Gündem

SETA’cı yazar, Avrupa’yı Putin’le korkuttu!

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran, ABD ve AB'nin İdlib'de devreye girmemesi durumunda, Putin'in kendileri için de tehdit olacağını öne sürdü.

Geçen hafta ABD’yi yeniden Suriye’ye davet eden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, çıkışını tekrarlardı.

“İdlib’in Esad’ın eline geçmesi sadece Türkiye’yi yeni mülteci yükü altına koymaz. Avrupa demokrasilerini de Kremlin’in elinde oyuncak haline getirir” diyen Duran, ABD ve AB’yi İdlib’de pozisyon almaya çağırdı.

Duran, Sabah gazetesinde şöyle yazdı:

“İdlib krizinin neticesi Türkiye’nin tüm Suriye’deki geleceğini etkileyecek.
Moskova’nın gerilimi bu ölçüde yükseltmesi Suriye’de siyasi geçiş süreci ile ilgili de Ankara’ya minimal bir rol öngördüğünü gösteriyor. İdlib’den sonra diğer üç bölgeden de Türk askerinin çekilmesini isteyecek bir yaklaşım sergileyeceğinin ipuçlarını veriyor. Esad’ın milyonlarca Suriyeliyi vatanından sürmesi Kremlin’in zaten umurunda değil.
Moskova sahayı askeri anlamda kontrol etmesi durumunda Avrupa ya da ABD’den gelen “insani uyarıları” ciddiye almaz. Batı siyasetçilerinin ve medyasının şimdi İdlib’e ilişkin verdiği “ahlaki uyarılar” yerini “Türkiye, daha fazla mülteci alsın” söylemine bırakır. Bunun için Türkiye, İdlib krizinden etkilenecek Almanya ve Fransa ile Rusya’yı baskılayacak ortak bir zemin üretmeye çalışıyor.
Macron ve Merkel’in Putin ile görüşerek ateşkes için bastırması olumlu.
Yine, Başkan Erdoğan’ın bu satırlar yazıldığında Putin ile yaptığı görüşme kritik önemdeydi.
İdlib’in Esad’ın eline geçmesi sadece Türkiye’yi yeni mülteci yükü altına koymaz.
Avrupa demokrasilerini de Kremlin’in elinde oyuncak haline getirir. Daha şimdiden Avrupa aşırı sağını sahiplenerek “yeni bir Avrupa” hamiliğine soyunan Moskova’nın mülteci akını baskısıyla Avrupa’yı nasıl şekillendireceğini varın hayal edin.
Bu sebeple İdlib’e ilişkin ABD ve AB’den gelen destek açıklamaları olumlu ancak kendi menfaatlerini korumak açısından yeterli değil.”

Etiketler

7 Yorum

 1. Şimcik, bu Abd’ci neo faşist-liberal! (Siz modern-yalaka diye okuyun) setacı tiplerin gazıyla olayları değerlendirirseniz; bilmeniz gereken tek şey Türkiye tarafından yapılan ve yapılacak her türlü Suriye hedefinin aslında iett şöförünü iktidarda tutmak için uydurulan palavralar dizini olduğunu görebilirsiniz.
  Öyle öngörülüdürler ki, sırf bu öngörüleri nedeniyle 5 milyon Suriye’liyi ülkemize kitlemişlerdir.
  Neyse… Emperyalistlerin kendi aralarında yaptığı GAZ/PETROL savaşının tek mağlubu maalesef Türkiye olacaktır. Aynı emperyalistler hasretle Türkiye’den bir Suriye atağı beklerken; tek hedefleri, potansiyel suçluyu belirleyip, bir “Barış Gücü” dümeniyle Suriye topraklarına ayak basıp, en kısa zamanda Suriye’yi parçalayıp bir Kürt devleti kurmaktır.

 2. Sn. Remzi: MERCi BEAUCOUP. Çölaşan Özdil Dündar vb gibi sevilen-yazar olmak mârifet değildir. Mârifet SAYIN MEHMET BARLAS gibi nefret edildiği halde okunma gereksinimi duyulan yazar olmaktır. Ben ATATÜRK’ün BARLAS’ın kılavuzluğu ile izindeyim. Allahın izniyle bir efsâne olacağım yakında. Bilgiyi kullanan güçlenir, paylaşan efsâne olur, unutmayın. SAYGILAR..

 3. Sana Dr ünvanı verenin……..
  Mezhepçi Orta çağ kalıntısı zihinleri iğfal edilmiş sapıklar

 4. Bu kerameti kendinden menkul stratejist geçinen arkadaş (!) ertelenen İstanbul seçimi sırasında -sırf AKP HDP’lilerden oy alsın diye İmralı’daki bebek katili için “Sayın” demişti! Bu ve benzeri emperyalizmin kuklalarından her türlü satkınlık beklenir!

 5. Bre gâfil: Putin “Biz NATO üyesi olmağa Türkiye’den daha lâyıkız (ve de laikiz)” dese, bizi atıp Rusya’yı alacaklar. Çok şükür ki, senin Rus-benzerlerin yüzünden/sâyesinde diyemiyor.

 6. Bre gâfil: Putin “Biz NATO üyesi olmağa Türkiye’de daha lâyıkız (ve de laikiz)” dese, bizi atıp Rusya’yı alacaklar. Çok şükür ki, senin Rus-benzerlerin yüzünden/sâyesinde diyemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı