GündemSiyaset Haberleri

FETÖ Ankara’da ne kadar sızdı? Melih Gökçek dönemi rantları inceleniyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, FETÖ'nün belediyelere ne kadar sızdığıyla ilgili soruya, 'Ankara’da bu işler genelde yardım şeklinde değil de yer tahsisi ve emsal-rant artışı gibi konularla ilerlemiş. Tüm alanlarda derin bir teftiş süreci devam ediyor' dedi.

Eski Başkan Melih Gökçek döneminde FETÖ’ye verilen rantlar yeniden gündemde. AKP içi kavgada Bülent Arınç’ın yaptığı “Gökçek Ankara’yı parsel parsel sattı” itirafı çok konuşulmuştu. Cumhuriyet’ten İpek Özbey, Mansur Yavaş’a Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne FETÖ’nün ne kadar sızdığını sordu. Röportajın önemli bölümleri şöyle…

Cemaatlere ve vakıflara kesilen yardımlarda hep İstanbul’u konuşuyoruz. Ankara’da durum nedir? FETÖ, belediyeye ne kadar sızabilmiş?

“Ankara’da bu işler genelde yardım şeklinde değil de yer tahsisi ve emsal-rant artışı gibi konularla ilerlemiş. Geçen ayki meclis toplantısında otoparkların ve işletmelerin verildiği vakıflar ve ailelerden bir kısmını açıklamıştım. Tüm alanlarda derin bir teftiş süreci devam ediyor. Bir yandan da, teftiş sonucu ortaya çıkanları hemen savcılığa iletiyoruz. FETÖ konusunu benim bir şey söylememe gerek yok. İmamlardan tutun verilen ranta kadar her şey kamuoyunda tartışıldı. Adalet bazen gecikir ama elbet tecelli eder.”

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE İŞ VERECEK

Seçimden önceki röportajımızda “Atanamayan öğretmenler çocukları eğitecek” demiştiniz… Bu adımı ne zaman atacaksınız?

Sadece bu konuda değil, verdiğimiz tüm vaatler üzerinde çalışan bir proje ekibimiz var. Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarının eğitimi de bu başlıklardan biri. İlk adım olarak Kutludüğün Mahallemizde bulunan 6 bin 553 öğrencimizin EGO otobüs ücretleri belediyemizce karşılanacak. 1632 öğrencimizi ise servisle okullarına ücretsiz taşıyacağız. Sonraki aşamalarda onların eğitimine destek olmak için dersler aldırmaya başlayacağız. Burada ise atanamayan öğretmenlerimizin istihdamına katkıda bulunmak istiyoruz.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

Gelir gelmez Atatürk Orman Çiftliği ihalesiyle ilgilendiniz. Arazinin Atatürk’ün vasiyetine uygun şekilde kullanılacağına ilişkin yurttaşa söz verdiniz. Bu sözün sizin için anlamı nedir?

“Atatürk Orman Çiftliği bölgesini kiralama ihalesine girdik ve iki alanı üç yıllığına kiraladık. Sözümüzü tutacağız. Çevre Koruma ve Kırsal Kalkınma Dairemiz konunun üzerinde hassasiyetle duruyor. Bölgeyi düzenledik ve tohumlarımızı ekmeye başladık. İlk etapta Macar fiği, yani hayvan yemi üreteceğiz ve bunu çiftçilerimize ücretsiz dağıtacağız. Böylece onların üretimlerine destek olacağız. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün adını taşıyan ve onun mirası olan bu alanı hakkıyla kullanacağız. Bu bizim kent olarak Atatürk’e ve kurtuluş kahramanlarımıza ödememiz gereken bir borç.”

Etiketler

Bir Yorum

  1. Melih GÖKÇEK dönemi esrârını AGATHA CHRISTIE gelse çözemez. Gaziosmanpaşa semtinin 114 otobüs numarası 304 olarak çoktaaan değiştirilmiş olsa da, çözemediğim daha birçok Melih-işâreti, Cumhuriyet derin-gazetesinin bildirdiğine göre, yerli yerinde durmakta imiş [bkz: (1) Orhan Pamuk, «On Dokuzuncu Bölüm Şehir İşaretleri», Kara Kitap Roman © Orhan Pamuk / Can Yayınları Ltd.Şti.(1990), ISBN 975.510.142-X, 7. basım Ekim 1990 ‘Bu kitap 1990 yılında, İstanbul’da, Can Yayınları’nda dizildi, Teknografik Basımevi’nde basıldı’, s.195-215 ve (2) “Anlaşılmaz tabelalar” (3 sütun üzerine) başlıklı Cadde sokak ve bulvarlar eski başkan Gökçek’in izlerini taşıyor haberi, Cumhuriyet Anadolu eki Sayı 4, Cumhuriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Cumhuriyet Vakfı adına Alev Coşkun, Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Yazıişleri Müdürleri Serkan Ozan / Olcay Büyüktaş Akça (Sorumlu), ISSN 977-1300-0934, 95. Yıl Sayı 34372, CUMA 15 Kasım 2019, Baskı İleri Basım Mat. Amb. Reklam Tanıtım Yay. ve Teknik Hiz. Tic. AŞ. Yenibosna Mah. 29 Ekim Cad. No.11A/41 Bahçelievler İstanbul, s.2].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı