Türkiye S-400’ten vaz mı geçiyor? Tümgeneral Karataş anlattı…

featured

Nisan ayında aktif edilmesi beklenen S-400’lerde yaşanan gelişme, ‘Türkiye S-400’ten vazgeçti’ yorumlarına neden oldu. Tümgeneral Karataş ise S-400’ten geri dönüşün olmayacağını söyledi.

Veryansın Tv

ABD tehditlerine rağmen Türkiye’nin Rusya’dan aldığı ve Ankara’ya konuşlandırdığı S-400 hava savunma sisteminin, içinde bulunduğumuz nisan ayında aktif edilmesi bekleniyordu. Ancak koronavirüs salgınının tüm dünyada ana gündem haline gelmesi üzerine S-400 konusunda da gecikme yaşandı.

S-400’lerin henüz aktif edilmemesi, Amerikan yanlısı yazar ve çevrelerde memnuniyetle karşılandı. FETÖ’nün sosyal medya elemanlarının da kara propagandaya başladığı görüldü. FETÖ’cü Emre Uslu geçen aylarda “S-400’ler alınırsa üzerine otururum” demişti.

Öte yandan dün Reuters haber ajansı, ismini vermediği bir “Türk yetkiliye” dayanarak Rusya’dan satın alınan S-400 füze savunma sisteminin aktif edilmesinin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelendiğini iddia etti.

Aktif edilmede yaşanan gecikme, kamuoyunda “S-400’ten vaz mı geçiliyor?” sorularına neden oldu. Bu yönde Ankara’dan henüz bir açıklama gelmezken, emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, S-400’ten geri dönüşün olmadığının altını çizdi.

Karataş, şu değerlendirmeleri paylaştı:

“S-400 projesinden geri dönüşün olmadığı gözlenmektedir. S-400 eğitimlerinin önemli bir kısmı zaten sistem aktif edilerek sürdürülme ihtiyacındadır. Personelin “İlk Harbe Hazırlık Eğitimlerinden” sonra “Son Harbe Hazırlık Eğitim” süreci de devam edecektir.

S-400’ler neden önemlidir? Türkiye elbette PKK/KCK ve PYD/YPG’ye kara gücüm diyen, 21 Mart 1999’dan beri FETÖ elebaşına ev sahipliği yapan, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olan ülke ve ülkelere karşı bazı yaptırımlar uygulayacaktır.

S-400’ler bir hava savunma sistemi olup, saldırı silahı değildir. Türkiye’nin özellikle 1990’lı yıllardan itibaren eksikliğini hissettiği uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sisteminde önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Çok açık bir şekilde “Ülkemize, Anavatanımız’a” tehdit teşkil edecek ve saldıracak düşmanlara karşı kullanılacaktır. Bu arada S-400 nasıl Patriot’dan daha iyi balistik füze vuruyormuş bir grafikle açıklayalım. Grafikler için @altay_fazil’a teşekkürler.

Şimdi yabancı ajanslar, troller ve konuyu manipilasyon yapanlar için savunma konularında uzman Jane’s International Defence’in kendi grafiğini de buraya ilave edelim. Yardımcı olması açısından bilgileri de açık bir şekilde yazalım. Bakın hangi sistem daha iyiymiş.

Şunu anlıyorum; Elbette kişilerin kendi düşüncelerini, görüşlerini savunması saygın ve özgün bir davranıştır. Ama Türkiye’nin S-400 projesinden geri dönüşünün olmadığı gözlenmektedir. S-400 eğitimlerinin önemli bir kısmı zaten sistem aktif edilerek sürdürülme ihtiyacındadır.”

Türkiye S-400’ten vaz mı geçiyor? Tümgeneral Karataş anlattı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    “Aksi takdirde, uluslararası pazarlarda kalite fiyat ve teknoloji yönünden rekâbet edemeyen bir silah sanayi, maalesef çoğu zaman ekonominin-sırtında-yük, cephedeki askerin elinde çakar-almaz ve atölyedeki teknisyenin gözünde de israf makinesi olma riski taşımaktadır” [bkz: Cemal Acar, “Ekmek ve Silah”, Ötüken, Yayın Nu.710 Kültür Serisi 350, ISBN 978-975-437-663-8, Baskı Özener Matbaası, İstanbul – 2007, s.88].

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    ** Türkiye S-400’ten vaz mı geçiyor? *** elin, ayagin, gözlerin sisteme alismasi lazim….. üzerinde oynuyorlardir…… Zorda kaldigimizda adini duymazsak…. iptal olmus demektirrr

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!