Selçuk Bayraktar The Guardian’ın ‘İHA’ iddiasını yanıtladı

featured
service

Son dönemde Türkiye’nin büyük bir atılım yaptığı drone (İnsansız Hava Aracı-İHA) piyasası İngiliz basınının gündem maddesi oldu. İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden The Guardian, kapsamlı bir dosya hazırladı.

Türkiye, son dönemde teknolojik gelişmelerle birlikte terörle mücadelede önemli bir mesafe aldı. İnsansız hava araçları teknolojisinde dünyada ilk üçte yer alan Türkiye, terörle mücadelede bu teknolojilerle nokta operasyonları yapıyor.

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği bu teknolojiyi The Guardian gazetesinde ele alan gazeteci Bethan McKernan ve Dan Sabbagh, yerli ve milli imkanlarla üretilen bu teknolojiyi gölgeleyecek özelbir dosya hazırladılar.

Türkiye’nin aktif olarak kullandığı İHA ve SİHA modelleri değerlendirilirken İngiltere firmaları olmadan bu başarının sağlanmayacağı iddiasını gazeteleri The Guardian’da yazdılar. EDO MBM Technology şirketinin üretmiş olduğu bir füze kilit sisteminin sayesinde bu başarının sağlandığını iddia eden gazetecilere sosyal medyadan yanıt veren Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “Mekanik kilit sizden almıyoruz, hiç almadık. Her koşulda çalışmadığı gibi çok pahalı. Çok daha gelişmişini, uygun maliyete kendimiz özgün tasarlayıp ürettik” ifadelerini kullandı.

Son dönemde Türkiye’nin büyük bir atılım yaptığı drone (İnsansız Hava Aracı-İHA) piyasası İngiliz basınının gündem maddesi oldu. İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden The Guardian, kapsamlı bir dosya hazırladı. ‘İngiliz teknolojisi Türkiye’nin küresel drone gücü olmasına nasıl katkı sağladı’ başlığının kullanıldığı yazıda birçok iddia ortaya atıldı.

Guardian’ın haberi de sosyal medyada, ‘Türkiye’nin başarısından pay kapmaya çalışıyor’ yorumlarına sebep olmuştu.

27 saat 3 dakika havada kalabilen insansız hava aracı 27.030 feet irtifaya çıkabiliyor.

Gazete, Bayraktar TB2 isimli insansız hava aracını Türkiye’nin kullandığı hatırlatılırken, “Bayraktar TB2’ler bir Türk şirketi tarafından üretilse de Brighton’ın dışında bulunan EDO MBM Technology’nin verdiği Hornet füze şasisi olmadan geliştirilemezdi. Dönemin Türkiye Başbakanı olarak görev yapan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’den Predator dronelarını almak istedi fakat bunu Kongre engelleyince Ankara diğer alternatiflere gitti” ifadesi kullanıldı.

Selçuk Bayraktar The Guardian’ın ‘İHA’ iddiasını yanıtladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!