Mevduat nedir?

featured
service

Mevduat hesabı nedir, nasıl açılır, vadeli mevduat hesabı çeşitleri ve faiz oranları ile birlikte haberimizde…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduata ilişkin açıklamalarının ardından mevduat sisteminin ayrıntıları merak konusu haline geldi. Bankaların en önemli kaynağı olan mevduat, bankalara faiz değerleri karşılığında vadeli veya vadesiz olarak yatırılan paradır.  

MEVDUAT HESABI NEDİR?

Mevduat hesabı bankalarda kullanılan hesap çeşitlerindendir. Mevduat hesabında, bankaya faiz değerleri karşılığında döviz, maden veya para yatırılıp belirli bir süre sonra geri alınarak yatırım yapılıyor. Mevduat hesabına yatırılan para, istenildiğinde veya belirlenen süre olduğunda geri çekilir. Mevduat hesabı açılmasının amacı, bankaya yatırılan para, altın veya dövizin faiz ile kâr elde etmektir.

Mevduatın izlendiği hesaplara verilen isimler yerine veya türüne göre değişir. Mevduat hesapları, alacaklı cari hesaplar ve küçük cari hesaplar mevduatın izlendiği hesaplardır. Mevduat hesapları hem bireysel hem de kurumsal olarak açılabilir.

Mevduat, belirli bir hesaba nakit para yatırılarak yapılabileceği gibi nakit hareketi geçmeden de yapılabilir. Yani başka bir hesaptan aktararak, havale ederek veya farklı bir hesaba keşide edilen çekin alacak kaydıyla mevduat yapılabilir.

Mevduat vadesiz, vadeli veya ihbarlı olarak oluşturulabilir. Vadesiz mevduatta, yatırılan para istenildiği vakit çekilebilir. Vadeli mevduatta yatırımcı, bankaya yatırdığı kıymetli değeri kararlaştırılan süreden itibaren çekebilir. Genellikle bu süre 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olarak belirlenebiliyor. İhbarlı mevduatta ise mevduat sahibi, yatırım yaptığı parayı çekmeden önce bankaya bildirmek zorundadır. Banka genellikle ihbardan 7 gün sonra ödemeyi yapmaktadır.

Mevduat nedir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!