Son kullanma tarihi

featured
service

Dr. Ceyhun Balcı yazdı…

Besinler, ilâçlar, aşılar ve sağlıkla her türden gereç için söz konusu olan bir gerekliliktir son kullanma tarihi. Kimileri bu özelliğin tüketimi kışkırtma amaçlı olduğunu bile öne sürmektedir. Zaman zaman tartışmaya konu olsa da varlığını sürdürmektedir. Dolayısı ile de önemlidir ve gereğine uyulmalıdır.

Tersi kanıtlanana dek “son kullanma tarihi” önemlidir. Herhangi bir yerde rastlandığında dikkate alınmalıdır.

https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/unlu-muzisyen-tarihi-gecmis-biontech-asisi-yapacaklardi-ciktim-6832679/

Bağlantıdaki haber güncel olduğu kadar, aşı karşıtlığı/kuşkuculuğu olgularının kabardığı bu dönemde yaşamsal öneme sahiptir.

Burada kısa bir ara verip kendi deneyimime yer vermekte yarar görüyorum.

Sağlık Bakanlığı özel sağlık kurumlarını ve hekim muayenehanelerini belirli aralıklarla denetler. Bu denetimlerin neredeyse değişmez öğesi bulundurulan ilâçların yanı sıra tıbbi araç gerecin “son kullanma tarihlerine” bakılmasıdır. Sağlık bakanlığının bu denetimlerdeki “son kullanma tarihi duyarlılığına” tabip odası yöneticiliği yıllarımda sıkça tanık olmuşumdur. Son kullanma tarihi geçmiş ürüne rastlandığında uyarıyla yetinilmediğini çok iyi biliyorum. İlgili kurum ya da hekimle ilgili olarak hızla suç duyurusunda bulunulurdu. Bu kapsamda çok sayıda hekimin adliyeye zaman ayırmak zorunda kaldığı hiç aklımdan çıkmaz.

Konumuza dönersek!

Sağlık bakanlığının yaptığı denetimlerde üzerinde duyarlılıkla durduğu “son kullanma tarihi” konusunda kendisinin aynı duyarlılığı göstermiyor oluşu kabul edilir bir durum değildir.

https://www.saglik.gov.tr/TR,86895/ulkemizde-son-kullanma-tarihi-gecmis-biontech-asilarinin-vatandaslarimiza-uygulandigina-dair-iddia.html

Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklaması bilimsel açıdan doğru ve yerinde olsa bile aralarında azımsanmayacak sayıda aşı karşıtı/kuşkucusu da bulunan toplumda oluşan ikilemi gidermeye yetmeyebilecektir. Daha da kötüsü aşılanmama eğiliminin bu güven sarsıcı gelişme nedeniyle güç kazanacak olmasıdır.

Aşılama sürecinde “kararlı bir aşılanmama duvarına çarpan” Türkiye, Sağlık Bakanlığı’nın bu son gafı sonrasında salgın denetiminde önemli sayılabilecek bir güç yitimine uğraması şaşırtıcı olmayacaktır.

Hemen her şeyi saklamayı hüner sayan, saydamlıktan her fırsatta kaçınan bakanlığın bu açıklamayı “son kullanma tarihi” tartışmalarının fitili ateşlenmeden önce yapması gerekirdi. Bakanlık salgınla baş etme sürecinde önemli bir geriye düşüşe yol açacak hesap hatasına düşmüştür.

Hemen her akşam sosyal medya aracılığıyla insanları aşılanmaya çağıran bir sağlık bakanımız var. Açıktır ki, çağrıyla alınacak yol kalmamıştır. Elindeki yasalar, sahip olduğu varsayılan vicdani ve etik sorumluluk sağlık bakanlığını devindirmeye yetmemişken bir de böylesi hataya düşülmüştür.

Kimi olumsuzlukların geriye dönüşü olanaksız değilse de son derece zordur.

Bu da bunca derde eklenen bir başkası olmuştur.

Üstelik bu dert son derece yaşamsaldır.

 

Son kullanma tarihi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 5 ay önce

  Bunların da son kullanma tarihleri çoktan geçti ama bu ülkenin bu tür insanları ve yandaşları maalesef hala baştakileri başımızda tutuyorlar.
  Bu güzel yazıyı okuyup anlayamazlarda.
  Olsun,bizler anlıyor ve değerlendiriyoruz.Biz bize yeteriz.
  Değerli doktorlarımızın çalışırken ve emekliliklerinde de değerini bilmeliyiz…
  Teşekkürler ve ellerinize, gönlünüze sağlık sayın Ceyhun Balcı.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!