Köşe Yazıları

Tarih yine tekerrür ediyor… Trabzonspor’u katlettiler!

Cemil Usta sezonunun en flaş en klas en iyi top oynayan takımı kim Trabzonspor!

Cemil Usta sezonunun en favori takımı kim? Trabzonspor!

Göksel Gümüşdağ kim?

Emine Erdoğan’ın abisinin damadı, Başakşehir başkanı!

Hakkında sarayın akrabası olduğu için bir yığın yürü ya kulum yazıları çıkmış.

Öyle bir yürü ya kulum ki geçen senelerde ismi Galatasaray başkanlığı için dahi çıkmış.

Bir yazar olarak Ergenekon kumpaslarıyla ilgilendiğim için ben Göksel Gümüşdağ adını başka yerden hatırlıyorum, Göksel Gümüşdağ şikeden alınır ve bırakılır ve çok sonra bir FETÖ’cü hakim itirafçı çıkar ve Göksel Gümüşdağ’ın salıverilmesi için şöyle söyler; “Pensilvanya’dan ‘Göksel’e bir güzellik yapalım’ dendiği için bıraktık.” Açıp okursunuz.

Geçelim, bu adamlar futbol camiasıyla babalarının malı gibi oynuyorlar, hakemler üzerinde ne tür baskıyı oluşturuyorlar, işte konuşuluyor-tartışılıyor, biz ise gerçeklere bakalım, mesela bu hafta hakem Abdülkadir Ömür’e sarı kart veriyor ve üstüne ceza sahasına yakın çok kritik bir pozisyon kaybediliyor.

Açın videoyu izleyin Abdülkadir Ömür rakip oyuncuya temas dahi etmiyor. Hatta, faulü yapan Ankaragüçlü ama sarı kartı Abdülkadir Ömür yiyor! Bin tane kameranın izlediği, göz göre bu kadar mı rezillik olur!

Geçtiğimiz hafta Alanya maçında da Abdülkadir Ömür’ün ayağına sertçe basılıyor ama yine hakemler görmüyor yine Trabzon taraftarı saç baş yolup isyan ediyor.

Başımıza gelecek felaketi biliyoruz zaten dünkü maçta onlarca ayarlı düdük, mesela Sosa itiraz edip sarı kart yiyor ve sonra Sosa ceza sahasına girerken ince çelmeler yiyip düşüp topu kaybediyor, Sosa sarı kartlı olduğu için korkudan itiraz edemiyor, çok kritik anlarda çok hayati pozisyonlar… Üstüne daha başta Pereira’nın ayağına basılıyor yine ses yok, nicesini toplayın, el insaf, katledilmiş bir maç.

Katledilmiş bir Trabzonspor!

Ve Trabzonspor şampiyonluk potasına girdiği andan beri sosyal medyadan toplu linç ve saldırılarla Trabzonspor’a ‘iktidarın takımı’ yakıştırmaları yapılıyor. İktidarın takımını mı arıyorsunuz, Koç ailesi servetlerini yüz yıllık iktidarların hamiliğinde yapmadı mı?

İktidar desteğiyle Abdülkadir Ömürler, Yusuflar yetiştirilebiliyorsa iktidar bassın parayı hadi bir Abdülkadir Ömür bir Yusuf yetiştirsin de görelim, parayla oluyorsa, Fenerbahçe neden on yıllardır tek bir milli yerli topçu yetiştiremiyor?

En flaş takımlar bile her maçını formda ve açık ara önde oynayamaz, hakemler maçı doğrar, olmadı en iyi oyuncularınız Nwakaeme, Ekuban, Ömür vs. uzunca süre sakatlanır en kritik maçlarınızı 9 kişiyle 10 kişiyle zor bitirirsiniz, zaten parasızlıktan Trabzonspor’un 11’den fazla oyuncusu yok, bir kişi sakatlandı mı yerine topçu yok.

Şampiyonluğa oynayan flaş bir takımın en kritik maçına bir federasyon nasıl bir hakem göndermeli, geçmişe dönüp bakın, Fifa kokartlı tecrübeli bir hakem göndermek zorundadır, ama böyle olmadı, tecrübesi olmayan Bitigen diye bir adamı gönderip Trabzonspor’u bitirdiler. Google girip kim bu Bitigen diye boşuna arıyorsunuz. Bunun adı resmen el birliğiyle Trabzonspor’la dalga geçmek.

Öyle dümenler dönüyor ki son Ankaragücü maçından önce bizi kümeye düşmekten kurtarsın diye Ankaragücü’ne getirdikleri çok sevilen çok başarılı Mustafa Reşit Akçay’ı Ankaragücü görevden aldı? Neden? Reşit Akçay Trabzonlu?

Siz, neyin imasını yapıyorsunuz, yani Reşit Akçay maça asılmaz mı demek istiyorsunuz?

Hayatları harbi futbolla geçmiş sıfırdan kendi bilekleriyle en üst sıralara yükselmiş Türk futbolunun bu nadide antrenörlerine bu ima dolu şaibe dolu terbiyesizliği, ithamları imayla dahi olsa nasıl yaparsınız!

Trabzonspor’un şampiyonluğunu kesmek için her şeyi yaparlar!

Yaptılar, yapıyorlar!

Allah hepinizin belasını versin, ama iyi bir futbol seyredelim deyince hepiniz seyretmek için cumartesi-pazar Abdülkadir Ömürler’in, Uğurcan Çakırlar’ın maçını ararsınız.

Topu Trabzonspor oynasın ama şampiyon olmasın.

Keyifli bir maç izlemeye gelince Trabzon’u seyredelim ama şampiyon başkaları olsun.

Ve sonuç, Trabzon eksikleri, hakem hataları, sakatlarıyla son iki maçına çıktı ve iblisvari tezgahlarla hayati önemde dört puan kaybetti.

Nesepleri meşrepleri belli adamlar futbol camiasını avuçlarının içinde oynatıp hakemlere korku salarsa başka ne bekliyorduk, tıynetinizi bilmeyen mi var!

Üstelik Trabzonspor şampiyonluğa oynayan takımlar içinde en çok yerli ve milli topçu oynatan takım, bu yüzden, bütçesini de toparladı, on yıllar sonra nihayet becerikli ve çok akıllı bir başkan da buldu ve Sörloth gibi sürpriz yetenekleri takıma ekleyip on yıllar sonra Trabzonspor’u şampiyonluğun son üç-beş takımına kadar getirmeyi başardı.

Son yılların Trabzonspor’u futbolumuza moral hayat can katan her biri ayrı mucizevi başarı öyküleriyle doludur, yine imkansızlıklar içinden sıyrılıp yine ilk onbirinde onlarca hafta tek bir milli futbolcusu olmayan para ve transfere bağlı şöhretli takımları sollayıp bana kalırsa alayını rezil edip yerin dibine sokarak utandırıp bileğinin hakkıyla liderliğe oturmuştu.

Tarihi tecrübelerimiz var, hazmedemeyeceklerini biliyorduk.

Geçmiş tarihlerden biliyoruz ki yine hazmedemeyecekler yine el altından futbolu sahaya karıştıracaklar yine sahada oynanan harbi futbolun kalitesini ve sevincini ve futbol zevkini karanlık ellerle mahvedecekler, aynısı oldu.

Karanlık tezgahlarda ya Trabzonspor yine geri gelirse yine şampiyonluklara banko oturursa korkusu hakim.

Bizim ve kamuoyunun sahada gördüğü parlayan patlayan Trabzonspor’u izledikçe, korkmaya devam edin, korkunuz tek sezonluk olmayacak. Şaibeli kimlikleriyle torpille başkan olanlar, alayla valayla başkan olanlar, alayınız, korkmaya devam edin!

Bu korkunuz çok kalıcı olacak!

Bu korku bel altından oynayan kaçak güreşenlerin kimliği olacak!

Bu korku maskelerinizi düşürecek!

Tam aksine Trabzonspor’un zırnık korkusu yok, Trabzonspor’un her biri futbol oynayan her biri milli gururumuz Abdülkadir Ömürleri, Uğurhan Çakırları ve daha nicesi var.

Onca zamandır bir yazarlık asaleti gösterip taraf-futbol üzerine tek bir yazı yazmıyoruz, ama görünen o ki, futbol sahada değil medyada bu köşeleri eline geçirenler tarafından oynanıyor. Bu satırları otuz sene önce ironiyle söylemiştim, havaları hiç değişmemiş, istiyorlar ki Trabzonspor gibi takımların tek görecekleri mutluluk ve mürüvvet ve şans(?) yılda iki sefer Fener ve Galatasaray’la maç oynamak. Yılda bizimle iki maç yapın ve sonra defolun gidin demek istiyorlar. Şampiyonluk gibi daha fazlasından iktidarları parçalanıp rezil olmasından çok rahatsız oluyorlar. Eski çamlar bardak oldu. Trabzonspor gibi Anadolu takımları artık yılda iki kez Fener’le maç oynayan takımlar hiç değil. Trabzonspor gibi takımlar işte her bir maçına şahit oluyorsunuz her maçında medyayı ve futbolu ele geçirmiş karanlık tezgahlara karşı oynuyor. Ve asıl maç rakip kaleye gol atmak değil bu karanlık tezgahlara karşı verilen bitmeyen savaşımız.

Bir de beslendikleri iktidarı dünyada rezil ettiklerinin farkında olmayan kuş beyinliler, tarihte ilk defa, taraftarı olmayan bir takım süper lig şampiyonu olunca ne diyecek dünya basını? “Sultanın sıfır taraftarlı takımı şampiyon” deyip .ötleriyle gülecekler ve para ve saray dostu bu garabetin adına da futbol diyecekler.

14 Yorum

 1. “Futbolun ve içkinin baş tacı edildiği bir ülkede başbakan olmaktansa köpek olmayı tercih ederim.” Bernard Shaw, zamanı için bu lafı etmiş. Futbol üzerinden oynanan kumarı da ekleyelim şimdi. Beşiktaş olsa ne! Trabzon olsa ne!
  Bir Hekim Bir Ressam yazısının başında
  “Paracıl uğraşı tacirlik, siyasacılık, mühendislik, bilim..” diye sayıyor laf arasında. Futbolu da ekleyelim şimdi.
  Lafı uzatmakta fayda var ama pek laf yok.

 2. İlahi adalet Nihat Bey, alma mazlumun ahını, Avrupayada gidemiyorsunuz. Düşünün neden İlahi adalet. Trabzon halkını futbolla uyutup duruyorsunuz. Onlada gaza gelme konusunda hevesliler, yeter artık Trabzonluları kullanmayın. ötekileştirmeyin. Futbolda hak arayacaksanız. Ergenekonlardan, şikelerde mağdur edilenlerden bahsedin. Olmadı isterseniz. Kurtuluş savaşından başlayarak hesap sorun..

 3. Yüzde yüz doğru tespitler, son 40 yılda Trabzonun en az 8 şampiyonluğunu yediler. Yıllarca GS hem hükümetten hemde fetö tarafından desteklenmedi mi, şimdi 2 tane ts li bakan olunca ortalığı ayağa kaldırıyorlar.
  Sağcısı da yalama solcusu da yalama bu ülkenin..
  Çok azı istisna..

 4. Sen iki yıl önce komşu kulübünü ligten düşurmek için bursaya satılan maçı yaz.Ünal gibi delikanlı bir insanın neden kovulduğunu yaz.Damatberat Bakan soylu başakşehirli değil.Okan buruk ve ekibi çatır çatır top oynuyor.Bu zamana kadar sizin gibi madur edebiyatı yapmadılar. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

 5. Nihat Abi’yi sonsuz sever sayarız ama maalesef çok talihsiz bir yazı olmuş. Son iki seçimde Trabzon’un verdiği oylar ortada, bakanlarla olan akçeli işler, verilen destekler ortada. Sanki Trabzonspor siyaseten muhalif bir yerdeymiş de bu sebepten cezalandırılıyormuş gibi bir durum kesinlikle yok…Ali Koç’un da adı geçmiş, ya adamın bu işlere bi etkisi olsa, kendi takımına bi faydası olur, iki senedir sürünüyorlar…On kişi kalmış sonuncu takımı yenemezsen daha da rakip aramaya gerek yok. Eğer bu işleri siyaset belirliyor ise o zaman Trabzon halkı tercihlerini bir gözden geçirsin, hem yüzde yetmiş oy verip hem ağlamak inandırıcı olmuyor.

 6. Nihat Hocam Trabzonzonsporun da nasıl transferler yaptığını herkes biliyor. Damat bey neler aktarıyor. Önce Trabzon fetönün çektiği operasyonları sahiplenmekten vazgeçsin de sonra konuşsun. Bu ülkede tertemiz pak ve savunalacak tek bir takım vardır o da Beşiktaştır. Trabzonu da fetösarayı da başakşehiri de devletin bi yerinden tutmuş yıllardır ekmeğini yiyip kabadayılık yapıyor. O yüzden Nihat Hocam sizden istirhamım bir yazı da şu fetöcülerin çektiği operasyonları sahiplenen tslilere karşı bir yazı yazmanız. Siz bilirsiniz büyüğüm ve hocamsınız ama bence haksızsınız.

 7. Trabzonspor’un bir Beşiktas’lı olarak şampiyon olmasını ki özellikle damadın takımının yerine canı gönülden isterim,sonuçta bir camia takımı.Ama şunu da unutmayalim zamanın da bu takıma örtülü ödenekten milyonlarca lira aktarılıp Trabzon kentinde iktidar partisinin oy toplama aracı olarak da kullanildi..

 8. Akıllı bir başkanın yapacağı bir iş değildi şampiyonluğa giden takımın hocasını göndermek. Ünal KARAMAN Trabzonspor’u yıllar sonra şampiyonluğa oynatmaya başlamış, rakip camiaların taraftarları Ünal hocaya ve takıma sempati ve saygı duymaya başlamıştı. Müthiş bir enerji kayboldu hocanın gidişi ile, geriye sadece antipatik bir başkan kaldı. Ayrıca Nihat abinin ve diğer taraftarların düzenden ve hakemlerden yakınması pek fazla önem arzetmiyor. Başta TFF ve hakemler yıllarca başta Beşiktaş olmak üzere bir çok takımın emeklerini alın terini çalmış, cümle futbol alemi bunu sessizce izlemiştir.
  Şimdi Trabzon lobisi başlayacak bağırmaya seneye başka takımlar.

 9. Nihat abi ellerin den öperim. Trabzon un futbolu değil iktidar la bağlantısından bahsediyorlar. Burda bölğcülük yapıyorlar. Şampiyonluğa giderken bunu hak ederken gölgeliyorlar . Çelme takmaya çalışıyorlar Trabzonspor’a , başardılarda.
  İktidar ın etkisi ile şampiyonluğu olduğu söylenen Anap zamanında Beşiktaş , galatasaray şampiyonlukları farklı liderlerin tuttuğu takımlardı. Ard arda kaç şampiyonluk yaşandı hatırlayın. O Zaman kimse bişey söylemiyordu . Eğer iktidarın bir etkisi olsaydı 15 defa Trabzonspor şampiyon olurdu. Trabzonspor 30 yıldır şampiyon olamadı. Futbolda istanbul emperyalizmi devam ediyor . Hakem hataları , lobiler in etkisi ile Anadolu takımlarının Emekleri heba oluyor maalesef . İnşallah hak eden şampiyon olur.
  Nihat abi , futbolda fetö yapılanması ile ilgili hiç konuşulmuyor . Eğitimde , emniyette , askeriyede , yargıda ,ticaret yapan esnafta Bile , abi yapılanması varken , bu yapılanma futbolda yok muydu. Futbol hakemlerinin abisi varmıydı. Bunun araştırılması lazım değil mi sizce…

 10. Nihat abi selamlar.
  Trabzonspor a hükümetin takımı yakıştırması yapanlar kadar buna sebep olanlarda suçlu.Mesela sebebi kesin olarak bilinmeyen Ünal Karamanın gönderilmesiyle damadın bağlantısı ve belediye başkanının devletten(damattan)destek gördük açıklamaları.Belki Ünal olsaydı çok rahat şampiyon olunacaktı bilemeyiz.
  Her sene şampiyonluk yarışı belirginleşmeye başlayınca iddiası olan takımlar birbirlerini suçlar.Fenerbahçe yarışın içindeyken meşhur zorlu toplantısından sonra bu iş bitmiştir artık diyenler vardı netice ortada.O toplantıya tepki göstrenTerim Fenerbahçe nin yarışta olmadığı bugünde hakemlere tepki gösteriyor.Fenerbahçe katledildiğini söylerken kollanan takım hangisiydi?
  Öyle garip bir ülke olduk ki sezon başı ortası ve sonu federasyon ve hakemler kimi kolluyor kimi baltalıyor bilemez olduk.Bildiğim tek şey abi iyi oyuncuları olan ve iyi oynayan takım kendi sahasında maçın başında öne geçtikten sonra o maçı kazanacak.1996 da yaptığı gibi koca sezonun emeklerini iki maçta heba etmeyecek.

 11. Bence daha genel duzen uzerinde dusunmeliyiz.

  Takimlar hirs ve kuvvet uzerine oynuyorlar. Boyle olunca iyi oynayan oyunculari sakatliyorlar, ayagina bas, tekme vur, bir rahatsizlik cikiyor iste. Beton gibi adamlari transfer ediyorlar.

  Messi, Ronaldo neden az sakatlaniyor? Cunku federasyonlari anlasma yapti: Bu oyunculari sakatlamayacaksiniz dedi.

  Aha Trabzonspor’da Nwakaeme yok, on bolgede eksik kaliyor. Abdulkadir Omur daha ufak bir iki kere vuruyorlar bir sureligine pili bitiyor.

  Yani yeteneksiz oyuncu yetenikliyi sahada resmen doverek engelliyor. Boyle olunca futbolda gelismiyor. Ornek iste Rodriguez’in Perereya’ya yaptigi bahsettiginiz faul. Futboldan uzak kuvvete bagli, tabiri caizse ayi gibi dalma. Buna futbol denmez. Iyi futbolcuya hakaret boyle oynanmasi.

  Daha sistematik sekilde hatalarimizi duzeltmeliyiz. Sadece hakem uzerinden gidersek olmuyor cunku butun takimlar kaybedince hep hakemi gosteriyorlar.

  Trabzonspor bu sene gercekten ligimizin aki. Ancak iste sert futbola karsi gelmesi zor. Gerci bu sert oyuna futbol denmez, bir dovus sanati ismi verilmeli. Neden kaybettinin cevabi hemen hakem oluyor. GSda bunu iyi yapiyor.
  Ancak daha genis cercevede dusunurek futbolu rayina oturtabiliriz.

  Basaksehir’in gecen hafta ki macinin ikinci yarisini izkedim. Crivelli kirmizi kart yemeliydi, galiba sariyla gecistirildi, nerdeyse rakibin ayagini kiracakti. Visca’da buna benzer ayak kirma hareketi yapti o da kirmizi alabilirdi.

  Bence hakemleri butun yoneticiler sistematik olarak korkuttuklari icin onlarinda eli ayagi baglaniyor.

  Bir Fenerli olarak Trabzonspor’la aramizi acma ihtimali olmasa Nwakaeme’yi alak derdim 6 milyon avroya 🙂

  Saygilar.

 12. Yıllarca Trabzonspor ile ilgili bir iki yazı kaleme almış adamı da zıvanadan çıkardılar. Bunların el attığı her yer kuruyor.

 13. Trabzonspor iktidarın takımı mıdır bilmem, gerçekten şüphelerim var. Zira iktidar içinde Karadeniz lobisi çok güçlü. Ama iktidarın takımı olduğu kesin olan Başakşehir denen proje şampiyon olursa iktidar sahipleri bu sebeple oy kaybedeceğine hiç kuşku duymasın. Başakşehir’in de bu sene şampiyon olsa bile beş sene içinde 2.Lige(TFF 1 Lig değil) döneceğine iddiaya girerim herkesle. Dökme suyla değiermen dönmez çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı