Gündem

Türk-İş 81 ilde eylemde: Kıdem tazminatına dokunma

Türk-İş'in 81 ilde başlattığı eylemde, 'Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir. Kıdem hakkımızı, hayallerimizi ve geleceğimizi elimizden almak isteyenlere karşı direne direne hakkımızı koruyacağız' denildi.

Hükümetin, kıdem tazminatına yönelik hazırlığına tepki gösteren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 81 ilde eylem karar almıştı. Kıdem tazminatını fona çevirerek fiili olarak ortadan kaldırmayı hedefleyen tasarının Meclis’e gelmesi halinde genel grev ilan edeceğini duyuran Türk-İş bugün tüm illerdeki temsilciliklerinde eylemlere imza attı.

Ankara
İstanbul Avrupa yakası

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları attı, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kıdem tazminatı geleceğimizdir dokunma”, “Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok” yazılı pankartlar taşıdı.

‘KIDEM TAZMİNATI İŞÇİLERİN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR’

Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiğini ve buna izin vermeyeceklerini belirten Türk-İş İl Temsilcisi Nihat Zengin genel merkez önünde bir araya gelenlere seslendi.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) adı altında bir sistemin hazırlığının yapıldığını fakat taslağın kendilerine ulaşmadığını belirten Zengin şunları söyledi:

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomideki sıkıntıların çözümü yine işçide aranıyor. Esnek çalışma kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha önce görülmemiş salgın devam ederken bu gündeme getiriliyor. İşçiler bu süreçte işsizlikle baş etmeye ve korumaya çalışmaktadır. Bu düzenleme çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.”

İstanbul Anadolu yakası
Etiketler

2 Yorum

  1. Kaynak yoksa, işçinin emekçinin Kıdem Tazminatına çök, Vergi üstüne vergi koy, geçmediğin yola, köprüye, demiryoluna, havayoluna, gitmediğin hastaneye… vb. para öde.
    Bildiğin vahşi kapitalizm bu.
    Alakasız olacak fakat sabah duyduğum bir haber “Pazar Yerine bombalı saldırı yapan şerefsizlerin nasıl bir kutsalı, ideolojisi, değeri varsa; ta…..” anladınız siz onu. içimde kalmasın.

  2. VAY BE! 1961 anayasası ile hiö bir mücadele etmeden haklarını ı kazananlar. o anayasayı getırenlerı kınayacak kadar kafalrarı işlemediğine göre . adam yerine koyulmazlar. sert olsan ne yazar adın mülayim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı