GündemVideo

Nâzım Hikmet’ten ‘Kemalizm’ ve vatanseverlik dersi

Cumhuriyet tarihimizin en önemli şairlerinden biri olan Nâzım Hikmet'in 1954 yılında Budapeşte'de katıldığı bir radyo programında vatanseverlik üzerine yapmış olduğu konuşması bugünlere de ışık tutuyor.

15 Ocak 1902’de Selanik’te doğan büyük Türk şairi Nâzım Hikmet, 118’inci doğum gününde anılıyor.

Hikmet’in, 1954 yılında Budapeşte Radyosu’na yaptığı “Kemalizm düşmanları kimlerdir” konuşması bugünlere de ışık tutuyor…

Türk edebiyatının büyük şairi Nazım Hikmet Ran’ın bugün 118. doğum günü. 15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelen şair 1963’te Rusya’da hayatını kaybetmişti. 118 yaşındaki şair, şiirleri ve eserleriyle anılmaya devam ediyor.

NAZIM HİKMET KİMDİR? NAZIM HİKMET’İN HAYATI

Etiketler

2 Yorum

  1. Bu konuda bilinmesi gereken şudur (bilen beri gelsin): Müzâkere masasına arkasına işçi sınıfını alarak oturan liderler (Çarlık Rusya’sından kalan) petrol kuyularına da el koymuşlardır, Hong-Kong adasına da.. Münevver orta tabakayı alarak oturan MK’e ise ne bir petrol kuyusu verilmiştir ne de Kıbrıs adası.. CHP’nin 6 okundan biri olan «Milliyetçilik» işte tam da bu anlama Leninist-milliyetçilik Stalinist-milliyetçiliktir NETEKiM.

  2. Marksizm-Leninizm-hatta-Maoizm’in künhüne varmış devrimci, kâhir-ekseriyeti Nasyonal-Sosyalizm sempatizanı Türk işçi sınıfına yaltaklanmaz, kendisinden nefret etmesine izin verir. Bu işçi sınıfının nefret ettiği (1) “Morrison Süleyman”, (2) “Çankaya’nın şişmanı” Özal ve (3) “RTE”, girdikleri ilk genel seçimden, tek-başlarına-iktidar olarak çıkmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı