DünyaGündem

‘Türkiye’nin NATO’da kalması ABD’nin çıkarına’

Demokrat Senatör Chris Van Hollen, PKK/YPG'ye yönelik Barış Harekatı nedeniyle Erdoğan'ın Beyaz Saray'da ağırlanmasının 'çok çirkin' olduğunu söyledi. Hollen, Türkiye'nin NATO'da kalmasının ise ABD çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

Washington’da ulusal güvenlik ve savunma haberleri sitesi Defense One’ın düzenlediği konferansa katılan Demokrat Senatör Chris Van Hollen, ABD Başkanı Donald Trump’la görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi ve Trump’ın davetinin “çok çirkin” olduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Van Hollen, “Türkiye, Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırdıktan ve IŞİD’e karşı mücadelemizi baltaladıktan sonra Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyaretiyle ödüllendirilmesi, dışarıya son derece kötü bir mesaj veriyor. Sizi temin ederim, Başkan’ın Erdoğan ziyaretini geri çekmesi için bugün ABD Senatosu’nda oylama yapılsa, yüzde yüz oyla kabul edilir” dedi.

Uzun vadede Türkiye’nin NATO üyesi olarak kalmasının ABD’nin çıkarına olduğunu söyleyen Senatör Van Hollen, “Ancak bunun yolu, ‘Sizi Beyaz Saray’da ağırlayacağız. İstediğiniz her şeyi de vereceğiz. Gidin Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırın’ demek değil. Bunun yolu NATO çıkarlarına açıkça ters olan meselelere karşı çıkmak” diye konuştu.

Suriyeli Kürtler’e saldırılmasının, ABD’nin güvenilirliğine dünyanın birçok yerinde zarar verdiğini de söyleyen Senatör, bunun bölgede Rusya’nın güçlenmesine neden olduğunu da söyledi. “Tüm bu süreç tam bir felaket ve bazı hasarların giderilmesi artık imkansız olacak. Ancak Senatör Lindsay Graham ve ben hala bir şeyleri kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.

TÜRKİYE KARŞITI TASARI VETO EDİLMEZ

Chris Van Hollen, Türkiye’ye herhangi bir yaptırım tasarısının bugün Senato Genel Kurulu’na getirilmesi durumunda, veto edilemeyecek bir çoğunlukla geçeceğini de savundu.

Van Hollen, Lindsey Graham’la kaleme aldıkları tasarının Senato Genel Kurulu’na getirilmemesinden Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ı sorumlu tuttu. Van Hollen, “McConnell Türkiye’nin yaptıklarının ne kadar acımasızca olduğunu bilmesine rağmen Başkan Trump’ı korumaya çalışıyor. Bu nedenle de ABD yönetiminden bu ambargoları destekleyip-desteklemediklerine dair bir işaret alana kadar harekete geçmekte isteksiz davranıyor” ifadelerini kullandı.

ÖYLECE İZİN Mİ VERECEKSİNİZ?

Chris Van Hollen, “Türkiye’nin dokunulmazlıkla hareket etmesine öylece izin mi vereceksiniz? Tüm dünyanın gözü üzerimizde. Birçok yabancı ülke lideri neden Başkan Trump’la telefonda doğrudan görüşmek istiyor. Çünkü Erdoğan’ın işine yaradığını görüyorlar. Erdoğan Trump’la telefon görüşmesini, Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırmak için bir müsaade olarak yorumladı. Eğer bu görüşme olmasa ortaya aynı sonuç çıkmayabilirdi” dedi.

ABD Senatosu’na Türkiye’ye yaptırım getirilmesini öngören tasarı henüz oya sunulmadı ancak Temsilciler Meclisi aynı konudaki bir başka tasarıyı onaylamış durumda.

Etiketler

2 Yorum

  1. NATO’dan çıkmak hata olur hele dibimizdeki Yunan ile Akdeniz bağlamında durumumuz buyken. Onun için bizim tarafta bunun şakasının bile yapılması çıkarımıza değil. Nato kendi içinde kendini de sorguluyor ama değişen risk algısı ile (kurulduğunda risk Almanya ve Japonya idi şimdi o zaman müttefik görünen ve daimi statüde veto hakkı olan Rusya ile Çin şimdiki risk algısı) sistem tıkandı. Benim hissettiğim bir değişime gidilebilir ki böyle bir durumda bile yeni oluşumda olmamız şart. BM konuşmasında CB nıda bunu böyle belirtti. “Yeni oluşumda da varız”
    Onun dışında kalanlar Türkiyenin yakaladığı ISIS liderinin yakınlarının anlattıklarında ABD de hangi grubu hefef aldığına bağlı. “Kocamın demokrat senatörler can ciğer ahbabıydı, para da verdiler siyasi destek de şu belgeleri de ne olur olmaz sakla diye vermişti” demiş ise ve şu gün bu fırsatı Trump yakalar ise o atıp tuttuğu %100 çoğunluk kuşa döner…
    Not: bu defenceone’ın ne .ok olduğu belli, takip ederim ama reklamını yapmaya bence gerek yok.

  2. Türkiye , emperyalizm tarafından iki yerde sımsıkı bağlamıştır : AB ve NATO… Türkiye bu iki cephede kendisini bağlayan zincirlerden kurtulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı