Gündem

Sivas’ta ilginç soruşturma: Vali, FETÖ’cü iş adamları listesini neden fotoğrafladı?

Sivas Valisi Salih Ayhan'ın, vali yardımcısı olduğu dönemde, FETÖ ile irtibatlı iş adamları listesini yetkisiz bir şekilde fotoğraflamak ve sızdırmakla suçlandığı öğrenildi. Ayhan hakkında 2018'de verilen şikayet dilekçesi İçişleri Bakanlığı tarafından reddedilmişti. Ancak Ankara 17. İdare Mahkemesi verdiği 14 Ocak 2020 tarihli kararla şikayetin incelenmesi gerektiğine karar verdi. Bunun üzerine Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dönemin tanıklarını dinlediği öğrenildi.

GÜLÜMSER HEPER 

Sivas’ta çok enteresan bir soruşturma devam ediyor.

Söz konusu dosya bir önceki Vali Davut Gül döneminde başlayıp, şu anki Vali Salih Ayhan’a kadar uzanıyor.

Her şey önemli bir şirket yöneticisinin 2018 yılında, o dönemin Vali Yardımcısı Salih Ayhan hakkında İçişleri Bakanlığı’na yazdığı bir şikayet dilekçesiyle başlıyor.

Şirket yöneticisi, dilekçesinde 15 Temmuz 2016’daki FETÖ’cü darbe girişiminin hemen ardından yaşanan bazı olaylarla ilgili Vali Yardımcısı Salih Ayhan hakkında iddialarda bulunuyor:

Sayın Salih Ayhan, Sivas’ta örgütlenmiş FETÖ irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespitli iş adamlarının adının yazılı olduğu gizli bir belgeyi valilikten alarak ilişkili kişileri bilgilendirmiştir. Bu sayede kişiler mal varlığı üzerine tedbir konulacağını anlayıp, gerekli girişimlerde bulunmuşlardır. Sayın Ayhan, kişilerin mallarının devrine aracılık etmesine yardımcı olmuştur ve suç işlemiştir.”

İÇİŞLERİ ‘SUÇ YOK’ DEYİP KAPATIYOR

Şirket yöneticisinin dilekçesini inceleyen İçişleri Bakanlığı, “Herhangi bir suç teşkil eder durum yoktur” diye yanıt veriyor.

DÖNEMİN VALİSİ NE DİYOR?

Olay dönemin Valisi Davut Gül’e de soruluyor. Gül, İçişleri Bakanlığı’na 30 Ekim 2018 tarihli bilgilendirme ifadesinde şunları söylüyor:

Olayın aslı şöyledir; İzinli olduğum bir dönemde vali vekili …‘ya FETÖ/PYD terör örgütü irtibatlı Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (ASSİAD) üyelerinin taşınmazlarına tapu şerhi yazılması yazısı talimatını verdim. Hazırlanan taslak metin 17-25 Aralık ayırımı yapmadan bütün üyelerin taşınmazlarını kapsayacak şekilde yazıldığından göreve başlayıncaya kadar bekletilmesini talimatlandırdım.

İki gün sonra göreve başladığımda, o tarihte özel kalem müdürü olarak görev yapan … ‘Bazı işadamlarının kendisini aradığını ve taşınmazlarına tedbir konacak işadamları listesinde olup olmadıklarını’ sorduklarını söyledi. Konuyu yine o tarihlerde İL OHAL Bürosunda sorumlu vali yardımcısı …’ya sorduğumda ‘Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Ayhan’ın İl OHAL Bürosuna geldiği ve hazırlanan listeyi görünce cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini’ ifade etti.

Konuyu Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri, Vali Ayhan’a sorduğumda kendisi özetle ‘Söz konusu listenin fotoğrafını çektiğini, ama bunu kimseye vermediğini, fotoğraf çekme sebebinin aralarında İl Özel İdareye iş yapan firma sahiplerinin olup olmadığını sorgulamak ve varsa bu firmalara Özel İdarenin işlerini ihale yoluyla da olsa vermemek’ olduğunu belirtti.”

’17-25 ARALIK’ GEREKÇESİ

Salih Ayhan ile ilgili yaşanan bu hadiseden sonra başka bir delil olmadığından ve sözlü beyanı tarafımca yeterli görüldüğünden herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Dilekçeye söz konusu liste 17-25 Aralık süreci milat alınarak, dernek üyeliğinden istifa eden üyeler ayıklanarak, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşınmazlarına şerh konulması için gönderilmiştir.

İlgi dilekçede şikâyet edilen Salih Ayhan, 26 Ekim 2018 tarih, 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile, Sivas Valisi olarak atandığından, tarafımca yapılacak başka bir işlem yoktur.”

MAHKEME ‘İNCELEYİN’ DİYOR

İçişleri Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt alan şirket yöneticisi olayı yargıya taşıyor ve Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne başvuruyor. İçişleri Bakanlığının ret işleminde eksik bulan mahkeme, 2019/1105 Esas No ve 2020/49 no’lu karar numarası ile Türk Milleti adına, “Herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı” yolunda tesis edilen işlemin yasal düzenlemeye ve hukuka uygun olmadığını ifade ederek, İçişleri Bakanlığı’nın kararını boşa çıkarıyor. 14 Ocak 2020 tarihli kararında mahkeme şöyle diyor:

Mahkeme kararı…

 

KAMU GÖREVLİSİ TANIK

Bunun üzerine, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu, 10/02/2020 tarih ve 2019/18454 sayılı talimat evrakı ile olayların yaşandığı dönem Sivas’ta görevli olan ancak daha sonra başka bir ile atanan üst düzey bir kamu görevlisinin de tanıklığını istiyor. Bunun üzerine ilgili savcılıkça tanığın ifadesi alınıyor. Söz konusu tanık, yaşanan olayla ilgili 9 Nisan 2020‘de verdiği ifadede şunları anlatıyor:

Bir vali yardımcısının OHAL döneminde hazırlanmış gizli bir evrakın resmini çekerek, Whatsapp’tan paylaşması, ciddiyet ve devlet adamlığından uzak ve farklı art niyetleri barındıran bir davranıştır.

(…) Yazının imzalanmasından sonra ASSİAD üyesi olan bazı iş adamlarının yazıdan haberdar olduklarını haber aldım ve bu duruma çok şaşırdım. Salih Ayhan’ın ifadeleri inandırıcı değildir. Çünkü kamu kurum ve kuruluşları, iş ve işlemlerinde ihalelerde ve personel alımlarında, kimlerin terör örgütüyle irtibatlı ve iltisaklı oldukları bilgisini pek hayli Emniyet Müdürlüklerinden yazılı sorarak bilgi alabilirler. İzlenen yol doğru olsaydı, bütün illerde dernek üyesi listesi, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının amirine resmi yazıyla verilirdi. Whatsapp uygulamasından, bu bilgileri kimlerle paylaştığı ancak kişinin telefonunun dijital dökümünün alınmasıyla anlaşılacaktır. Salih Ayhan’ın bu bilgileri görme yetkisi dahi yoktur.

‘GÖRMEYE YETKİSİ YOK’

(…) Salih AYHAN, kendisinin hiçbir şekilde görme yetkisi bile olmadığı OHAL döneminde hazırlanmış gizli bir evrakı evrakın resmini çekerek whatsapp’dan paylaşması, ciddiyet ve devlet adamlığından tamamıyla uzak vefarklı art niyetleri barındıran bir davranıştır.

Salih AYHAN’ın bu davranışıyla FETÖ/PDY Terör örgütü ile mücadeleyi akamete ve zaafa uğratmaya çalıştığını, yaptığının ise, tamamıyla apaçık büyük bir suç olduğunu düşünüyorum. 2018 yılında bu hususta Bakanlığa yazılı şikayet edildiğini ise bilgi sahibi olarak ifademe başvurulduğu bu soruşturmadan öğrendim.

Bu olayda özetle; müşteki ile ifadesi alınan şikayet edilenin karşılıklı iddialarının ötesinde bizi ilgilendiren boyutu 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra Ohal döneminde FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadele kapsamında Valiliğimizce hazırlanan ve Vali Vekili olarak şahsımın imzaladığı gizli bir evrakın görme, bir suretini dahi alma yetkisi olmayan Vali Yardımcısı Salih AYHAN’ın devlet kurallarını ve kaidelerini hiçe sayarak, kendince bir takım hukuki ve inandırıcı olmayan gerekçelere sığınarak evrakın resimlerinin çekilmesinin whatsapp’dan paylaştığının şehirde konuşulması ve sürekli dile getirilmesi, yapılan etkin mücadeleyi zaafiyete uğratmaya yönelik bir davranıştır.”

BANKA HESAPLARINDA HAREKETLİLİK YAŞANAN İŞ ADAMLARI KİM?

Söz konusu soruşturmanın Sivas kamuoyunda da konuşulduğu biliniyor. Söz konusu iddiaların aydınlatılabilmesi için soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi beklentisi hakim. Soruşturmayı yakından izleyen çevreler, iddiaların aydınlatılmasında, dönemin Valisi Davut Gül’ün izinli olduğu o iki gün içerisinde, banka hesapları ve tapu kayıtlarında olağanüstü hareketlilik yaşanan iş insanları varsa tespit edilmesinin önemini vurguluyor. Döneme ait dijital telefon kayıtlarının incelenmesinin de gerekliliği belirtiliyor.

Etiketler

4 Yorum

  1. Valilik görevi devam ederken nasıl sağlıklı bir ön inceleme ve araştırma yapılabilir.
    Hangi memur doğru ifade veriri
    Hangi şahit ifade verebilir
    Başsavcı zaten kanki

  2. Sivas FETÖnün cok önem verdigi bir sehirdi, onlar icin izmir`den daha önemliydi. Sivas demir celik fabrikasinin üretimini kimlerin pazarladigini cok iyi arastirsinlar, bakin ne pislikler ortaya cikacak

  3. Bu kahrolup cikip gitseniz bu milletin hayatindan artik..Amma da askinti oldunuz beee, suluk gibisiniz, yapistiniz mi birakmiyorsunuz emdiginiz yeri..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı