Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına düzenlenen füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis hayatını kaybetti. İran intikam yemini etti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına düzenlenen füze saldırısında İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürüldü. Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bağdat Havalimanı’na 3 adet Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendiği doğrulandı.

Saldırının ardından İran lideri Ayetullah Ali Hamaney yaptığı açıklamada, “Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor” ifadesini kullandı.

İran devlet televizyonuna konuşan İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi de “Mühendis ve koruma ekipleri, iki araçla Bağdat Havalimanı’ndan şehir merkezine doğru hareket halindeyken, ABD’nin füze saldırısına maruz kaldılar. İki araçta bulunan 10 kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

‘İRAN’IN ORTADOĞU’DAKİ KILICI’

Kasım Süleymani, 1988’den beri İran Devrim Muhafızları’nın seçkin birliği Kudüs Gücü komutanıydı. Kasım Süleymani, İran lideri Hamaney’den doğrudan emir alıyordu. İran’ın Ortadoğu’daki en önemli komutanı olan Süleymanı, İran’ın Ortadoğu’daki kılıcı olarak adlandırılıyordu. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ondan “Yaşayan Şehit” diye söz ediyordu. Süleymani’nin defalarca İsrail istihbaratı tarafından hedef alındığı ancak başarılı olamadıkları biliniyor.

İran devlet televizyonunun haberinde, Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına düzenlenen saldırıda, Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı el-Mühendis’in öldürüldüğü teyit edildi.

Saldırının ABD helikopterleri tarafından gerçekleştirildiği de belirtildi.

Bu arada, Bağdat Havalimanı çevresine yapılan saldırıya ilişkin sosyal medyada bazı görüntüler yayınlandı. Görüntülerde yoldan geçen sivillere ait araçların yandığı anlar yer aldı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İranlı general Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin, “Suçluları acı bir intikam bekliyor.” ifadesini kullandı. Açıklamasında Süleymani’nin yakınlarına ve İran ulusuna baş sağlığı dileyen Hamaney, “Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor.” dedi.

ABD AÇIKLAMASI: TRUMP’IN TALİMATI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile düzenlenen operasyonda İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Süleymani ve Kudüs Gücü’nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu ifade edilen açıklamada, “General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

“Süleymani Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık’taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak’taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirmişti. General Süleymani, bu hafta ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onaylamıştı. Bu saldırı İran’ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır.”

TRUMP’TAN BAYRAK PAYLAŞIMI

Florida’da tatilde bulunan ABD Başkanı Trump ise Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Twitter hesabından Amerikan bayrağını paylaşmakla yetindi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Iraklıların, İTümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürülmesini kutladığını öne sürdüğü görüntüleri yayınladı.

Pompeo, paylaşımında, “Iraklılar özgürlük için sokakta dans ediyorlar; General Süleymani’nin artık olmadığı için minnettarlar” ifadelerini kullandı.

7 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Amerikan AP haber ajansına konuşan Iraklı üst düzey yetkililer 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Iraklı yetkililer, el-Mühendis’in Bağdat Havaalanına Süleymani’yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının ise havaalanının kargo kısmına İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Süleymani’nin cesedinin paramparça olduğunu ancak İranlı generalin yüzüğünden tespit edildiğini belirtti.

Pentagon yetkilileri, İran'ın en kıdemli komutanı Kasım Süleymani'nin öldürüldüğünü doğruladı

HAŞDİ ŞABİ CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

Haşdi Şabi sözcüsünden açıklama: “Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in öldürülmesinden ABD ve İsrail sorumlu!”

ANADOLU AGENCY (AR)

@aa_arabic

مقتل قاسم سليماني قائد فيلق القدس بقصف قرب مطار بغداد
بحسب التلفزيون العراقي الرسمي الذي أكد كذلك مقتل أبو مهدي المهندس نائب رئيس الحشد الشعبي بالقصف ذاتهhttp://v.aa.com.tr/1690718 

Embedded video

İranlı efsane komutan Kasım Süleymani ABD saldırısında öldü! Savaşın eşiğindeyiz…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  İnşallah çok büyük bir savaşın tetikleyici olmaz.
  Tarihe 3. Dünya savaşının başlangıcı diye geçmez, inşallah.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Bunu söylemek istemezdim ama ABD için çok iyi seçilmiş bir hamle. Irak’ta son zamanlardaki sıkışmışlıklarını Sünnilerin hoşuna gidecek bir olayla aşmaya çalışıyorlar. Nitekim bazı Sünniler Bağdat’ta sokağa çıkmış, kutlama yapıyormuş.
  Irak’ta yönetim Şiilere ABD tarafından hediye edildi. Şiiler mücadelesini vermedikleri bir iktidarın bedelini IŞİD kabusuyla çok feci biçimde ödedi. Şimdi de Sünniler Süleymani’nin kendilerine ABD tarafından hediye edilen ölümünü kutluyor. Irak’ta bütün bu olan bitenler ne kadar traji-komik.
  Mao bir zamanlar kapitalizm için ”kağıttan kaplan” diyesiymiş. Kapitalizm gerçekten kağıttan kaplan mıdır bilemem ama bugün dünyada ABD muhalifi geçinenlerin ezici çoğunluğunun ”kartondan muhalif” olduğunu söyleyebilirim. Buna kısmen İran da dahildir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!