Köşe Yazıları

Servet Vergisi ve Operasyon İngiltere

1
İktidarın iddia ettiği şekilde bir finansal operasyon Türkiye’ye 2001 yılında yapılmıştı. İktidarı değiştirmeye yönelik olarak kurgulanmış ve uygulanmıştı.
Bu gün başımıza gelenler de bir operasyon mudur? Sayılabilir.

Ancak burada amaç iktidarın iddia ettiği gibi değildir. Sürekli borç istediğimiz yapılar “Türkiye iyice savunmasız kaldı, bir parça etlerini de biz koparalım” diyerek para kazanmaya oynuyorlar. Türkiye’de tedbirlerini alıyor. Almasın mı? Yani, biz üretemedik, kazanamadık, sizin sıcak paranıza teslim olduk o halde siz kafanıza göre takılın mı desin? Elbette hayır.

Anlatmak istediğim: Düşene vuran çok olur. Bu küresel finans çevreleri böyle kan emerek beslenirler. Sen güçlenip, gürbüzleşmezsen, aldığın borçları da betona yatırırsan, adam kayırırsan gelip dişlerini sana geçirirler. Sonuç itibariyle işleri bu.

Burada iktidara düşen yarınları planlamak, bu yaşanılanlardan ders almak ve tekrar bu hatalara düşmemektir.

2001 yılında Erdoğan’ın yaptığı eleştiriler aklımızda. O zaman hiç operasyon varmış gibi davranmayan Erdoğan’a şimdi böyle bahanelerin arkasına sığınmak yakışmıyor.

2
Bartu Soral üstadımız TV’de açıkladı, Bilin Neyaptı hocamız teknik olarak sınırı çizdi. Ben hatırlatıyorum: Bugün Türkiye’nin yapacağı şey acilen servet vergisi almaktır.

Servet üzerinden alınan vergilerin GSYH içindeki payları:
Türkiye %1
Fransa % 4.4
Kanada % 3.9
İngiltere % 4.2 (A. Aba)
Bizim bu ülkelerden neyimiz eksik? Bu verginin isabet edeceği kesimler belli. Kimlerin ödeyeceği belli.

Bu aynı zamanda bir toplumsal mutabakatı da beraberinde getirir. Yardım kampanyalarına gerek yok. Türkiye için bugün, yıllardır kime fazladan ne verdiyse şimdi fazlalıkları geri alma zamanıdır.

3
Türkiye acil olarak hem içeride hem dışarıda güveni tesis etmeli. Güven varsa çarklar döner, güven yoksa çürümeye yüz tutar. Bir kez daha yazayım:
Hem içeride hem dışarıda “Türkiye bu işi başaracak” dedirtmeliyiz. Çin için 10 yıl önce ne diyorduk? “Adamlar gümbür gümbür geliyor” İşte bütün dünyaya bunu Türkiye için dedirtmeliyiz. Şu an bu güveni sağlamaktan başka çıkar yolumuz yok. Belki de tek geçerli akçemiz bu.

4
AK Parti iktidarının yanlışları ve günahları üzerine kitaplar değil; ansiklopediler bile hazılır. Alfabetik sırayla yazsak 2 cilt ansiklopedi olur. Bunca yanlışı olan bir iktidara Selçuk Bayraktar gibi bir isim üzerinden vurmak hangi mantığın ürünü? Türkiye’de bazı kimseler Selçuk Bayraktar’ı eleştirmenin kendilerini eksiye düşüreceğini bile bile bu insanı neden eleştiriyorlar? Derdiniz Selçuk Bayraktar mı, yoksa SİHA’ların alçak teröristlere nefes aldırmaması mı? Eleştirenlere bakınca gördüğüm şu: Kullanılmaz hale getirilen PKK’lıların davası güdülüyor. Başka da bir gaye yok.

10 Yorum

 1. Devlette bu düzeyde israf varken servet vergisi falan alınamaz. Ayrıca alakasız şekilde damat muhabbeti ne alaka.

 2. Toplumu karpuz gibi ikiye böldükten sonra mı? Alevi sunni, laik muhafazakar, ümmet millet say sayabildiğn kadar. Devlet adamının bugünleri görebilmesi gerekirdi. Millet diye bit şey kabul etmeyenler şimdi buyursun birliktelik sağlasın, hem de en fazla ihtiyaç duyulan zamanda. Maalesef tren kaçmış görünüyor ve çok zor günler bizi bekliyor.
  Not : Erdoğan hangi noktada ki bu sözler ona yakışmasın? Kendisini nerede gördüğünüzü bir bilsek. Bence Y. Alogan’ın kendisi için yaptığı analizlere bir bakmalısınız.

 3. Servet vergisi alsınlar bence de, ancaak, Bu kafa bu parayı da çarçur eder, israf eder. Daha düne kadar 1071 sarayları yaptıran, yazlıklar yaptıran, kanal istanbul gibi saçma sapan bir inşaat projesini hayata geçirmeye çalışan bu kafa ile olmaz. Kafayı değiştirmeye de niyetleri yok gibi.

 4. “Türkiye için bugün,yıllardır kime fazladan ne verdiyse fazlalıkları geri alma zamanıdır.”eeee şey yani pekii kim yapacak? ?

 5. “İktidarın iddia ettiği şekilde bir finansal operasyon Türkiye’ye 2001 yılında yapılmıştı. İktidarı değiştirmeye yönelik olarak kurgulanmış ve uygulanmıştı.” demek yerine bu operasyonun ne oldugu acIklansa ya da referans verilse yazI daha kolay anlasIlIr olurdu.

  YasIm elverdigi icin 2001 ekonomik krizini biraz hatIrladIm. ArastIrInca bu linki buldum, ilgilenenler icin asagIda.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/2001_T%C3%BCrkiye_ekonomik_krizi

 6. Ilk defa her kelimesine katildigim harika bir yazinizi okuyorum. Yapici elestiri nasil yapilirin en guzel ornegini vermissiniz..Aptalcasina muhalefetten o kadar cok bikmisiz ki, yaziniz ilac gibi geldi..Yanlislar ancak boyle duzeltilir..Muhalefet gercekten boyle olsa, Turkiye salgindan daha da guclenerek cikar..Umut verdiniz, ellerinize saglik..

 7. Bkz: “Erbakan: Borçları işadamlarına ödeteceğiz” (2 sütun üzerine) başlıklı haberi, Cumhuriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Berin Nadi, Genel Yayın Yönetmeni Orhan Erinç, Yazıişleri Müdürleri İbrahim Yıldız Dinç Tayanç (Sorumlu), 72. Yıl Sayı 25670, 18 Ocak 1996 Perşembe, Yayımlayan ve Basan Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A. Ş. Türkocağı Cad. 39/41 Cağaloğlu 34334 İst. PK.246 İstanbul, s.16.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı