Gündem

Türkiye’den Girit’in güneyindeki 4 bölgede ‘Navtex’ ilanı

Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı donanma gemileri, Milli Savunma Bakanlığı’nın emri ile “Ne Mutlu Türküm Diyene” şeklinde, dört ayrı saha adı ile tek manada yayınladığı Navtex ile Girit'in Güneyi’nde, Gavdos Adası’nın hemen aşağısında, kırmızı alanları kapsayan yerlerde, askeri tatbikatlar icra edecek.

Türk Deniz Kuvvetleri, Girit Adası’nın güneyindeki 4 bölgede Navtex ilan etti. Buna göre Türkiye’nin belirlediği yerler askerî bölge olarak kabul edilecek.

Bu bölgelerin “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” olarak kodlanması dikkat çekti.

Navtex, denizlerde askerî ya da sivil herhangi bir faaliyette bulunmak isteyenlerin önceden mesaj yayımlayarak deniz trafiğini uyarması anlamına geliyor.

GÜRDENİZ: TÜRKİYE ANLADIKLARI DİLDEN İSİM VERMİŞ

Türkiye’nin denizde tatbikat yapacağı sahalara verdiği isimleri, Veryansın TV yazarı emekli Amiral Cem Gürdeniz Super Haber internet sitesine değerlendirdi.

Gürdeniz, ”Türkiye Çevre denizlerimizde tatbikat yapacağı sahalara İstediği ismi verebilir. Burada önemli olan, sahanın yeri ve faaliyetin yapılacağı zamanın önceden ilanıdır. Türkiye Ege Denizi’nde yapacağı dört ayrı tatbikat sahasına sırayla, ”Ne Mutlu Türküm Diyene!” isimlerini vermiştir. Bu sahalar uluslararası usuller gereği navtex üzerinden ilan edilmiştir. Yunanlıların daha önce, kendi sahalarına “Konstantinapolis” ve “ Pontus” gibi isimler verdiklerini hatırlıyorum. Türkiye bu kez onlara, anladıkları dilden tatbikat sahası isimleri vermiş” dedi.

‘CİHAT YAYCI TASFİYE EDİLDİ DİYE ZİL TAKANLARA MESAJ’

Emete Gözügüzelli ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Yunan şokta! Türkiye ilk kez Ne –Mutlu –Türküm –Diyene şeklinde dört ayrı saha adı ile tek manada yayınladığı Navtex ile Girit’in guneyinde Gavdos adamızın hemen aşağısında, kırmızı alanları kapsayan yerlerde bugün ve yarın askeri tatbikatlar icra edecek.” dedi.

Amiral Mustafa Özbey ise “Cihat Yaycı Amiral tasfiye edildi diye, zil takıp oynayanlara güçlü bur mesajdır..” dedi.

NAVTEX NEDİR?

Navtex cihazı uluslararası orta frekansta, gemilere seyirde tehlike ve emniyet raporları ile havaraporu tahmin ve uyarılarını otomatik olarak yazılı veren haberleşme sistemime verilen isim.. Navtex aynı zamanda cihazında ismidir. Cihaz tek yönlü olarak, kıyıdan 740 km uzaklıkta yayın yapan kıyı istasyonundan otomatik olarak veri alır.

Etiketler

3 Yorum

  1. Fetöcülerin yunanistan icin ettigi tüm dualar cöpe gitti , ordumuza ettigi tüm beddualar telef oldu … … demekki dini, imani bozuklarin her dilegi direkten dönüyormus..

  2. Cihat yayci olayi fetonun msb koridorlarinda gezinen ya acikagizli ya da bir feto kriptosunun yayci hakkindaki surecle ilgili yazismalari fetoculere 1 ay evvelinden bilgi sizdirmasindan kaynaklanmis ve feto sanki olacaklari bilmis te kendileri istemis gibi bu olayi havaya sokarak bu sureci kendi guc gosterisine donusturmuslerdir..Acikcasi medya sebep olmustur buna..Abarttikca abartmis, kopurttukce kopurtmustur..Devlet yerindedir ve mavi vatan bir milim sekteye ugramamistir..Navtex buna cevap ve ornek olmustur…Almanya ve Abd birlesse bile Turkiye’yi yolundan bir milim donduremez..Feto bitmistir, beli kirilmistir..Karalar baglayip durmaya gerek yok.En kotu sey umitsizlik ve karamsarliktir…Kalan uc bes etkisiz elemanlari ancak basit bilgi hirsizliklariyla idare edecekler, onlarin yurdisindaki maasli itleri de ancak b.klu twitlerini sallayip duracaklar..Kaale alinip durulmasina mevzubahis edilmelerine reklamlari yapiliyor diye sicak bakmiyorum. Tek ihtiyaclari bu zaten…Baska birseyleri yok cunku..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı