Gündem

Yancılara çok kötü haber!

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, yeni dönemdeki tedbirlerini anlattı, 'Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak' dedi.

1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında kalacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta geçici olarak kapatılan kahvehaneler yeni tedbirlerle faaliyete başlayacak. Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, yeni döneme ilişkin alacakları tedbirleri Hürriyet’e anlattı.

Kahvehanelerde oynanan oyunları seyreden, bedavadan yiyen ve içen ‘yancı’ların artık masalarda olamayacağını kaydeden Güven şunları söyledi:

‘BİR KİRAYI DEVLET ÖDESİN’

“1 Haziran’da dernek lokalleri açılıyor ancak kahvehaneler ve kafelerin açılmasıyla ilgili bir karar yok. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun ilgili kurumların bizim de görüşümüzü almalarını istiyoruz. Yaptım oldu mantığının yanlış olacağı düşüncesindeyiz. Biz de açılacağımız tarihi merakla bekliyoruz. 70 gündür kapalıyız. Bu süreç esnafımızı çok zor duruma soktu. Krediyi esnafın sadece yüzde 50’si kullanabildi. Ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. Bir kirayı devlet ödesin talebimiz oldu ancak bir sonuç alınamadı.”

YENİ DÖNEMDE NELER OLACAK?

“Kahvehanelerde zaten eskisi gibi iş yoktu. Kahvehaneler öyle ağzına kadar tıklım tıklım dolmuyordu, en fazla 5 masa oluyordu” diyen İsa Güven yeni dönemde alınabilecek tedbir önerilerini ise şöyle sıraladı:

-Herkes maskesini takacak.

-Eldivensiz kimse olmayacak.

-Kahvehaneler düzenli olarak dezenfekte edilecek.

-Cam bardak yerine plastik veya karton bardaklar olacak. Kullanılıp atılacak.

-Masalar arasındaki mesafe en az 1.5 metre olacak.

– Masalar normalde 120 santimetrekare, ihtiyaç olursa ek sunta ile masalar büyütülebilecek.

-Masada yancı olunca 5-6 kişi oluyordu. Artık yancılık bitti, masalara 4 kişiden başka kimse oturamayacak.

-Taşlarımız her akşam yıkanacak ve dezenfekte edilecek.

-Oyun kağıtlarımızı iki saatte bir değiştireceğiz.

 

Etiketler

3 Yorum

  1. Her oyunun bir seyircisi vardir… ayni ibareyi… futbol basketbol, voleybol seyircileri icinde kullanilan iyimi olur… böyle düsünenler icin… her -sporsever ve seyircisi bir yancidir…

  2. Elimden geldiğince objektif davranmaya çalışıyorum, olabiliyor muyum bilmiyorum. Bir kenardan dünyayı izliyorum.
    Artık dünyanın herhangi bir ülkesinde darbe yapmaya gerek. Covid19 üzerinden istediğin gibi sokağa çıkma yasağı, kısıtlama yapabilirsin. Sosyal hayatı canının istediği gibi düzenleyebilirsin. Korona var korana! Isıtılıp ısıtılıp halkların önüne getirilecek. Güncelliği kalmazsa, modası geçerse yeni bir virüs türü getirilir dünyaya yeni ayarlar verilir. Kahveciler odasının aldığı tedbire bak! Benim kahvehane merakım yok. Ama bu ağır şartlarda kim gider okeye döner ki! Yancılarla ilgili alınan tedbiri anlamaya çalışıyorum ama eldiven, plastik ya da karton bardak vesaire ilginç! Birde maske olayı var ki tam bir kabus. Kapalı bir alanda maske kullanmak hemde belirlenen kurala göre! Koronavirüs vakasından çok ama çok daha fazla hastalıklar oluşacak. Önümüzdeki zamanlarda ölüm sebebi korona değil, maske ve kısıtlamalar yüzünden hareketsiz kalmış, psikolojisi bozulmuş, bağışıklık sistemi zayıflamış insanların başka hastalıklarla ölmesidir. Birde plastik, ambalaj sektörüne gün doğdu. Maske, dezenfekte üretenler için ise güzel bir kar ortamı oluşuyor. Bu arada plastik madde ile mücadeleye ne oldu? Sadece ülkemizin değil bütün dünyanın aklı başında aydınlara ihtiyacı var. Bu böyle sürdürülemez. Açık yazıyorum, bu korona çok iyi hazırlanmış bir tezgah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı