Amerikalı bakanda 7. Parsel telaşı!

Yavuz Sondaj Gemisi'nin 7. parsele ilerlemesi Yunanistan'dan sonra ABD'yi de çıldırttı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarının 'kabul edilemez' olduğunu söyledi.

Amerikalı bakanda 7. Parsel telaşı!

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ABD’yi çıldırttı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türkiye’nin faaliyetleri yasa dışıdır, kabul edilemez” dedi.

Reuters’ın aktardığına göre Yunanistan’ın başkenti olan Atina’da açıklamalarda bulunan Pompeo, “Akdeniz’deki enerji kaynaklarının keşif çalışmalarının kurallar kapsamında yapıldığından ve hiçbir ülkenin Avrupa’yı esir tutamadığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Yavuz Sondaj Gemisi 7. parselde

“Türklere yaşa dışı sondajın kabul edilemez olduğunu bildirdik” diyen Pompeo, “Her şeyin hukuka göre işlediğinden emin olmak için gerekli diplomatik hamleleri yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Perşembe günü Yavuz sondaj gemisinin tekrar Doğu Akdeniz’e gönderildiğini duyurmuştu.

Bu gelişmenin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD Dışişleri Bakanı ile Atina’da yaptığı görüşmede Pompeo’dan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki doğal gaz sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım istedi.

ÇİN’İ DE HEDEF ALDI

Mike Pompeo Avrupa ziyareti kapsamında iki gün önce gittiği Vatikan’da katıldığı bir konferansta, Uygurlara yönelik politikalarından dolayı Çin’i hedef almıştı. Pompeo konuşmasında, “Devlet tamamen hükmediyorsa, vatandaşlarından Tanrı’ya değil, hükümete ibadet etmesini istiyor. Bu yüzden Çin bir milyondan fazla Müslüman Uygur’u toplama kamplarına yerleştirdi ve bu nedenle Hristiyan papazları hapse attı” dedi.
“Devlet tamamen hükmettiğinde, Tanrı otorite için mutlak bir tehdit haline gelir” ifadelerini kullanan Pompeo, “Bugün, insanlık onurunu ve din özgürlüğünü savunmak için kendimizi başka bir savaşa hazırlamalıyız. Engeller, Soğuk Savaş’ta bile olduğundan muhtemelen daha kuvvetli, çünkü tehditler daha çeşitli ve daha fazla” diye konuştu.