DünyaEkonomi Haberleri

Üçüncü köprü Çinlilere mi satılıyor?

Yatırım yaptıkları ülkelerde stratejik önemdeki kurumları satın almasıyla bilinen Çin, üçüncü köprüye talip oldu.

İtalyan Astaldi’nin, Türk ortağı IC İçtaş ile birlikte 2012 yılında işletme hakkını aldığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki (üçüncü köprü) hisselerini devredeceği iddia edildi.

IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada 3. köprüdeki Astaldi hisseleri ile IC Holding’e ait yüzde 20 hisseye Çinlilerin talip olduğunu belirtti.

Astaldi’ye ait hisseler ile IC Holding’e ait hisselere Çinli bir yatırım grubunun talip olduğunu belirten Çeçen, “Görüşmeler sürüyor. Henüz son aşamaya gelinmedi. Görüşmeler tamamlandığında Çinli yatırımcı, ayrıca ‘refinansman’ da yapacak.” dedi.

İtalyan Astaldi, geçen yıl sermaye arttırmak için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisselerini satmak istemiş ancak daha sonra jeopolitik önemi nedeniyle bundan geri adım atmıştı.

Hisse devrinin gerçekleşmesi durumunda Astaldi sahip olduğu yüzde 30 hissenin tümünü elden çıkarmış olacak. IC Holding ise yüzde 20 hissesini devrettikten sonra yüzde 50 hisse ile devam edecek.

Etiketler

2 Yorum

  1. Yeni ipek yolu icin kullaniyorlar.Devlet kesinlikle satmasin stratejik oneme sahip bizi de umarim kotu etkilemez bu ipek yolu her seyin
    Cin mali olmasindan korkuyorum yerli uretici vurmasindan korkuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı