Sabah Damat Ferit’i de Bandırma Vapuru’na bindirdi!

Hükümete yakın Sabah Gazetesi, bugünkü manşetinde büyük bir skandala imza attı. Gazete, '19 Mayıs' görselinde Mustafa Kemal Atatürk'e idam cezası veren Damat Ferit ve Osmanlı'nın son padişahı Vahdettin'e yer verdi.

Sabah Damat Ferit’i de Bandırma Vapuru’na bindirdi!

Sabah gazetesinin 19 Mayıs nedeniyle “Adım adım zafere” başlığı ile hazırladığı görselde Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin ve sadrazam Damat Ferit’in fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ın fotoğrafları ile birlikte kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk hakkında idam kararı veren Damat Ferit ve bu kararı onaylayan Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in 19 Mayıs afişinde yer almasına sosyal medyadan da büyük tepki geldi.

ATATÜRK’ÜN YANITI!

Sabah gazetesinin, Vahdettin ve Damat Ferit fotoğrafları kullanarak verdiği 19 Mayıs haberine Veryansın Tv yazarı, tarihçi Mustafa Solak‘tan yanıt geldi.

Solak şu ifadeleri kullandı:

“Haberde Atatürk’ün “Kendisini İstanbul’dan uzaklaştırmak ve Anadolu dağlarında çürütmek” isteyenlerce 9. Ordu Müfettişliği’ne görevlendirildiğinden bahsediliyor. İlgili ifadenin geçtiği yeri Atatürk’ün ifadeleriyle (Falih Rıfkı Atay’ın Atatürk’ün Bana Anlattıkları) tam olarak verelim:
“Vahdettin kabinelerinde benim için iki zıt fikir olduğunu yukarıda söylemiştim: Biri beni lehlerinde kazanmaya çalışanlar, diğeri hiçbir suretle itimad edilmemek lazım olduğunu iddia edenler! Aylarca münakaşalardan sonra hangi fikir hak kazanmış, bilir misiniz? Mustafa Kemal’e emniyet edilemez! Mustafa Kemal İstanbul’da birtakım menfi telkinler, belki hazırlıklar yapıyor. Bu adamı İstanbul’dan uzaklaştırmak lazımdır. Mustafa Kemal’i Anadolu dağlarına atmalı ve orada çürütmeli! Nihayet bu karar üzerinde mutabık kalmışlar.”
Kendisini Samsun’a çürütmek için yollayanlar Vahdettin ve Damat Ferit değil mi ki milli mücadelenin başarısında ortak ediyorsunuz!”