Gündem

‘Libya’da 16 Türk askeri şehit oldu’ haberleri yalan!

Türkiye düşmanları yine iş başında. Sosyal medya başta olmak üzere birçok platformda Libya’da 16 Türk askerinin şehit edildiği haberleri yayıldı, görüntüler paylaşıldı. Ancak iddianın doğru olmadığı öğrenildi. Görüntülerin hala paylaşıldığı ve birçok kişinin bu yalan habere inandığı belirtildi.

VERYANSIN TV

Bir yandan Suriye bir yandan da Libya’da asker bulunduran Türkiye’ye psikolojik hareket son hızıyla devam ediyor.
Rusya haber sitesi Sputnik, İngilizce sitesinde Libya’da Hafter güçlerinin 16 Türk askerini 100 kadar da destekçisini öldürdüğü iddialarını yazdı. Bu haberin hemen ardından sosyal medyada kamufulaj giymiş ve yerde kanlar içerisinde yatan çok sayıda kişinin bulunduğu görüntüler ortaya çıktı.
Görüntüler sosyal medya hesaplarında yayınlandı. İddiaya göre, görüntülerde kanlar içerisinde yatanların Türk askeriydi. Ancak gerçek kısa süre sonra ortaya çıktı. Görüntülerde yerde yatan grubun başka bir grup olduğu, bu görüntülerin de Türkiye’ye karşı psikolojik hareket olarak kullanıldığı tespit edildi.
Veryansın Tv’nin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, böyle bir olay yaşanmadı. Kaynaklar, “Libya’da sahada askerimiz yok. Böyle bir olay da yok. Tamamen dezenformasyon” dedi.
Psikolojik harekata yenik düşen sosyal medya kullanıcılarını da Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel ve Güvenlik Politikaları uzmanı Abdullah Ağar bilgilendirdi.
Ağar paylaşımında şunları söyledi:
“YPG/PKK ve REJİM hesapları ‘Ölü Türk Askerleri’ diye bazı görüntüler paylaşıyorlar.
YALAN ARKADAŞLAR.
Geçen günlerdeki gibi bir dezenformasyon dalgası.
Oyuna gelmeyin.
İstenmesek bile görüntüler UKC’ne ait.
Bizim sahadaki komandolarımız bu çelik başlıkları kullanmıyorlar.”

SOSYAL MEDYADA PSİKOLOJİK SAVAŞ: İZİN VERMEYİN!

Abdullah Ağar, ardından şu uyarılarda bulundu:

“Dün akşam bir kez daha görüldü ki, iletişim kanallarından yapılan saldırılara Türk Sosyal Medya kullanıcısının refleksleri SON DERECE ZAYIF!
“Libya’da 16 Türk askeri öldürüldü” başlıklı sözde haberler ve “Suriye’de öldürülen Türk askerlerine” dair sözde görüntüler ortalığı ayağa kaldırdı.
Bu tür mücadele süreçlerinde; veri, bilgi ya da haberin DOĞRULUĞUNU TEYİT ETMEDEN sizi etkilemesine izin vermeyin.
Hele hele veriyi servis edenin istediği gibi etkilemesine KESİNLİKLE izin vermeyin.
Karşıt eksenlerden yapılan bu tür servisler ‘gerçekte olsa’ KASITLIDIR ve korku/endişe/kaygı/dehşet/ümitsizlik/güvensizlik/belirsizlik/moralsizlik/inançsızlık, kontrolsüz/yanlış yere yönlendirilen öfke/nefret/ ötekileştirme/düşmanlaştırma/şeytanlaştırma gibi amaçlar taşırlar.
İzin vermeyin!
Bütün bu veriler:
– Psikolojik Savaş,
– Gri/Kara/Beyaz Propaganda,
– Etki Ajanlığı,
– Nüfuz Casusluğu,
– Algı Mühendisliği,
– Kamu Diplomasisi,
– İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma operasyonlarının BİRER UYGULAMASIDIR.”

Mustafa Önsel de şunları yazdı:
“İdlib olayında yanlış politika izlendiğini yazdık, anlattık.
Yanlış tamam, ama karşı gücün psikolojik harekâtın propagandasını yapmak ne oluyor?
Mehmetçik orada canını ortaya koyuyor. Bu nasıl bir bozgunculuk!
Öncelikle burası Libya değil. Yerdekiler kesinlikle Türk askeri değil!
Bunu yayanlar; Şu an çatışma tarafı Suriyeliler, PKK’lılar, E. Uslu gibi FETÖ’cüler, Hafter.
Ya gözyaşıyla bunu paylaşanlar?
Bir toplum bu kadar aklını, ferasetini kaybedemez…
YAZIK YAHU!”

6 Yorum

  1. FETÖ’cüler ve PKK’lılar son günlerde müthiş bir psikolojik harekat yürütüyorlar. Her türlü ALGI yöntemini kullanıyorlar. İşin acı tarafı kendisine Atatürkçü, Solcu diyen bir çok kimseyi de bu tezviratlara ortak ediyorlar. Olmayanı olmuş gibi gösterip, olanı da biri bin yapıp abartıyorlar ki infial yaratsın tepki duyulsun, istenilen ALGI oluşsun. Müthiş bir sosyal medya terörü var son günlerde, müthiş!..

  2. Libya’da kaybimiz yok denildi iki gün sonra Tayyib cikti “Birkac sehidimiz var”dedi.Önce sehitler tane ile sayilmaz bu bir ahlaksizlik Öcalan’a “Sayin”, Mehmetcige “kelle” demenin baska bir versiyonudur.AKP hükümeti bizi aldatiyor.Mustafa Önsel sende buna alet olmussun.Eger bir ülkenin resmi makamlari kac askerimizin sehit oldugunu saklayip gercekleri topluma aciklamazsa bu toplum baska haberlere inanir yalan veya dogru.Yani kalkipta millete yazik demek ayip ve etik degildir.Bizim askerimiz ABD’nin dedigi gibi ihrac mali dgildir tane ile sayilmaz kilo ile satilmaz.Bizim bir askerimiz yüzlerce Tayyibten ve onun aktrollarindan daha degerli ve de sereflidir.Millete gercekleri anlatmamak millete deger vermemektir.Suriye’de bulunmamizin tek nedeni Suriye’yi Türk topragi yapmaktir.Bu nedenle Suriye’ye Israil’in saldirilarina sessiz kalinmaktadir.Amac Suriye Devletini yikmak ve orayi Türk topragi yapmaktir.Iste Tayyibin milletten sakladigi ama aradabir agzindan kacirdigi cilgin projelerden biriside budur.Türkiye’yi kana bulamak.Saniyor ki Suriye’yi bize yedirirler.O zaman Israil’e hava atmanin sadece bir gösteris oldugu gercegi ortaya cikmaktadir.Suriye Tevrattan esinlenip topraklarini genisletiyor Erdogan’da Misak-i Milli bahanesi ile aklisira Osmanliya oynuyor.Oynatmazlar seni hem oynatmazlar hem de Sevri tekrar getirirler sen de bu arada vatanina siginirsin yani Potamya’ya.

  3. Bu yanlışın tek mümessili gerekli bilgileri zamanında paylaşıp insanları bilgilendirmeyenlerdir. Insanlar ondan sonra yanlış bilgilere yöneliyor. Libyadaki şehitler baştan saklanmasa ve olay hakkında bilgi verilse bunlar olmaz

  4. Suriye ve Libya’da çok Türk askeri şehit oldu gibime geliyor. AKP korkuyor milletten saklıyor. internette çok resimler gördüm.

  5. Emre Uslu’nun twitlndeki M.LNA@LNA2019M ‘i google da aradim.Ilk bakista Libya Ulusal Ordusu(Hafter)’in twitter hesabi gibi görünüyor.Ama dikkatli bakinca resmi hesap olmadigi anlasiliyor.Ayrica bu paylasilan görüntüyü bulamadim M.LNA denen hesapta ……???????????????!!!!!!!!!!!

  6. Bir ayda 28 asker şehit olmuş. Türk askeri oraya kurbanlık olarak gönderilmiş. Psikolojik harekat neresinde? O zaman niye murat ağırelin hesabı hacklendi??? Neyi saklıyorsunuz???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı