Dünya

Rusya’dan sürpriz açıklama: Hafter iki gün daha istedi

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov da 'Moskova’daki Libya görüşmelerinde kesin sonuca varılamadı ancak çabalar devam edecek' dedi.

General Halife Hafter’in Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle (UMH) ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrılmasının yankıları sürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter’in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

LAVROV: LİBYA SÜRECİ BİTMEDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Hafter’in çekildiği ‘Libya anlaşmasına’ dair soruya, “Biliyorsunuz Başkan Putin, İstanbul’u ziyaret etti ve başkanlar Libya ile ilgili de görüşmelerde bulundu. Dün de Moskova’da Türk ve Rus heyetlerin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirildi. Moskova’daki Libya görüşmelerinde kesin sonuca varılamadı ancak çabalar devam edecek” dedi.

AA: SALDIRIYA HAZIRLANIYOR

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı kaynaklara dayanan Anadolu Ajansı (AA), Hafter milislerinin saldırılarına devam etmek için Trablus’un güneyinde toplandığını duyurmuştu.

AA’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı askeri kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Hafter milislerinin, Trablus’un güneydoğusunda, merkez karargah olarak kullandıkları Terhune kentine, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait zırhlı araçlar ve topların ulaştığı gözlemlendi.

Kaynaklar, Hafter’in ateşkesi kabul etmesinden sonra da, kendisine verilen desteğin kesilmediğini, bunun da Hafter’in ateşkesi, “yeniden pozisyon almak için kabul ettiğini ortaya koyduğunu” söyledi.

Türkiye ve Rusya’nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, UMH tarafından Moskova’da imzalanmıştı. Hafter tarafı ise metindeki maddeleri düşünmek ve istişare etmek için 1 gün süre istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu sabah saatlerinde, Hafter’in anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını duyurmuştu.

Hafter’in Libya’ya ulaştığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, askeri, siyasi ve mali olarak kendisine destek veren Mısır veya Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gittiği iddia edildi.

Türkiye ile Rusya’nın Libya’daki taraflara çatışmalara son vermek, insani yardımları halka ulaştırmak için sunduğu ateşkes önerisi, aynı zamanda ülkedeki sorunların yalnızca Libyalılar arasındaki diyalog yoluyla çözülmesini içeriyordu.

ERDOĞAN: DERSİNİ VERİRİZ

Bugün AKP grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ateşkes anlaşmasını imzalamayan Halife Hafter’e tepki gösterdi. Erdoğan, Libya’da saldırıların devam etmesi durumunda Hafter güçlerine gerekli dersi vereceklerini söyledi.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. adam tatile cikmisa benziyorrrrrrrrr…… teyakkuzda olmak lazimmm…….. buna en iyi cevap kürecikten verilmesi lazimmmmmmmm………

  2. Kaddafi’nin en yakın subaylarından biriyken ABD’ne sığınıp CIA tarafından tam 20 sene bugünler için hazırlanan bu köpek Lavrov ile kendi kafasına göre anlaşamaz ki. Tabii ki tasmasını tutan ABD, İsrail ve Fransa ile görüşmek ve yeni emirler almak için en az iki güne ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı