Gündem

Bakan mı doğru söylüyor Konya Büyükşehir Belediyesi mi?

Süleyman Soylu, CHP'li belediyelerin bağış kampanyasının durdurulması ile ilgili bir soruya Konya Belediyesi'nin topladığı paraları iade ettiğini söyledi. Konya Belediyesi ise paraların Erdoğan'ın başlattığı kampanyaya aktarıldığını duyurdu.

VERYANSIN TV

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koronavirüs salgını nedeniyle İzmir, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardım topladığı hesaplara bloke koymuştu. Aynı kampanyayı yapan AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi de hazırlanan genelgeden nasibini aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi de kampanyayı durdurmak zorunda kaldı.
CHP’li belediyelere uygulanan yasak AKP’li belediyelere de uygulandı mı konusu CNN Türk’te İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu.
Soylu şunları söyledi:
“Hemen Konya Valisi’ni de aradık. İstanbul Valisi’ni aradık. Ankara Valisi’ni aradık. Biz bu arkadaşları uyardık. Dedik ki ‘Sizin böyle bir hakkınız söz konusu değil.’ Konya Valisi hemen belediye başkanımızla görüştü ve belediye başkanımız kampanyayı durdurdu. Topladıklarını da geri iade etti. Ama diğer iki belediye başkanı bunu durdurmayıp devam edeceklerini ifade edince biz de elimizdeki bir başka yetkiyi kullandık.”
Peki gerçekten öyle mi?
Kampanyayı yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, genelge sonrası kampanyasını durdurduğunu açıkladı. Peki İçişleri Bakanlığı diğer belediyelere yaptığı gibi banka hesaplarına bloke koydu mu?
Soylu’nun dediğine göre, “Kampanyayı durdurdu, topladıklarını geri iade etti”.
Ancak Konya Büyükşehir Belediyesi bunun tam tersini söylüyor.
Genelge sonrası Belediye sitesinden “Kamuoyu açıklaması” başlığı altında bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Konya’da başlattığımız ‘Konya için iyilik vakti’ sosyal yardımlaşma kampanyamızı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz’ milli dayanışma kampanyasına aktararak birlik beraberliğimizi ve gücümüzü devletimiz yanında yer alarak devam ettireceğiz” denildi.
Açıklamaya göre, hesaplara bloke koyulmadığı hatta toplanan yardım paralarının “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına aktarıldığı belirtildi.
Ancak Soylu, paraların geri iade edildiğini açıklamıştı.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Şimdi soruyoruz:
– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mu doğru söylüyor, yoksa Konya Büyükşehir Belediyesi mi?
– Bu paralar ne oldu?
– Destek verenlere geri iade mi edildi, yoksa Cumhurbaşkanlığının başlattığı kampanyaya mı aktarıldı?
– Eğer aktarma işlemi yapıldıysa, neden diğer belediyelerde de aynı işlem uygulanmadı?
– Neden diğer belediyelere yapıldığı gibi Konya Büyükşehir Belediyesinin hesapları bloke edilmedi?
Ve son olarak…
– Soylu, “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz” demişti.
Konya Büyükşehir Belediyesi de başka devlet, yeni hükümet oluşturuyor olabilir mi?

Etiketler

3 Yorum

  1. Yalandan kim ölmüş cevabı verirse? Hiç şaşırmam .. Daha öncede bir tane tarikatçi polis bulun görevi bırakcam diyordu buldular ama istifa etmedi ..

  2. Konya Belediyesi doğru olanı yapmış. Devlet bir kampanya başlatmışsa milletin tümüyle katılımı beklenir. Diğer belediyelerin de kampanyalarını devletin kampanyası altında birleştirmeleri ve desteklemesi beklenirdi birlik beraberlik olan bir ülkede. Bunu siyasi bir konuya çeviren malesef muhalefet belediyeleri.
    Kişiye ve duruma göre muamele yapmayı bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı