Bilim-Teknoloji Haberleri

Türk oyunu 1 milyar dolara satılacak!

Türk oyun firması Peak Games, bulmaca oyunları Toy Blast ve Toon Blast’ı 1 milyar doların üzerinde bir fiyata ABD’li oyun devi Zynga’ya satacak.

Türk oyun firması Peak Games, milyar dolarlık bir satışa imza atmaya hazırlanıyor. Peak Games, 2017 yılında Okey ve kart oyunlarının yer aldığı bölümünü 100 milyon dolara ABD’li oyun devi Zynga’ya satmıştı. Şimdi yeni bir satış için daha son aşamaya gelindi.

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre Peak Games’in elindeki Toy Blast ve Toon Blast’ı yine Zynga’ya ‘milyar dolarlık’ bir değerlemeyle satacağı öğrenildi.

UNICORN NE ANLAMA GELİYOR?

Peak Games böylece Türkiye’den ilk ‘unicorn’u da çıkarmış olacak. Unicorn, yani tek boynuzlu at, İngilizce iş jargonunda 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan girişim anlamına geliyor.

Türkiye’den bugüne kadar henüz böyle bir girişim çıkmadı. Satış gerçekleşirse ilki Peak Games olacak. Türkiye’de bugüne kadar en büyük çıkışa 728 milyon dolarlık satışla Trendyol imza atmıştı.
Önce Okey’i sattı

Peak adını kullanmaya başlayan Peak Games, 2010 yılında Sidar Şahin tarafından İstanbul’da kuruldu. Firmaya daha sonra Rina Onur Şirinoğlu ve Hakan Baş dahil oldu.

Hakan Baş kısa süre sonra ayrıldı. Firma, Avrupa merkezli iki büyük girişim sermayesi şirketi olan Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital’den yatırım aldı. Şirketin kurucusu Sidar Şahin’in Peak’te yüzde 21’lik payı var. Firma kısa sürede Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da önemli oyun firmalarından biri haline geldi.

8 Kasım 2017’de Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi oyunları geliştiren stüdyosunu Zynga’ya 100 milyon dolara satarak adından söz ettirdi. Bu satışın ardından firmanın elinde Toy Blast ve Toon Blast oyunları kaldı.

ABD’DE İLK 5’TE

Öğrenilen bilgilere göre, Zynga ilk satış işlemi sırasında bu oyunları da almaya çalıştı ancak sadece Okey ve kart oyunları bölümünü alabildi. Geçen süreç içerisinde de bu oyunların satışıyla ilgili görüşmeler yapıldı. Bu süreçte bu yıl son aşamaya gelindi ve imzalar atılmak üzere.

100 milyon dolarlık satışın ardından Peak, İstanbul merkezli bağımsız bir mobil oyun firması olarak yoluna devam etti. Toy Blast ve Toon Blast’la dünya pazarlarına odaklandı. Gelirlerin yüzde 99’u yurtdışından geliyor. Bu oyunlar, ABD’nin en çok oynanan ilk 5 oyunu arasında yer almayı başarıyor. Firma asıl gelirini de bu oyunlardan kazanıyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı