Kültür-Sanat Haberleri

Atatürk’ün unutturulan Güneş Dil Teorisi kitabı 84 yıl sonra yayınlandı!

84 yıl sonra Alaca Yayınları tarafından kitaplaştırılan bu yazılar Güneş-Dil Teorisini yeniden tartışmaya açıyor.

Viyana Üniversitesinde Doğu Filolojisi doktorası yapmış olan Hermann F. Kvergié’in, 1935 yılı ocak ayında Viyana’da hazırlayıp Atatürk’e göndermiş olduğu “Türk Dillerindeki Bazı Öğelerin Psikolojisi” (La Psychologie de quelques éléments des langues turques) adlı yazısını Atatürk, 1935 yılının Şubat-Ağustos aylarında yakından ilgilenmiş ve onu incelemiştir.

İncelemeler sonrası Atatürk, önce Güneş-Dil Teorisinin ana hatlarını belirttiği Etimolojik, Morfolojik ve Fonetik Bakımından Türk Dili  kitabını Ulus Basımevinde imzasız olarak yayımlar ve ardından da 2 Kasım – 7 Aralık tarihleri arasında Ulus gazetesinde “Ulus’un Dil Yazıları” başlığı altında Güneş-Dil Teorisince incelediği kırkı aşkın sözcüğü yine imzasız olarak yayımlar.

Atatürk, Afet İnan’a 25-26 Kasım’da gönderdiği mektup da  bu konu hakkında şöyle bahsetmektedir:

“…Ben bildiğin gibi dil ile meşgul oluyorum. Sen giderken basılmış olan ilk broşürü tashih ve tadil ettirerek yeniden bastırttım. Bunun bir de ufak özetini broşür halinde bütün Ulus okurlarına dağıttılar. Sen de almış olacaksın. Bunlardan sana yeniden beşer tane gönderiyorum. Bunlarla beraber şimdiye kadar teorinin tatbikatı olmak Üzere Ulus’a yazdığım yazıların da kupürlerini toplu olarak gönderiyorum. Henüz basılmamış olanların suretleri de beraberdir. Buna dair arada çıkacak bazı arkadaşların yazıları da enteresan olacaktır. Bunları takip edecek olan yazıları sen toplar ve hepsini incelersin. Bence Güneş-Dil Teorisi isabet etmiştir. Hint-Avrupa dillerine de tatbiki mümkündür. Sen kendin gönderdiğim tatbikat notlarıyla teoriyi kavramaya çalış. Anlaşılmayan yerleri sor, izah edeyim. Ondan sonra belki lengüistik profesörünle beraber inceler ve eleştirir, onun da görüşünü bana bildirirsin. Kısa dediğim broşürü senin için Fransızcaya tercüme ettiriyorum, göndereceğim…”

84 yıl sonra Alaca Yayınları tarafından yeniden kitaplaştırılan bu yazılar Güneş-Dil Teorisini yeniden tartışmaya açıyor.

Etiketler

Bir Yorum

 1. Tarihin en eski kök dillerinden biri olan Türkçe, bir kök dil olarak başka birçok dilleri etkilemiş, onlara yapı ve binlerce sözcük vermiş.
  Güneş-Dil kuramı özü bakımından doğru bir kuram. Ben de bu kuramı daha gençliğimde duymuş fakat dönemin içinde bulunduğu yozlaşmış ruhu gereği içinde bulunduğumuz kültür emperyalizmi vesilesiyle hiç kaâle almamıştım.
  2017 yılında Kaan Arslanoğlu’nun çıkardığı ”Güneş Dil Kuramı ve İlk Güneş Dil Sözlüğü” kitabını merak ederek okudum. Yazıda bahsedilen kitabın yeniden çıkarılmasını da.. büyük ihtimal Sn. Arslanoğlunun çıkarmış olduğu kitap tetikleyerek yeniden gündeme getirmiş.
  Güzel hareketler bunlar, desteklemek .. gençlere ulaştırmak gerekli.
  Bizlerin dönemindeki gibi emperyalist batı kültürlerinin bombardımanına uğrayarak, beyinleri dumura uğramasın !
  Kendi zengin kültür ve dili varken ?? sanal sahte kültür ırmaklarının girdaplarında heba olmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı