Gündem

Yardımcı pilotun ifadesi ortaya çıktı… ‘Kule inmeyin demedi’

İstanbul Sabiha Gökçen Havlimanı’nda meydana gelen kaza ilgili uçağın yardımcı pilotunun ifadeleri ortaya çıktı. Yardımcı pilot ifadesinde ‘Kule bize ‘pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi. Uçağı indirebileceğimizi düşündük’ dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasıyla ilgili hastanede ifadesi alınan yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın kuleden inmemeleri yönünde uyarı almadıklarını söylediği öğrenildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak” suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

HASTANEDE İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında dün yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı. Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag’ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi.  İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden Pondaag’ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

KULE ‘İNMEYİN’ DEMEDİ İDDİASI

Kulenin kendilerine ‘inmeyin’ demediğini söyleyen Pondaag’ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi. Pondaag’ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.

Etiketler

2 Yorum

  1. Kule inebilirsiniz demiş ama pistin ortasına gelene kadar hala inemedeiysen ve kalan kısımda da duramayacaksan kule ne yapsın. Pistin ortasına kadar hala inemedilerse pas geçmeleri gerekirdi. Ama belli ki Ali Sabancı çok kızıyor pas geçip fazla yakıt harcayan pilotlara.

  2. Basindaki haberlere kulak asilirsa……, diyelim inemedi ve pisti passt gecti…. deposunda havada tur atacak kadar veyahut diger herhangi bir alana inecek kadar yakit varmiydi… bu soruya verilmis bir cevap okuyamadimm… en kötü ihtimalle diyelimki yakit ???.. burada sürüsüyle suclu var demektirr…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı