DünyaGündem

Panikteki Yunanistan umudunu NATO’ya bağladı

Panikteki Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Londra’daki NATO toplantısında Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmaya karşı üye ülkelerden destek isteyeceğini söyledi.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ile Türkiye, Akdeniz’in batısındaki meşru sınırlarını tüm dünyaya ilan etmiş oldu. İki ülke deniz sınır koordinatlarının ayrıntısını da içeren anlaşmanın hayata geçirilmesinde Libya tüm hukuki işlemleri tamamlarken, Türkiye ise tarihi sözleşmeyi TBMM’de onaylanmasının ardından Birleşmiş Milletler’e bildirecek. Muhtıra böylece resmen yürürlüğe girecek.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, cuma günü Libya Büyükelçisi’ni çağırarak diplomasi tarihinde eşi olmayan bir skandala imza atmıştı. Yunan basınına göre görüşmede Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın bir kopyasını ve mutabakatın detaylarını isteyen Dendias, istedikleri belgelerin 5 Aralık’a kadar verilmemesi durumunda büyükelçinin ‘istenmeyen adam’ ilan edileceğini söyledi.

Atina’daki panik bununla da kalmadı. Dendias’ın bugün Mısır’a ‘acil’ kodlu bir ziyaret düzenleyeceği ve masadaki konunun ‘Türkiye-Libya anlaşması’ olduğu açıklandı.

Panikteki Yunanistan’da Türkiye-Libya anlaşmasına yönelik bir hamle daha hazırlandığı öğrenildi.

Türkiye ile Libya’nın anlaşması Yunanistan’ı çıldırttı: Büyükelçiyi sınır dışı ediyorlar

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Londra’daki NATO toplantısında Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmaya karşı üye ülkelerden destek isteyeceğini söyledi. Mitsotakis, NATO’nun, bir üyesi uluslararası hukuku çiğnerken sessiz kalamayacağını iddia etti.

Kıbrıs Rum Kesimi, Mısır ve Yunanistan, Türkiye’yle Libya arasında varılan anlaşmanın uluslararası hukuka uygun olmadığını iddia ediyor.

Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanları konuyu Pazar günü Kahire’de görüştüler.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafez iki bakanın görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada bakanların Türkiye-Libya arasındaki anlaşmanın yasa dışı olduğu konusunda hemfikir olduklarını ve Libya Başbakanı’nın bu tür anlaşmaları imzalama yetkisi olmadığını iddia etti.

Açıklamada, görüşmede ayrıca Yunanistan’la Mısır arasında Akdeniz’deki özel ekonomik bölgelerle ilgili görüşmelerin hızlandırılması kararının alındığı da kaydedildi.

Mavi Vatan’ı savunmak… Amiral’in Libya rotası

Etiketler

Bir Yorum

  1. Su anda gazetelerde, internette bircok menfi (olumsuz) yorumlar var. Deniyor ki Turkiye’nin yaptigi goz boyamadir, konuyu ic politikaya alet etmektir, gemilerin amirali yok, gemiler, malzemeler dokuluyor, yada sen Nato’ya Baltik ulkelerine karsi nasil PYD/PKK teror orgutlerini bir tutabilirsin, adama gulerler, yurtdisi itibarimiz yerlerde vesaire vesaire gibi bir dolu karalama kampanyalari. Bu yazarlarin isimlerini reklam olmasin diye vermiyorum. Tahmin ediyorum cogu kimse kimlerden bahsettigimi anlar. Cok basit bir sey soylemek isterim. Eger iceride ve disarida bu kadar fazla karalama kampanyasi varsa, bu demektir ki Turkiye dogru yoldadir. Herkes musterih olsun ve bunlara itibar etmesin. Bu islerin ehli komutanlarimiz, degerli bilim adamlarimiz burada ve baska yerlerde konuyu bilimsel verilerle surekli acikliyor, belgeliyorlar. Turkiye artik milli cikarlarini savunan bir ulkedir. Ancak bu donemde tum milli guclerin, aralarindaki farkliliklari bir kenara birakip tek bir yumruk olarak kenetlenmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı