİT yapılanması dahilinde görev alan imamlardan olduğu tespit edilmiştir. Kamil Bayram isimli şahsın örgüt içi kod isminin ‘İsmail’, örgüt içi konumunun ise polis memurları Türkiye imamı olduğu, yine Terörden Arananlar Listesi’nde adının geçtiği belirlenmiştir. Sebahattin Kaplan isimli şahsın örgüt içerisinde ‘Serkan’ kod adını kullandığı, örgüt içi konumunun Marmara Bölgesi emniyet mahrem yapısı olduğu, Bekir Kalağası isimli şahsın örgüt içerisinde ‘Onur’ kod adını kullandığı, örgüt içi konumunun Marmara Bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu tespit edilmiştir.

Musa Metin isimli şahsın ‘Hakan’ kod adını kullandığı, örgüt içi konumunun Ankara bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu tespit edilmiştir. Muhammet Bekar isimli şahsın kod isminin ‘Ömer’ olduğu, örgüt içi konumunun Ankara bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu tespit edilmiştir. Ramazan Yılmaz isimli şahsın kod isminin ‘Serdar’ olduğu, örgüt içi konumunun Ankara emniyet mahrem imamı olduğu, yine FETÖ’nün adliye yapılanması ile ilgili görevleri olduğuna dair tespitler yapılmıştır. Bilal İrice isimli şahsın örgüt içerisinde ‘Bahadır’ kod adını kullandığı, örgüt içi konumunun Gaziantep-Diyarbakır-Siirt Güneydoğu Bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu, yine hakkında Yozgat İl Emniyet Müdürlüğünce Yozgat emniyet mahrem il sorumlusu olduğu yönünde tespitlerin olduğu belirlenmiştir.”

KARLOV SUİKASTI SANIKLARI DA KATILMIŞ

Toplantıya örgütün avukatlık yapılanmasında olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma bulunan firari şüpheli Murat Karkın’ın da katıldığı, Karkın’ın kayyum atanan Yüksel Karkın Küçük Avukatlık Ofisi’nin ortağı olduğu ve bu hukuk bürosunun ABD’deki Hakan Atilla davasının hakimi Richard Berckman’ı 2014 yılında İstanbul’da ağırladığı belirtildi.

Söz konusu toplantıya Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastine ilişkin davada firari sanık olan Murat Tokay ve Ahmet Kılınçarslan’ın da katıldığı ifade edilen iddianamede, ‘Yavuz’ kod adlı Tokay’ın Ankara bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu, şüphelinin Karlov suikasti ile ilgili FETÖ hiyerarşisi ve emniyet mahrem yapılanması içerisinde terörist M. Mert Altıntaş’ın örgütsel “genel müdürü” görevinde olduğuna dair bilgilerin bulunduğu kaydedildi. “Necdet” kod adlı firari şüpheli Kılınçarslan’ın da Ankara bölgesi emniyet mahrem imamı olduğu belirtildi.

OTELDE KENDİLERİNİ PERDELEMEK İÇİN BAŞKA TOPLANTILAR DA YAPMIŞLAR

Soruşturmaya konu olayda İstanbul, Ankara ve Güneydoğu illerinin emniyet, yargı ve MİT örgüt ünitelerinin aktif görevler alması sebebiyle toplantıya katılan bu kişilerin örgütün o dönem girişeceği kalkışma ile ilgili ‘yol haritası’nın kararlaştırılması ve üniteler arasında koordinasyonun sağlanmasına yönelik olduğu ifade edildi.

Aynı tarihlerde örgütün çok sayıda militanının bahse konu otelde konaklamaları sağlanarak bununla 7 Şubat 2012 tarihli kalkışmaya ilişkin gündemi perdelemenin amaçlandığı belirtildi. İddianamede, şöyle denildi:

”Bu suretle de toplantıya katılan örgüt militanlarının 7 Şubat 2012 tarihli kalkışmanın öncesinde bilgi sahibi oldukları, bu dönemden sonra örgütün güdeceği strateji hususunda toplantılar gerçekleştirdikleri ve kendi alanlarında örgüt hedefleri doğrultusunda sorumlu oldukları ünitelerin idaresi ile ilgili kararlar aldıkları ve alınan başkaca kararların kendilerine tebliğinin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda emniyet mahrem imamlarının toplantıya katılımlarının ise kendi sorumluluklarında bulunan ve bu kumpas soruşturmanın Ankara, İstanbul ve Güneydoğu illerindeki ayaklarında görev alan polis memur ve amirlerinin örgütsel talimatla uyumlu biçimde hareket etmelerini sağlamaya yönelik olduğu tespit edilmiştir.”