Türkiye’ye bombalı mesaj… Fail: BAE

Hafter güçlerinden alınan ve Türkiye'nin üs kuracağı Vatiyye Üssü'nü Mısır'dan kalkan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) aite uçaklar tarafından vurulduğu belirtildi.

Türkiye’ye bombalı mesaj… Fail: BAE

Libya Yüksek Devlet Konseyi, savaş suçlusu Halife Hafter’i destekleyen güçlere ait savaş uçakları tarafından Vatiyye Hava Üssü’nün haince bombalanmasını kınadığını duyurdu.

Libya Yüksek Devlet Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu saldırının, kahraman Libya ordusu ve destekçisi güçlerin peş peşe gerçekleştirdiği zaferlere karşı ümitsiz boş bir zafer elde etme çabası olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Konsey, üsse gerçekleşen saldırının savaş suçlusu Hafter ve arkasındaki güçler tarafından düzenlendiğini ve bunun da Libya’da ulusal gerçek bir Libya ordusu oluşturulmasının önüne geçme çabası olduğunu vurgulamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Ateşkes için çaba gösterdiği iddiasında olan devletlerin aynı zamanda bu suç operasyonlarını yaptığı belirtilen açıklamada, söz konusu ülkelerin ateşkes taleplerindeki ciddiyete şüphe düşürdüğüne dikkat çekildi.

KURTARILDIKTAN SONRA İLK SALDIRI

Libya’da 18 Mayıs’ta Hafter’in işgalinden kurtarılan ve Türkiye’nin üs kuracağı belirtilen ülkenin kuzeybatısındaki Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne hava saldırısı düzenlendi. İsminin açıklanmasını istemeyen Libya ordusundan bir yetkili, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını, üssün hava savunma kapasitesini arttırmak için son dönemde getirilen bazı teçhizatın zarar gördüğünü kaydetti. Libyalı yetkili, başkent Trablus’a 180 kilometre uzaklıktaki üssün, Hafter’e bağlı milislerden kurtarıldıktan bu yana ilk defa böyle bir saldırıya uğradığı bilgisini paylaştı. Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu sözcülerinden Abdulmalik el-Medeni ise Vatiyye Üssü’ne yönelik hava saldırısının, Mısır’ın Libya sınırı yakınlarındaki Sidi el-Barani Üssü’nden havalanan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait Mirage 2000-9 tipi uçaklarca düzenlendiğini belirtti.

KARŞILIK VERİLECEK

Libya Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş da düzenlenen saldırıya uygun zaman ve mekanda karşılık verileceğini belirtti. Nemruş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Savaş suçlusunu (Halife Hafter) destekleyen yabancı uçaklarla düzenlenen bu hava saldırısı, şanlı ordu güçlerimizin sahadaki zaferini manipüle etmek için yapılan başarısız bir girişimdir. Libya sınırları içinde önemli tesislerin hedef alınması, bazı devletlerin meşru hükümete karşı bu saldırılara dahil olmaya devam ettiğini göstermektedir. Bu saldırıya, uygun bir zaman ve mekanda karşılık verilecektir” ifadesini kullandı.

FAALİYETLERİMİZ SÜRECEK

Milli Savunma Bakanlığı’ndan, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait Vatiyye Hava Üssü’ne gerçekeştirilen hava saldırısında, bazı sistemlerde hasar meydana geldiği açıklandı. Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Bakanlık kaynakları, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait Vattiye Üssü’ne yapılan saldırıda, bazı sistemlerde hasar meydana geldiğini bildirdi. Bilgilendirmede, saldırının Hafter’in ve dış güçlerin istikrarsızlık ortamını devam ettirme amacıyla gerçekleştirildiği belirtilerek, “Bu müdahaleler devam ettikçe, darbeci Hafter’e destek açıkça sürdükçe, istikrarsızlık ve çatışma ortamı beslenecektir. Barış ve istikrarın temini için bölgedeki faaliyetler devam etmektedir” denildi.