Yargıdan ‘Süper Dadı’ kararı

featured
service

Uzun yıllar TRT’de yayınlanan Süper Dadı programının sahibi Gözde Şahenk Erdoğan hakkında, ‘pedagog unvanını kullanarak halkı aldattığı’ gerekçesiyle açılan soruşturmadan karar çıktı.

Türk PDR Derneği, 2011-2014 yılları arasında TRT’de yayınlanan, ardından özel bir televizyon kanalına transfer olan Süper Dadı’nın yürütücü sunuculuğunu yapan Gözde Şahenk Erdoğan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Erdoğan’ın kitaplarında, ticari faaliyetlerinin tümünde ve televizyon kanalında, “pedagog” unvanını kullandığını belirten dernek, bu yolla halkın aldatıldığını savunmuştu.

MESLEK DEĞİL SIFATMIŞ

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, derneğin suç duyurusunu ele alan Başsavcılığın takipsizlik kararında, Erdoğan’ın Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde öğrenim görmeye başladığı, öğrenim hayatına Gelişim Psikolojisi dalında devam ettiği ifade edildi. Çok sayıda kitap yazan ve televizyon programı yapan Erdoğan’a yönelik, “Ürettiği bir eser bulunmadığından pedagog unvanını kullanan kişinin müsnet suçu işlediğinden söz etmek mümkün değildir” denildi. Pedagog unvanının Erdoğan tarafından, “Meslek adı olarak değil, sıfat olarak kullanıldığı” kaydedildi.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, karara itiraz etti. Kararı değerlendiren Özat, “Şahsın bu unvanı kullanarak ticari faaliyet yaptığı, unvanla hizmet ve yazdığı kitapları sattığı kanıtlarıyla sunulmuştur. Ayrıca pedagog unvanının bir meslek unvanı olduğu, Adalet ve Sağlık bakanlıklarında meslek tanımlı kadro olduğunu gözden kaçırılmış ya da kaçırılmak istenmiştir” dedi. Savcılığın, Erdoğan’ın pedagog unvanı altında elde ettiği maddi geliri görmezden geldiğini savunan Özat, şunları söyledi:

“Savcılığın gerekçesinden, herkesin istediği unvanı rahatça kullanabileceği anlamı çıkmaktadır. İlgili şahıs hakkında hak etmediği pedagog unvanını kullandığı için farklı hukuki süreçler başlatılacaktır. Gözde Şahenk Erdoğan pedagog değildir. Kendisi çocuk gelişimi mezunudur. YÖK’ün 2011 yılında Adalet Bakanlığı’na sunduğu görüş yazısına göre pedagog unvanı, yalnızca Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarınca kullanılabilir.”

Yargıdan ‘Süper Dadı’ kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 ay önce

    Ben de doktorum diyeyim, milleti kandırayım.

    Cevapla
  2. 4 ay önce

    Valla bu işler pek karışık. psikolog, çocuk gelişimci, rehberlik ve danışmanlık, okul öncesi öğretmenliği hepsi birbirinin alanı içine giriyor. Pedagoji bölümleri 1980 de kaldırıldı. Şu an ülkede pedagog kim belli değil. Pedagog çocuk eğitimcisi demek. siz hiç okul öncesi kurumlarında rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunlarını gördünüz mü.. Okul öncesi kurumlarında genelde çocuk gelişim ve okul öncesi öğretmenleri çalışır. Demek ki pedagog kim miş ??? Davaya konu olan hanımefendi bence tam bir pedagog, gelişim psikolojisinde yüksek lisans bile yapmış….kimi rahatsız etmiş bu durum….

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!