GündemSpor Haberleri

Traktör’den Veryansın Tv’ye ‘kurt’ forması

Dünyanın en fazla Türk taraftarına sahip olan futbol takımı Traktör, Veryansın Tv'ye teşekkür hediyesi gönderdi.

VERYANSIN TV

İran’ın Traktör takımı taraftar grubu Kızılkurtlar, yayınları nedeniyle Veryansın Tv’ye teşekkür ederek, Nihat Genç ve Erdem Atay’a takım forması hediye etti. Formaları alan Genç ve Atay, Traktör Azerbaycan takımına ve taraftarlarına teşekkür etti.

NEDEN TRAKTÖR

Peki Traktör takımı nedir özellikleri nelerdir?

Yakın zamana kadar kulübün Latin alfabesindeki yazılışı “TraxtorSazi”/ “Tiraxtur Sazi”/ ”Tractor Sazi” idi. Yapılan değişiklikle ismindeki Farsça olan “Sazi” eki kaldırılarak ismine “Azerbaycan” kelimesi ilave edildi ve kulüp, Traktör Azerbaycan Futbol Kulübü adını aldı.

Traktör Azerbaycan Futbol Kulübü 1970 yılında İran’ın Tebriz şehrinde yaşayan Türkler tarafından kuruldu. Kulübün kuruluşunda ve sonrasında Tebriz’de bulunan Traktör fabrikası sponsor olduğu için takımın ismi “Traktör” oldu. Takımın renkleri Türk bayrağının rengi olan kırmızı beyazdan oluşuyor.

İran; Türkiye’den sonra en fazla Türk’ün yaşadığı ülke olarak biliniyor. Bir kısım araştırmacılara göre İran’daki Türk unsurlarının toplam nüfusu, yaklaşık olarak 40 milyon. Yani ülkenin yarısı Türk ve Türk milli kimliği de hala belleklerde.

Traktör Azerbaycan Futbol Kulübü, şu anda dünyada en fazla Türk taraftara sahip futbol kulübü olduğu varsayılıyor. Çünkü kulübün İran dışında Azerbaycan ve Türkiye’de de yoğun bir taraftara sahip olduğu biliniyor. Taraftarlar kendilerini “Kızılkurtlar” ismiyle ifade ediyor. Kızılkurtlar, İran futbolunun en ateşli taraftarları arasında yer alıyor. Türkiye’de ise “KIZILKURTLAR TÜRKİYE” ismiyle sosyal medya üzerinden takımlarına destek olmaya çalışan taraftar grupları bulunuyor.

BAŞARILARI

Traktör Azerbaycan Futbol Kulübü 2001-2002 sezonunda 1. Lige düşse bile 2009-2010 yılında tekrar Süper Lige yükselmeyi başardı. Traktör taraftarları 2009-2010 sezonunda İran Süper Liginde seyirci rekorunu kırdı. 2011-2012 ile 2012-2013 sezonunda ligi 2. Sırada bitirerek Asya Şampiyonlar ligine katıldı. 2017-2018 sezonunda ligi 5. Sırada tamamladı.

2015 yılı ise Traktör takımı için büyük bir hüsran yılı olarak biliniyor. Ligin son maçının son dakikalarında yaşananlar sonrası Traktör futbol takımı şampiyonluğunu ilan ediyor ancak sonra çok ilginç olaylar sonrasında şampiyon olmadığı ortaya çıkıyor. Takım yöneticileri ve taraftarlarına göre, şampiyonluk İran Futbol Federasyon yetkililerinin de içinde bulunduğu çok yönlü kumpas neticesinde ellerinden alınıyor.

TEKNİK DİREKTÖR MUSTAFA DENİZLİ

Traktör’ü Türk teknik adamlar da yönetiyor. Bunların başında halihazırda takımın teknik direktörü olarak Mustafa Denizli yer alıyor. Ertuğrul Sağlam da kısa bir süre takımı çalıştıran hocalar arasında.

TRİBÜNLERDEN KURT İŞARETİ

Traktör, İran’da yaşayan yaklaşık 40 milyon Türk’ün kimlik mücadelesinin sembolü sayılıyor. Gerek stad içinde gerekse stad dışında söylemiş oldukları neredeyse bütün tezahüratlar “Milli Kimlik” üzerine. Stadı dolduran binlerce taraftar, Türklüğün sembolü olan “kurt” işaretini yapmalarıyla bilinir. Traktör taraftarları kendi sahasını doldurmakla beraber rakip takımlarında stadyumlarını doldurur hâle gelmiştir. Nüfusun neredeyse büyük bir kısmı Türk olan Tebriz şehrinin dışında ki diğer şehirlerde de milyonlarca Türk yaşamaktadır.

TARAFTAR REKORU TRAKTÖR’DE

Başkent Tahran dâhil olmak üzere, Türklerin yaşadığı tüm şehirlerde takımın milyonlarca taraftarı vardır.

Özellikle, Tahran takımları olan “Esteghlal” ve “Persepolis” ile oynanan maçlar çekişmeli geçiyor. Tahran’da oynanan maçlarda dahi stadyumun en az yarısını Traktör taraftarları dolduruyor.

İran’da futbol stadyumlarında taraftar sayısı rekoru da Traktör’e ait. İran Süper Liginde Şiraz’ın “Fajr’e Sepasi” takımı ile yapılan maçta Tebriz’de stadyumun kapasitesinden daha fazla taraftar stada gelmiş ve bazı kaynaklara göre sayısı 100.000-120.000 arası olan taraftar izledi. Hatta bu maçta stadyumun aşırı dolu olması nedeniyle taraftarların önemli bir kısmı stad çevresindeki tepelerden maçı izlemek zorunda kaldı. Traktör’ün kendi evinde oynadığı maçların seyirci ortalaması resmi rakamlara göre 50.000 kişinin üzerinde.

TRAKTÖR TARAFTARI KADINLAR

İran’da kadınların statta maç izlemeleri yasak olduğundan dolayı Traktör’ün kadın taraftarları takımlarının maçlarını stadyum çevresinde bulunan tepelerden takip ediyor. Ancak Traktör ’ün kadın taraftarlarının tepelerden maç izlemesi o kadar da kolay olmuyor. Çünkü polis çoğu zaman tepelerden maç izleyen kadınlara yasal işlem uyguluyor. Hatta takımın birkaç kadın taraftarı bundan dolayı hapsedilmiş ve bir daha böyle bir durumun yaşanmayacağına ilişkin yazılı taahhüt alınmak kaydıyla serbest bırakılıyor. Tüm bunlara rağmen kadın taraftarların her maçtan sonra şehir merkezinde erkek taraftarlarla beraber tezahürat yaptıkları görülüyor.

TARAFTARLARIN SLOGANLARI

Traktör taraftarların başlıca sloganları ise şunlardır;

• Tebriz, Bakü Ankara- Biz Hara Farslar Hara!

• Ne Mutlu TÜRK’üm Diyene!

• Azerbaycan Bizimdir, Afganistan Sizindir!

• Azerbaycan Var Olsun, İstemeyen Kör Olsun!

• Türk Dilinde Medrese, Olmalıdır Herkese!

• Yel Yatar, Tufan Yatar, Yatmaz Traktör Bayrağı!

Etiketler

5 Yorum

 1. Türklüğü sadece güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti ayakta tutar. Birleştirici olabilecek tek güç de yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Komşu devletlerde yaşayan Türklerin kültürel haklarını savunmada sonuna kadar ısrarcı ve takipçi olmalıyız, ama ayrılıkçı hareketleri desteklemek hayır. İran’daki Türkler, Çin’deki Uygurlar derken yanlış mevzide konumlanmak (İran düşmanlığı, Çin düşmanlığı vs.) hepimize bedel ödetir. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın başlarında doğu cephesini sağlam tutmak ve burada emperyalist ülkelere (başta İngiltere) geçit vermemek adına Azerbaycan’ın gerekirse Sovyetler tarafından, Ermenistan’ın da Türkiye tarafından işgalini planladığını da hatırlatırım. Yukarıda bir yorumcu Avrasya uşakları demiş! Kim var o dediği Avrasya’da? Türki Cumhuriyetler….Hayal görmeyin, gerçekleri görün!

 2. Veryansın TV ,varolun,sağolun.Çok sayıda tv var ülkemizde ama bizden değil.”Haray ,haray men Türk’em”….

 3. Tanrı Türk’ü korusun.
  Ana yurt Türkiye’den bozkurt toprağı Güney Azerbaycan’ın kızıl kurtlarına selam olsun. Ulu Tanrı tüm Türk yurtlarını korusun, kollasın.
  Kahrolsun Avrasya uşakları!
  Kahrolsun Nato’nun evlatları!
  Yaşasın Turan imparatorluğu!

 4. Traktör hakkındaki bu güzel haber için bir okur olarak veryansina teşekkür ediyorum. Bu tür haberler İran’daki Türk kardeslerimiz hakkında son derece bilgisiz olan Türk kamuoyunda bir bilinç oluşacaktır. Türk jeopolitiği de İran Türkleri hayatı rol oynar. Bin yıl boyunca İran’ı Türkler yönetti. İran yani Aryan ismi bile İngiliz uydurmadır. Bir gün İran denen coğrafya aslı sahiplerine dönecektir. İşte o gün dünya tarihinde dev bir catırtı duyulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı