Dünya

Trump kendine yakışanı yaptı Süleymani’ye küfretti

ABD Başkanı Trump'ın Süleymani korkusu bitmiyor. Ülkesinde eleştirilerin hedefi olan Trump, İran'ın füzeli saldırısına cevap veremeyince Kasım Süleymani'ye sinkaflı küfürler etti.

ABD’nin düzenlediği suikast sonucu katledilen Kudüs Gücü komutan General Kasım Süleymani bir kez daha ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefi oldu. Trump düzenlediği basın toplantısında Süleymani için küfür içeren çirkin sözler sarf etti.

Süleymani suikastının ardından milyonlarca İranlı sokaklara çıkmış, ağıt yakarak ABD’yi lanetlemişti. İran’ın intikam sözleri sonrası ABD üsleri vurulmuştu. İki ülke arasında yaşanan gerilimler biraz hafiflemişken ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni bir kışkırtma geldi.

Yaptığı açıklamalarla kendi ülkesinde de tepki çeken Trump bugün yaptığı konuşmada, Kasım Süleymani’ye küfür etti. Trump, “Yol kenarına konulan bombaların kralıdır bu adam. Bu o. çocuğu yüzünden birçok insanın kolları ve bacakları yok” dedi. Trump’ın yandaşları bu sözleri alkışladı.

NE OLMUŞTU?

ABD, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda insansız hava aracıyla saldırı düzenlenmiş İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis öldürülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani’nin çok sayıda ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğunu ifade etse de, operasyon sonrası açıklamalarında “ABD bu operasyonu bir savaş başlatmak için değil, bir savaşı önlemek için düzenledi” demişti.

ABD Savunma Bakanı Esper de Süleymani’nin ABD üslerine saldırı hazırlığında olduğu bilgisinin kendilerinde olmadığını belirterek Trump’ı yalanlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Karadan karaya onlarca füzeyle terörist ABD ordusuna ait Ayn el-Esed üssü vuruldu. Onlar, sevgili Süleymani’nin elini kestiler. Bunun intikamı, onların ayaklarını bölgeden kesmemiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bir Yorum

  1. PKK destekisi şeyini şey yaptığımın şeyi laf etmiş.. Bu ülekde PKK terörünün ne olduğunu bilenler seni nasıl olduğunu görüyor, tabii ki HDP/PKK yandaşları , FETÖ sevicilieri ve Yandaş gazetelerde yazan kimi KRİPTOLAR hariç…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı