‘TSK radarlı hedefleme yaptı’ demişlerdi… İşte Fransız gemisiyle yaşanan gerilimin perde arkası

Fransız yetkililer, Türk donanmasının Akdeniz'de NATO görevindeki Fransız gemisini taciz ettiğini öne sürerek NATO'ya şikayette bulunmuştu. Türk askeri yetkililer ise, Fransız gemisinin usullere aykırı biçimde hızlı manevralar yaparak yaklaştığını bunun üzerine atış kontrol radarı üzerindeki kamera ile gözlendiğini belirttiler.

‘TSK radarlı hedefleme yaptı’ demişlerdi… İşte Fransız gemisiyle yaşanan gerilimin perde arkası

Türk donanmasının, Akdeniz’de NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisini ‘taciz’ ettiği iddiasında bulunan Fransız yetkili, Reuters’e yaptığı açıklamada “Türkiye’nin hareketleri karşısında NATO kafasını kuma gömemez” ifadelerini kullanmıştı.

AFP’ye konuşan bir Fransız Bakanlık yetkilisi de yaşanan olayın ayrıntılarıyla ilgili, “Türk savaş gemileri, Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız Savaş gemisine 3 kez radarda hedefleme yaptı. Türk savaş gemilerinin, Füze saldırısı yapacağı düşünüldü. Fransız gemileri geri çekildi” iddialarında bulunmuştu.

TEHLİKELİ MANEVRA

DHA’ya konuşan Türk askeri yetkililer ise, taciz iddialarını yalanlayarak Fransız gemisini suçladı.

Askeri yetkili, “Fransız harp gemisinin seyir emniyetini tehlikeye atacak, NATO usullerini ve denizde emniyet kurallarını ihlal edecek şekilde yüksek süratli ve tehlikeli manevra yapmış olmasından söz edilmemesi de manidardır. Fransız gemisi bu yakın ve tehlikeli manevrayı yaparken, ilave seyir güvenliği için Türk harp gemisi tarafından atış kontrol radarı üzerindeki kamera ile gözetlenmiş, ancak hiçbir surette radar ile izleme yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

USULLERE AYKIRI

Konunun NATO askeri makamlarıyla da paylaşıldığını bildiren Türk askeri yetkililer, “20 deniz mili sürat ile deniz emniyetini tehlikeye atacak şekilde bir müttefik harp gemisine yaklaşmak usullere ne kadar uyar?” diye sordu ve şöyle devam etti:

“Ayrıca, Fransız gemisinin, NATO Deniz Muhafızı Harekatı için Orta Akdeniz’de bulunduğu sürece Türk gemileri ile sürekli muhabere irtibatı olmasına rağmen olay esnasında Fransız gemisi tarafından gemimizle hiçbir muhabere irtibatı kurulmamıştır. Konu NATO askeri makamları ile de paylaşılmıştır. Müttefikimizden beklentimiz, varsa bu tür sorunların mevcut usuller ve esaslar çerçevesinde, ittifakın dayanışma ruhu içerisinde, koordinasyon ve diyalog ile çözümlenmesidir. Türkiye, her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içerisindeki görev yükümlülüklerini yerine getirmiş ve yerine getirmektedir.”

‘KASITLI BİR DAVRANIŞTA BULUNDULAR’

Gemide ve karargahtaki kayıtların incelendiğini vurgulayan askeri yetkili, “NATO makamları ile de belgeler ve kayıtlar paylaşılmaktadır. Gerektiğinde elimizdeki tüm detaylı verileri de paylaşmaya hazırız. Kasıtlı bir davranışta bulundular, üzüntü verici. Olayın bu şekilde dostluk ve müttefiklik ruhuna aykırı bir şekilde gelişmesi bu aşamaya gelmesi bizi üzmüştür” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, İttifak’ın komuta ve kuvvet yapısına 70 yıldır önemli katkıda bulunduğuna dikkati çeken askeri yetkili, şunları söyledi:

“Türk Silahı Kuvvetleri, tehlikeli hareketin, tacizin, dostane faaliyetlerin, iş birliğinin, dayanışmanın ve koordinasyonun ayırdını yapacak tecrübeye sahiptir. Ayrıca müttefikler arasında sahada herhangi bir sorun yaşanması durumunda uygulanacak koordinasyon, iş birliği, karşılıklı çalışabilirlik prensip ve usullerine de hakimdir. Arazideki müttefik unsurları arasında bugüne kadar olduğu gibi, kolaylıkla ve NATO usulleri doğru şekilde uygulandığı takdirde halledilebilecek basit bir koordinasyon sorununun, basında gündeme getirilmesi, İttifakın dayanışma, iş birliği ve koordinasyon ilkeleri ve müttefiklik ruhu ile bağdaşmamaktadır.”

Askeri yetkili “Taciz edildiği iddia edilen Fransız harp gemisine, iddia edilen olay öncesinde tarafımızdan yakıt ikmali yapıldığı da dikkate alınırsa, ithamın ne kadar yersiz ve maksatlı olduğu açıktır” dedi.