Gündem

O cemaat yurtları için yeniden kapatma kararı… Kim bu Furkan örgütü?

Alparslan Kuytul liderliğindeki Furkan Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada, hakkında 2 yıl önce verilen kapatma kararı bozulan ve para cezaları iptal edilen öğrenci evleri hakkında yeniden kapatma kararı alındığı duyuruldu.

Adana’da Furkan Gönüllüleri öğrenci evleri için yeniden kapatma kararı verildiği öğrenildi.

Furkan Gönüllüleri adına yapılan açıklamada kararın, İlçe Milli Eğitim raporunda ve mahkeme kararında “kaçak yurt olmadığı, mesken olarak kullanıldığı” söylendiği halde verildiği ve öğrencilerin 20 Mayıs 2020 tarihine kadar evleri boşaltmamaları halinde zor kullanarak boşaltma işleminin gerçekleştirileceğinin bildirildi öne sürüldü.

‘CUMA NAMAZI İSTEMEK SUÇ KAPSAMINDA MI?’

Açıklamada daha önce Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ve mahkeme kararıyla bu binanın yurt olmadığı, mesken olarak kullanıldığı devletin resmî kurumlarınca raporlu, belgeli olduğu halde neden kapatma kararı alındığı sorularak, “Kurumlar arası bir anlaşmazlık mı vardır? Adana Valiliği, Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü raporlarına güvenmiyor mu?” diye soruldu.

Kapatma kararının son günlerde Alparslan Kuytul tarafından yapılan açıklamalar olduğunu söyleyen Furkan Gönüllüleri, “Bu karar, Furkan Gönüllülerinin sosyal medyada ‘korona günlerinde tedbir alınarak tekrar cuma namazının kılınması’ talebinden hemen sonra tebliğ edildi. Cuma namazının tedbir alınarak kılınmasını istemek birilerine göre suç kapsamında değerlendiriliyor ki bu talep sonrasında acısı öğrencilerden çıkartılmak istendi” dedi.

KUYTUL ÖRGÜTÜNÜN HİYERARŞİSİ

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturmada “vakıf” adı altında faaliyet gösteren örgütün, IŞİD ve El Kaide ile bağlantıları ortaya çıkmıştı.

Buna göre, vakfın başkanı Alparslan Kuytul tarafından bir suç örgütü kuruldu. “Vakıf” adı altında faaliyet gösteren örgütte hiyerarşik yapı oluşturuldu. Bu yapıda Kuytul’un dışındaki üyeler, “Hocalar” olarak tanımlandı.

Hiyerarşik yapıya göre, örgütün en alt kademesinde “Sorumlu” olarak nitelendirilenler bulunuyor. Kuytul’un talimatları, “Hocalar” ve “Sorumlu” grupları arasında örgüt üyelerine ulaştırıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı araştırmada, örgütün ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini hedef aldığı tespit edildi. Buna göre, örgüt, üye kazanmak için hedef aldığı öğrencilerin vakfa ait yurtlarda kalmalarını sağladı.

VAKIF DEĞİL ÖRGÜT

Örgütün ideolojisi doğrultusunda sözde “cihat” fikirleri tebliğ edildi. Yurtlarda kalanlara savaş görüntüleri izlettiren örgüt, devlete karşı isyan, ayaklanma içerikli kitapların okutulmasını sağlayarak beyin yıkama taktikleri uyguladı.

Halkın dini duygularını istismar ederek bağış toplayan vakıf, gelirini bu bağışlardan sağladı. Gelirinin büyük kısmının kayıt dışı olduğu belirlenen vakfın, sahte makbuzlar düzenleyerek dolandırıcılık yaptığı da tespit edildi. Toplanan bağışlar, vakfın resmi kayıtlarına aktarılmadan örgüt faaliyetlerinde kullanıldı.

Burs ödemeleri için açılan ve öğrencilerde bulunması gereken banka hesap cüzdanları da vakfın merkezindeki aramada ele geçirildi. Burs ödemeleri düzenli olarak banka hesaplarından çekilerek örgüte aktarıldı. “Vakıf faaliyeti” adı altında toplanan kurban derisi ve kurban etlerinin de kayıt dışı satışı yapılarak örgüte mali kaynak sağlandı.

Vakfa ait kaçak olduğu belirlenen yurtlarda çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun işlendiğine dair şikayetler alındı.

IŞİD’E KATILMAK İSTEYENLER YURTLARDA KALDI

Öte yandan, Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmayla örgütün IŞİD ve El Kaide ile bağlantıları da ortaya çıkarıldı.

Terör örgütü El Kaide’ye yönelik operasyonlarda tutuklanan D.D’nin vakfa sürekli geldiği, R.B. adlı tutuklunun da vakıf yurtlarında ders verdiği tespit edildi.

Geçen yıl nisan ayında yapılan izinsiz gösteride yer alan bir kişinin de IŞİD üyesi olduğu ortaya çıktı.

IŞİD’e katılmak üzere Türkiye’ye gelenler, vakfa ait yurtlarda barındırıldı. Söz konusu kişiler, vakfın izinsiz gösteri ve yürüyüşlerinde yer aldı.

15 TEMMUZ’A DESTEK

Kuytul’un, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine destek oluşturacak konuşmalarının yanı sıra Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı aleyhindeki propagandası da vakıf ve örgüt üyeleri aracılığıyla internet ortamına aktarıldı. Kuytul’un PKK başta olmak üzere terör örgütlerine destek verdiği de soruşturma sonucu ortaya çıktı.

Etiketler

4 Yorum

  1. BU NASIL BIR IFTIRADIR ALLAH TAN KORKUN FURKAN VAKFI BUGUNE KADAR HANGI DALI KIRMIŞ KIME IFTIRA ETMIS HAKARETTE BULUNMUŞ.BU IFTIRALARLA BU KADAR INSANIN GUNAHINA GIRIYORSUNUZ.IYI ARASTIRIN BILMEDIGINIZ ULASAMADIĞINIZ BILGILERLE HALKIN AKLINI CELMEYIN.

  2. Haberleri iyi araştırın birini eleştirirken başkaların aktardıklarıyla konuşmayın hak ne ise ondan bahsedin kim zalimse Allah onu Kahhar ismiyle haşreylesin

  3. Furkan vakfını ve gönüllülerini yanlış tanıtıyorsunuz. Mahkemeye sunulmuş MİT raporlarında hiçbir örgütle irtibat ve iltisakının olmadığı açıkça ifade ediliyor. Devletin mahkemeleri bile bunu onaylamış beraat vermiştir. Hala işid el kaide gibi ithamlar haberciliğe sığmaz. Lütfen düzeltiniz.

  4. Hiç üretmek iiçin bir Vakıf kuran varmı !! anca Gençlerimizi işid’e gönder pkk’ya göndermek için önüne gelen vakıf , dernek kuruyor !!
    Biriside Siyonizme karşı bir örgüt kursunda vaybe analar ne yiğitler doğuruyor diyelim !!!
    anca Siyonistlerden aldıkları silah ve mühümatla kendileri gibi başka tür yobazlara saldırır bu insan oğlu !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı