Türkiye’den üstü aranarak giden Jeffrey’den ‘ateşkes’ kışkırtması

featured

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’de ateşkes olmayacağını, Türklerin geri çekilmeyeceğini iddia ederek ‘Rusların ve Esad’ın İdlib’de kazanacağına inanmıyorum’ dedi.

Veryansın Tv

İdlib krizinden faydalanarak aylardır Türkiye-Rusya ve Suriye arasındaki sıcak gerilimi körüklemeye açlışan ABD, Moskova’daki “ateşkes” anlaşmasıyla şimdilik hüsrana uğradı. Ancak ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey kışkırtmalarına ara vermedi. Son 1 ayda üst üste Ankara’ya çıkarma yapan Jeffrey, son hafta girşimlerini yoğunlaştırmıştı.

Moskova’da imzalanan mutabakatın ardından Türkiye’den ayrılan Jeffrey’nin havalimanında üst aramasından geçirilmesi ise dikkat çekmişti.

‘ARTIK ATEŞKES OLMAZ’

Jeffrey, Türk-Rus ateşkes anlaşmasının ardından CBS News’e verdiği mülakatta Suriye’nin kuzey batısında idlib’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya’yı ABD’nin uzlaşı için sunduğu bütün tekliflerini reddettiğini ve askeri zafer için bastırdığını belirten Jaffrey,”Türklerin söylediği ve bizim de yüzde yüz desteklediğimiz konu artık bu tür ateşkeslerin olamayacağı. Ateşkesin gerçek ve kalıcı olması gerek. Sahada kimsenin ihlal etmediği bir hat olmalı” dedi.

‘TÜRKLER GERİ ÇEKİLMEZ’

İdlib’de insani felaketin de ötesinde bir durumdan söz eden Jeffrey, ”Tehlikeli ve jeostratejik tırmanış söz konusu ve bu ateşkes ile kontrol altına alınması gereken tehlikeli uluslararası bir durum” iddiasında bulundu.

Suriye’de rejimin daha önce Rusya’nın yardımıyla muhaliflerin elindeki yerleri aldığı ancak İdlib’in farklı olduğunu söyleyen Jeffrey, şöyle devam etti:

”Rusların ve Esed’in İdlib’de kazanacağını düşünmüyorum ve bunun sebebi de Türkler geri çekilemez, yoksa 4 milyon Suriyeli mülteciye bir 3 milyon daha eklenecek ve bunu fiziksel olarak kaldıramazlar. Sınırda gördüğümüz de buydu ve bununla başa çıkmalarının mümkün olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle bu saldırıyı durdurmak için askeri güçlerini önemli ölçüde kullanmak zorunda kalacaklar.”

‘TÜRK ASKERİNİ RUSLAR BOMBALADI’

İdlib’de 34 Türk askerlerinin hayatını kaybettiği saldırılara ilişkin ise ”Türk unsurlarının büyük ihtimal Rus uçağı tarafından bombalandığına inanıyoruz.” dedi.


Türkiye ve Rusya’nın karşı karşıya gelmesinin ise bölgede tehlikeli bir gerginlik yaratacağını belirten Jeffrey, ”Bugün esasen bir NATO ülkesi, İdlib’de sahada Rus danışman ekipler, vekaletleri, Suriye ordusu, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarının unsurlarıyla karşı karşıya” diye konuştu.

 

Türkiye’den üstü aranarak giden Jeffrey’den ‘ateşkes’ kışkırtması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Yalan 3 milyon insan yaşaması mimlün değil orada baştan beri korkutuyorlar idlibi gösteriyorlar in cin top atıyor nerdeymil 3 milyon sopayla kovalarlar esadı öyle olsa bı bizim 130 bin yunanistana geçdiye benziyor!

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Amerika ivana müsade etseydi mısır da darbe yapmazdı.o yüzden erdoğan tezgaha gelirse sonu sadamdan beter olur.turkiyede harap olur

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!