Köşe Yazıları

Türk Eğitim Sen’e açık çağrı: Bu yarışmayı iptal edin!

Konuyu uzatmadan doğrudan konuya giriyorum.

Türk Eğitim Sen Genel Merkezi, Ömer Seyfettin anısına ödüllü hikâye yarışması düzenliyormuş.

Yarışma duyurusu şöyle açıklanıyor sendikanın sitesinde: “Türk Eğitim-Sen; Türk kültürü ve Türk kimliği üzerine önemli fikir hareketleri içinde bulunmuş, hikâyeciliğimize değer katmış olan Ömer Seyfettin’i hatırlayıp, onun anılarını yaşatmaya devam ettirmek, aynı zamanda da yeni hikâyeleri ve hikâyecilerimizi Türk edebiyatına kazandırmak amacıyla Ömer Seyfettin’in vefatının 100. yılında hikâye yarışması düzenliyor.”[i]

***

Bundan bir süre önce Veryansintv’de yazmıştım. Ömer Seyfettin, Harem adlı paçavrasında Kızılbaşların “mum söndü” yaptığını yazan biridir.[ii]

Bu nedenle Ömer Seyfettin, Türk milli birliği için bir harç olamaz.

Türk milleti, milliyetçilik, ulusçuluk, Türkçülük, ülkücülük adları altında adı yüceltilemez.

Biz buradan çağrımızı yapalım, uyaralım.

Alevi’ye namussuz diyen, iftira atan namussuzdur.

Alevi’ye ana-bacı tanımıyor diyen, ana-bacı tanımayandır.

Bile bile Alevi’ye namussuz diyeni yücelten, bayraklaştıran da bu kalemdendir: Ahlaksızdır, ana-bacı tanımayandır…

***

Lafı uzatmaya gerek yok; Türk Eğitim Sen, bu yarışmayı ya iptal etmeli yahut Ömer Seyfettin’in adını bu yarışmanın adından çıkarmalıdır.

Bu iş, bu uğraş yanlış bir uğraştır.

Türk Eğitim Sen, kendisini “Türkiye’nin sendikası” olarak tanıtıyor sitesinde.

Bakalım, gerçekten dediği gibi mi, değil mi?

Umarım, bu yanlış işten vazgeçerek Türkiye’nin sendikası olduğunu gösterir.

[i] https://www.turkegitimsen.org.tr/icerik_goster.php?Id=13444
[ii] https://veryansintv.com/neden-ok-yemeye-meraklisiniz-nedir-bu-ensest-merakiniz-ya-hu/

6 Yorum

  1. Ömer Seyfettin’i bilmen cünkü o kitabini okumadim,eger gercekten öyle bir söz sarfetmiss bu tartismaya deger bir konudur.Ancak ben farkli bir seyden bahsedecegim:Bu ülkede Alevilere yani Kizilbaslara karsi bildigim kadari ile katliama varacak kadar saldirilar olmus ve günümüzde bile bunlar siyasi veya degil tehdit edilmekte siyasi olarak kullanilmaktadir.BenceÖmer Seyfettin’e gösterilen (eger iddia gercekse)hassasiyet günümüzde ki olaylara karsida gösterilmelidir.Yoksa sadece lafta kalir.

  2. Hassasiyetinizi anlıyorum ama Ömer Seyfettin bunun için harcanacak bir adam değildir. Eğer herkesi bir yanlışıyla sileceksek tarihte adam kalmaz. Bahsi geçen yerler ya da hikayeler basılmaz olur biter. Ya da basılsa da çok önem arz eden bir durum olmaz. Ömer Seyfettin’in Türk kültürüne katkisı yadsınamayacak kadar çoktur. Kendi görüşü mü bilmiyorum çünkü makalelerinde öyle bir konuya değinmiyor. O günün bir yanlışıydı ve o şartlarda ele alınması lazım. Her türlü yanlış ama adını tarihten silmemize gerek yok. Ziya Gökalp’le beraber ortak çalışmalar yapıyorlar, Ziya Gökalp’i de mi silelim bunun için?

  3. Ömer Seyfettin Türk edebiyatında önemli bir isim.. Sayın Özdemir’in bu yazısı üzerine “Harem” hikayesini okudum. Konuşan Ömer Seyfettin değil hikaye kahramanıdır. Bir hikaye ya da romanda kahramanların her sözü mutlaka yazarın görüşünü yansıtmaz. Bu nedenle “bu sözler Ömer Seyfettin’in görüşüdür” denemez. Bir Türk milliyetçisi olan Ömer Seyfettin’in bu tür düşüncelere sahip olacağına ihtimal veremiyorum. Bununla birlikte böyle bir diyalog yersiz olmuş. Zira yazarın da böyle düşündüğünü ileri sürenler olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı