Gündem

PKK destekçileri ODTÜ’ye nasıl giriyor?

ODTÜ Rektörlüğü, üniversite bileşenlerine gönderdiği e-posta ile 18-19 Şubat 2020 tarihlerinde okul yerleşkesinde TGB’li öğrencilerin yer aldığı öğrenci topluluğu ile PKK destekçisi gruplar arasında yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı. Rektörlüğün açıklaması, PKK destekçisi grupların dışarıdan kampüse nasıl sokulduklarını da gözler önüne serdi. Açıklamada 'Olaylara dışarıdan katılan bu kişilerin çoğunluğunun kampüsümüze girişlerinin, bazı mensuplarımız tarafından ODTÜpass’a ziyaretçi kaydı yapılması yoluyla sağlandığı görülmüştür’ denildi.

Rektörlükten gönderilen e postada, 18 Şubat ve 19 Şubat 2020 tarihinde farklı görüşteki öğrenciler arasında gerginlikler yaşandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemizdeki akademik ortama hiçbir şekilde yakışmayan bu olaylar, her iki gruptan üniversitemiz mensubu veya öğrencisi olmayan kişilerin dahil olmasıyla kabul edilemez ve tehlikeli bir boyuta ulaşmaktadır. Uzun süredir yapılan incelemeler sonunda, olaylara dışarıdan katılan bu kişilerin çoğunluğunun kampüsümüze girişlerinin, bazı mensuplarımız tarafından ODTÜpass’a ziyaretçi kaydı yapılması yoluyla sağlandığı görülmüştür. Bu ve benzeri durumlarda, mensuplarımızın üniversitemizdeki akademik ortamı koruma bilinciyle hareket ederek bu tür işlemleri yapmamaları gereğini ve konunun önemini bir kez daha uygulamak isteriz.”

‘BU ÖĞRETİM ÜYELERİNE SORUŞTURMA AÇILACAK MI?’

Konuyla ilgili Türkiye Gençlik Birliği’nden de bir açıklama yapıldı. TGB ODTÜ Birimi’nin yaptığı açıklamada PKK destekçilerini okula alan öğretim üyelerinin kimler olduğu sorularak, bunlar hakkında soruşturma açılması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

“PKK-HDP yandaşı çeteler haftalardır sürdürdükleri tehdit ve saldırılara geçtiğimiz gün bir yenisini daha eklemişlerdir. ÇATI’da tek başına oturan bir arkadaşımıza önce sözlü sonra fiziksel olarak saldıran bu çeteler daha sonra birçoğunu dışarıdan getirdikleri öğrenci kılıklı terör yandaşlarıyla toplanıp arkadaşımızı okuldan zorla çıkarmaya çalışmış ve defalarca ölümle tehdit etmişlerdir. Dün Ozancan Akkuş’un, Berkay Baş’ın ve Mehmet İlker Karaman’ın katillerini yetiştiren bu çeteler şimdi de haftalardır vatansever öğrencilerin eğitim-öğretim hakkını zorla engellemeye çalışmaktadır.

Türkiye’nin bütün üniversitelerinde olduğu gibi okulumuz Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde de vatanseverlik her geçen gün yükselmektedir. PKK ve yandaşı çetelerin üniversitelerimizde cirit attığı alanlar bir bir azalmaktadır. Güvenlik güçlerinin vatan toprağının her karışındaki kararlı mücadelesi terörün kökünü kazımıştır. PKK-HDP yandaşlarının rahatsızlığı, asker-polis-devlet düşmanlığı ve saldırganlığı bundandır.

Dün, bir gün önce arkadaşımıza yapılan saldırıya karşı ODTÜ’nün vatansever öğrencileri olarak yemekhanede açıklamamızı yaptık. Açıklamamız sırasında bize alkışlarla ve sözleriyle destek veren, sloganlarımıza eşlik eden tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. ODTÜ öğrencisi dün bir kez daha göstermiştir ki ODTÜ vatanseverliğin ve Atatürkçülüğün kalesidir.

ODTÜ Rektörlüğü bugün yaptığı açıklamayla bu PKK kuyrukçusu grupların gerçek yüzünü göstermiştir. Rektörlüğün açıklamasına göre okul öğrencisi olmayan PKK kuyrukçuları okula bazı öğretim elemanlarının yardımıyla giriyor. ODTÜpass sistemiyle okul öğrencisi olmayan terör yandaşları bazı öğretim üyelerinin kapı girişine isimlerini vermeleriyle okula girebiliyor.”

Türkiye’yi dünya çapında temsil eden üniversitelerimizden birinde PKK’yı koruyan öğretim üyelerinin olmasının kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamada, “ODTÜ Rektörlüğü’ne soruyoruz: Bu öğretim üyeleri kimlerdir? Bunlar hakkında soruşturma açılacak mıdır?” diye soruldu.

Etiketler

3 Yorum

  1. YCHP , HDP/PKK ile yakınlaştıkça cesaret buluyorlar, tıpkı AKP le HDP/PKK yakınlaştığı AÇILIM zamanlarında olduğu gibi..

  2. ODTÜ kimi zaman devrimcilik kimi zaman laiklik kimi zaman da Atatürkçülük perdesi arkasında her zaman bölücülere kucak açmış ve devletle çatışma halinde olmuştur. Amerikalılar tarafından kurulmuş olmanın sonucu bu olsa gerek.

  3. Dünyanın başka bir ülkesinde bu kadar pervasız hareket edebilen bir terör oluşumu var mıdır? Üniversitedeki öğrencilerimizi bu hocalara emanet ediyoruz. Ve bunların hepsi solcu çıkarsa neden şaşırmam acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı