Sabah Damat Ferit’i de Bandırma Vapuru’na bindirdi!

featured

Hükümete yakın Sabah Gazetesi, bugünkü manşetinde büyük bir skandala imza attı. Gazete, ’19 Mayıs’ görselinde Mustafa Kemal Atatürk’e idam cezası veren Damat Ferit ve Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’e yer verdi.

Sabah gazetesinin 19 Mayıs nedeniyle “Adım adım zafere” başlığı ile hazırladığı görselde Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin ve sadrazam Damat Ferit’in fotoğrafları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak’ın fotoğrafları ile birlikte kullanıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk hakkında idam kararı veren Damat Ferit ve bu kararı onaylayan Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in 19 Mayıs afişinde yer almasına sosyal medyadan da büyük tepki geldi.

ATATÜRK’ÜN YANITI!

Sabah gazetesinin, Vahdettin ve Damat Ferit fotoğrafları kullanarak verdiği 19 Mayıs haberine Veryansın Tv yazarı, tarihçi Mustafa Solak‘tan yanıt geldi.

Solak şu ifadeleri kullandı:

“Haberde Atatürk’ün “Kendisini İstanbul’dan uzaklaştırmak ve Anadolu dağlarında çürütmek” isteyenlerce 9. Ordu Müfettişliği’ne görevlendirildiğinden bahsediliyor. İlgili ifadenin geçtiği yeri Atatürk’ün ifadeleriyle (Falih Rıfkı Atay’ın Atatürk’ün Bana Anlattıkları) tam olarak verelim:
“Vahdettin kabinelerinde benim için iki zıt fikir olduğunu yukarıda söylemiştim: Biri beni lehlerinde kazanmaya çalışanlar, diğeri hiçbir suretle itimad edilmemek lazım olduğunu iddia edenler! Aylarca münakaşalardan sonra hangi fikir hak kazanmış, bilir misiniz? Mustafa Kemal’e emniyet edilemez! Mustafa Kemal İstanbul’da birtakım menfi telkinler, belki hazırlıklar yapıyor. Bu adamı İstanbul’dan uzaklaştırmak lazımdır. Mustafa Kemal’i Anadolu dağlarına atmalı ve orada çürütmeli! Nihayet bu karar üzerinde mutabık kalmışlar.”
Kendisini Samsun’a çürütmek için yollayanlar Vahdettin ve Damat Ferit değil mi ki milli mücadelenin başarısında ortak ediyorsunuz!”

 

 

 

Sabah Damat Ferit’i de Bandırma Vapuru’na bindirdi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Kafayi iyice yediniz..100 yil onceyi tartisa tartisa 100 yili yedik bitirdik..sira onumuzdeki yuzyilda herhalde…Yeter artik sacmalayip durmayin da bugunu yasayin, gelecegi planlayin..Ataturk te oyle yapmis..Bu tip haberleri vererek bu kafalari daha cok sevindiriyoruz..Bak sinirim bozuldu yine bu sicaklarda..

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Bandırma Vapuru’na Bayar bindirildikten sonra Dâmat Ferit neden bindirilmesin? Sosyalizmin, klasik gardiyan-devletin elindeki köhne araç/gereçle kurulacak bir düzen olmadığının ayırtında bir İNÖNÜ vardır. Ötekiler (Dâmat Ferit, Bayar, …) hepsi aynı AKILCI yolun yolcularıdır.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!