Dünya

Barzani’den ABD’ye ‘gitme’ yalvarışı

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılmasına karşı olduklarını ve koalisyon güçlerinin ayrılması durumunda 6 ay sonra IŞİD'in daha güçlü şekilde ülkeye döneceğini iddia etti.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada Mesut Barzani, ABD ve koalisyon güçlerinin Irak’tan çıkarılması konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Barzani, “2011’de de ABD güçlerinin Irak’tan çıkmasına karşıydım. Eğer ABD güçleri olsaydı DEAŞ Irak ordusunu yenemez ve IKBY’yi tehdit etmezdi. ABD ve koalisyon güçleri ülkeyi terk ederse DEAŞ, 6 ay sonra daha güçlü şekilde ülkeye geri gelir. ABD askerlerinin halihazırda ülkede kalması önemlidir” diye konuştu.

İRAN’I HEDEF ALDI

ABD’nin Ekim 2017’de IKBY’de yapılan referanduma karşı olmadığını savunan Barzani, Washington’un daha sonra Bağdat yönetiminin yanında yer alarak kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

KDP lideri ayrıca Kerkük kentinin İran destekli Haşdi Şabi’nin askeri işgali altında olduğunu ve Kürtlerin dışlandığını ileri sürerek, “bu durumu sonsuza kadar kabul etmeyeceklerini” söyledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı