GündemSiyaset Haberleri

‘MHP’nin korkusu’

Cumhur İttifakı'nda erken seçim talebi ve beklentisi olmadığını iddia eden Hürriyet Ankara temsilcisi Hande Fırat, ancak MHP'nin, yeni partilere vekil transferleriyle muhalefet cephesinin 'tuzak' kurma korkusu yaşadığını öne sürdü.

Erken seçim söylentileri Ankara kulislerinde yeniden canlandı. Ancak Cumhur İttifakı’nın oluşturan AKP ve MHP, erken seçimin gündemlerinde olmadığını ısrarla dile getiriyor. Erken seçim daha çok muhalefet cephesinden dillendirilen bir beklenti. Öte yandan AKP ve MHP’nin yeni partilere vekil transferini engelleyecek yasal düzenleme için adım atma hazırlığı, muhalefet tarafından ‘erken seçim’ sinyali olarak gösteriliyor.

Peki erken seçim olmayacağını ısrarla söyleyen iktidar, vekil transferini engellemek için neden acele ediyor?

Bu soru Ankara’nın en önemli gündemlerinden biri.

Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat, MHP’nin AKP’den yeni partilere yapılacak vekil transferleriyle Meclis’te sayısal üstünlüğün kaybedileceği korkusu yaşadığını öne sürdü.

Fırat’ın “Vapur yolculuğu” başlıklı yazısının satır başları şöyle:

“Cumhur İttifakı’nın iki ana partisi de erken seçim olmayacağının altını çiziyor. Peki onlara göre seçim nasıl mümkün olur?

Özellikle MHP açısından ‘Cumhur İttifakı’ bozulursa seçim gündeme gelebilir. Ancak böyle bir durum mümkün değil.

Yine MHP açısından AK Parti’den çok sayıda milletvekilinin yeni kurulacak partilere geçmesi durumunda meclis aritmetiğinin yeni sistemde seçim isteyecek şekilde değişmesi durumunda gündeme gelebilir. Kısacası bu durumda parlamento aritmetiğinin tamamen değişmesi gerekiyor.

Hem MHP, hem AK Parti seçim için büyük bir ekonomik ve sosyal mutsuzluk, seçmenin iktidara desteğinin azalması, seçmenin bir başka partiye yönelik desteğinin artışı gibi temel parametrelerin olması gerektiğinin altını çiziyor. Bu parametrelerin hiçbirinin şu anda Türkiye’de bulunmadığına dikkat çekiyor.

Listeye bilerek Cumhurbaşkanı’nın seçimleri yenileme yetkisini koymuyorum, çünkü iki parti açısından da bu şu an için beklenen bir adım ve gerçekçi değil.

Kısacası ‘Cumhur İttifakı’na göre seçimi sürekli gündemde tutan muhalefet. Ancak ittifak, yeni partilerle birlikte muhalefetin birlik olup tuzak kurabileceğini düşünüyor. Milletvekili transferini önleme ihtiyacı tam da buradan çıkıyor.

MHP’NİN ENDİŞESİ

MHP’nin endişesi sadece CHP’nin yeni kurulan DEVA ve Gelecek partilerine destek verebilme ihtimali değil. Aynı zamanda yeni kurulan partilerin, mevcut partilerden, özellikle de iktidar partisinden vekil transfer etme olasılığı. Bu yüzden AK Parti ve MHP vekil transferi üzerinde çalışmaya başladı. Hem başka ülkelerdeki uygulamalar, hem de Türkiye’nin geçmişi değerlendiriliyor. Konuyu gündeme getiren MHP, “Vekil transferleri parlamentoyu da Türkiye’yi de zor durumda bırakır” diyor. AK Parti ise “Mühendisliğe dayalı her oluşumun sonu fiyasko ile neticelendi” yorumunu yapıyor.

‘TAM OLARAK DURDURULMASI…’

Ortada henüz bir metin yok. Ancak partisinden istifa eden milletvekilinin bir yıl süreyle bağımsız kalması, seçimlere bir yıl kala bir siyasi partiden diğerine milletvekili geçişi olamayacağı, bir partinin mecliste grup kuracak sayıda toplu vekil transferi yapamayacağı gibi maddeler konuşuluyor. Ancak bir kaynağım, “Önemli olan bunun tam olarak durdurulması” dedi. Bu gelir mi bilmem. Ancak TBMM’nin açılması ile birlikte iki parti arasındaki trafik hızlanacaktır.”

Etiketler

Bir Yorum

  1. Sayin bahcelinin ne kadar samimi oldugunun en anlamli resmidir bu..Kendi lideri Turkes in icinde bulundugu 27 mayis darbesine darbedir diyebilmistir….Gecmiste yapilan hatalari digerleri gibi sahiplenmek yerine tum darbelere karsi vatanperverane bir tutum ortaya koymustur…Mesele vatansa gerisi teferruattir demistir..Bir insan daha ne yapabilir derdini anlatabilmek icin..Helal olsun sayin bahceli diyorum..Babaniz bile olsa yanlisa yanlis diyebilmek her adamin harci degildir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı