Gündem

Skandal! Devlet kurumları Sabah’a çalışıyor: İşte belgeleri

Veryansın Tv bir skandalı daha ortaya çıkarıyor. Devletin resmi internet sitelerinden Sabah gazetesine bağlantı adreslerinin yerleştirildiği tespit edildi.

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Devlet kurumlarının gizliden gizliye Sabah gazetesinin internet sitesini büyütmek için büyük destek verdiği ortaya çıktı.

Veryansın Tv skandal bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

Yaptığımız araştırma sonrası, devletin birçok resmi kurumundan Sabah gazetesinin internet adresine bağlantı adreslerinin yerleştirildiğini, böylece gazetenin internet sitesinin kazancını artıracak çok kritik bir işlem yapıldığını belirledik.

Peki bu destek nasıl gerçekleşiyor?

Önce bir devlet kurumunun internet sitesinde bir metnin içine en çok kullanılan bir kelimeye “link” yani “bağlantı adresi” veriliyor. İnternet dilinde buna “backlink” deniyor.


DEVLETİN KURUMUNUN SİTESİNDEKİ KELİME SABAH’A UZANIYOR

Peki backlink nedir?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine bağlantı çıkışı olarak tanımlanıyor. Yani bir bakıma internet sitesinin arama motorlarına ve kullanıcılara tavsiye edilmesi. Backlink kavramı SEO yani arama motorlarında ön planda görünebilmek ve buna bağlı olarak daha fazla trafik yani gelir sağlayabilmek için son derece kritik bir öneme sahip. Bu backlink’ler verildikçe sitenin değeri artmış oluyor ve bu durum arama motorlarının sıralamalarına da yansıyor.

YAZILIMCILARA GÖRE BU BİR SKANDAL!

Yazılımcılara göre, bu bir skandal! Çünkü bir devlet kurumunun internet sitesi, bir özel sitenin internet sitesine backlink veriyorsa, bu devletin bu özel siteye büyük bir kayırmacılık ve hizmet yaptığını gösteriyor. Yazılımcılara göre bu durum kabul edilemez.

İŞTE BELGELERİ

SEO’nun en önemli kriterlerinden biri olan backlink’in, Türkiye Cumhuriyetinin resmi kurumlarına ait internet siteleri kullanılarak Sabah gazetesi tarafından sömürülmesinin örneklerini şöyle:

GÖRSEL 1: Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinde doğrudan hedef odaklı bir kelime olan “eğitim” kelimesine Sabah’ın internet sitesi linklenmiş durumda. Yani devletin sitesinden “eğitim” kelimesine tıklayınca karşınızda Sabah gazetesini görüyorsunuz.

GÖRSEL 2: Uluslararası bir organizasyon olan ‘Akıllı Şehirler Zirvesi’ne Türkiye Belediyeler Birliği’nin internet sitesinden link çıkılmış durumda. Açılan site yine Sabah…

GÖRSEL 3: Son dönemin artan aranma hacmine sahip kelimelerinden biri olan ‘nükleer tıp’ kelimesi de kaçmamış devletin gözünden… Burada da hedeflenerek Sabah’ın internet sitesine bağlantı verilmiş.

GÖRSEL 4: “Herkes yapar, Diyanet yapmaz, kul hakkı yemez” demeyin. Her yıl düzenli olarak aranan “Kurban” kelimesine Diyanet İşleri Başkanlığının kontrolünde olan bir Yozgat Diyanet’in web sitesinden link çıkılmış durumda.

GÖRSEL 5: Sağlık sektörünün en çok aranan kelimelerinden biri olan “grip” kelimesine Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden link verilmiş durumda.

GÖRSEL 6: Ekonomide en çok aranan kelimelerden biri olan “Euro” kelimesini de kaçırmamışlar. Bu kez Sabah’ı bağlantı adresi olarak veren kurum Kayseri Valiliği…

GÖRSEL 7: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesinden Sabah gazetesine “Iğdır” kelimesinin linki çıkılmış. Bu sayfada Iğdır’a tıklandığında Sabah gazetesinin Iğdır ile ilgili yaptığı tüm haber sayfaları açılıyor.

GÖRSEL 8: Sağlık Bakanlığına bağlı bu kez, Erzurum İspir Devlet Hastanesini görüyoruz karşımızda. “Sağlık” kelimesine tıkladığınızda karşınıza yine aynı gazetenin internet sitesi çıkıyor.

GÖRSEL 9: Yine Sağlık Bakanlığı… Bakanlığa bağlı Karamürsel Devlet Hastanesinin internet sitesinden yine aynı gazeteye bağlantı adresi verilmiş. Kelime ise yine en çok aranan kelimelerden: “Hastane”.

 

Etiketler

20 Yorum

 1. Bunun adı hacklinktir ve bu bir suçtur içerde birileri çaktırmadan link veriyor olabilir bu hiç hoş ve güzel bir davranış değil

 2. Kardeşim bunun devletle alakası yok lütfen bilmeden konuşmayın bu siteleri yoneten kişiler para karşılığı satıyor bu linkleri üniversite siteleri de böyle linklerle dolu. Edu.tr com.tr den link çıkışı satıyor devlet memurları hain ise devlet napsın hangi sitede ne link var onu mu araştıracak oturup ama böyle birseyin gündeme gelmesi fok güzel en azından bi elden geçirirler siteleri

 3. Böyle gariplik mi olur. Kesin sabah gaztesi devletin bir büyüğünden link girişleri için referans aldıl ve o referans ile devlet sitelerine linkli makaleler yüklendi. Olacak şey değil ama burası Turkiye

 4. gazete ile devlet mekanizmasında mutlaka bir bağlantı veya bir tanıdık vardır.
  yoksa aleni link vermeleri çok zor.
  hacker işine pek benzemiyor.
  skandalı aydınlatmak için köstebeği bulmak gerekir.

 5. Boyle sey olur mu? Bu hakksız rekabete girer. Devlet kurumları herkesindir. Buralardan herhangi bir zümreye ayrıcalık yapılmamalıdır.

 6. Bunun gibi birçok linkle karşılaşmıştım önceden bende. MEB’ten link çıkıyorlardı

 7. Damat a yalakalık ta sınır tanımayanlar.. 2.ihale havuzu yaratmışlar…. Ne gazete. Ne atv TV. Reytinglerde DEEP FORES yapmış.. Başında DAMAT olunca.. Veri akıyor maşallah.. Vakıfları ihya edenerler.. NASIL iyimi böyle… Millet çöpten yemek topluyor… Allah rızası için birazda vatandaş için……. ÇALIŞIN..

 8. Erkan bey, “alanyadaki webmasterin kurnazlığı” demişsiniz ama resmi internet sitelerinde iş webmaster’da bitmez, denetlenmesi gerek.

 9. Sabah’ ın Dijital uzmanları ile kamu kuruluşlarının yetkileri bu konuda sorgulanmalıdır. 2 tane dijitalcinin yaptığı şey kurumlara zarar vermemeliydi…

 10. Valla tebrikler ve çok enteresan bir haber.
  Devlet sitelerinden link vermişler ilginç. Sineğin kanadındaki yağı bile unutmamışlar.

 11. meb kontrol etmiyor o bölümlerin sitelerini, alanyadaki webmasterin kurnazlığı.
  hemen kurumun üstüne yıkmayın. herşeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı