Gündem

Büyük kaptan Soner Polat’ı kaybettik

Emekli Tümamiral Soner Polat hayatını kaybetti. Türk milletinin başı sağolsun.

Türkiye büyük bir değerini daha kaybetti. FETÖ kumpaslarının mağduru, her koşulda mücadele adamı, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı emekli Tümamiral Soner Polat, uzun süredir kanser illetiyle uğraşıyordu. Polat, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 61 yaşında vefat etti.

2 Ekim Çarşamba günü öğle namazını takiben (saat 13.01) Levent Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Polat‘ın cenazesi toprağa verilecek.

Polat, kanser iken bile yazılarıyla Türk milletine katkıda bulunuyordu. Polat’ın son kitabı “Mavi Vatan İçin Jeopolitik Rota” kısa süre önce yayımlanmıştı.

SONER POLAT KİMDİR?

SONER POLAT, 1958 yılında, Van’da dünyaya geldi. Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde görev aldı. Turgutreis Firkateyni’nin komutanlığını yaptı. Burak sınıfı korvetlerin komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde çalıştı. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın özel sekreterliğini yaptı. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı oldu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu.

Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara’da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin’de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz davası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası’nda emekli edildi. Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

blank

BALYOZ’DAN HAPİS YATTI

Balyoz davasında özel yetkili 10, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı kararı neticesinde 19 Haziran 2014’te tahliye edildi. Yeniden görülen davada Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 31 Mart 2015 tarihli kararıyla tüm sanıklarla beraber beraat etti. Mahkeme ayrıca dijital delillerde sahtecilik iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

ÜÇ KİTABI BULUNUYOR

Bayan Sevgi Polat ile evlidir. İstiklâl Harbi’nde Bahriyemiz, Yeniden Kazanmak, Türkiye İçin

Jeopolitik Rota, Mavi Vatan İçin Stratejik Rota adlı kitapları yayımlanmıştır.

Amiral Polat, 2014 yılından buyana Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. Polat 6 Nisan 2015 tarihinde de Vatan Partişi’ne üye olmuş ve daha sonra yönetime seçilmişti.

Polat, Vatan Partisi’nin 11-13 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan kongresinden sona ise Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiş ve Genel BaşkanYardımcılığı görevine getirilmişti.

VATAN PARTİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Vatan Partisi, Polat’ın vefatının ardından başsağlığı mesajı yayınladı:
“Başkanlık Kurulu üyemiz ve Genel Başkan Yardımcımız Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tümamiral Soner POLAT’ı kaybettik.
Değerli ailesinin, sevenlerinin, Deniz Kuvvetlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türk Milletinin ve Partimizin başı sağolsun.
Son nefesine kadar yürüttüğü örnek devrimci yaşamı, fikirleri, Mavi Vatan’a tutkusu ve Balyoz tertibine karşı yürüttüğü tavizsiz mücadeleyle her zaman bizlere örnek olacak.”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise Polat’ın ardından şu satırları yazdı:

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Amiral Soner Polat artık “Sonsuz Er.”
Büyük Devlet Adamı, Vatan Partisi Önderi, Unutulmaz Komutan, Mavi Vatan kahramanı Amiral Soner Polat bugün, 30 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 13.56’da vefat etti.
Milletimizin Büyük Komutanı Amiral Soner Polat, bilinçlere demir attı.
Büyük birikimi, strateji dehası, eşsiz karakteri, devrimci ahlakı ve vatanımıza sonsuz bağlılığıyla her zaman rotamızı çizecek, bağımsız, başı dik ve Üreten Türkiye mücadelemize ışık tutacaktır.
Hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

VERYANSIN TV YAZARLARINDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Nihat Genç: Çok sevilen çok çok değerli derin bilgisi çok geniş kavrayışıyla herkesi kendine hayran bırakan soylu subayımız Soner Polat’ın ölümü hepimizi derinden yıktı, sağlam yıkılmaz kişiliği karşısında saygıyla eğiliyor Allah’tan rahmet diliyorum.

Mustafa Önsel: Balyoz kumpasına dahil edilmemin en büyük kazançlarındandır Soner Amirali tanımak.
İnanılmaz bir mütevazılık, müthiş bir bilgi birikimi, parlak bir zeka, hesapsız bir vatanseverlik…
O da benim gibi ilk tutuklananlardandı. Vatanseverliğini yurtdışına kaçıp ahkam kesenlerle ölçmek mümkün değildi.
İhtimal o süreçte başlayan kanser illeti, birkaç yılda vücudunu sardı. O halde bile durmadı, çalıştı.
Maalesef bugün kaybettik!
Saygı, minnet ve dua ile Sayın Amiralim.
Seni unutmayacağız!

Birgül Ayman Güler: Amiral Soner Polat, samimi içten dostluğuyla ve Mavi Vatan’ı öğreten bilgeliğiyle büyük zenginliğimiz. Çok üzgünüm. Eşine, ailesine tüm dostlara sabırlar dilerim. Nur içinde yatsın.

Osman Başıbüyük: Soner Polat amiral, bir asker olmanın yanı sıra siyaset, strateji, ekonomi ve hukuki konularda kendini yetiştirmiş bilgili bir aydın olarak gelecek kuşaklara örnek olacak bir komutandı. Ülkemizi kuşatan mavi vatanın önemini bizlere anlattan Bahriyelikerden biri olarak kendisine hep şükran duyacağız. Ruhu şad, Cennet mekanı olsun. Ailesine tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Volkan Özdemir: Soner Amiral vefat etti. Allah rahmet eylesin.
Üzüntüm tarifsiz. Bedeni 2 yıldır mücadele ettiği kansere dayanamasa da fikirleri eserlerinde yaşayacak!
Onun için söylenecek söz çok ama ardından söylenmesinin kendisi için onur olduğu söz ile uğurlar olsun:
#SonerPolatVatanseverdir

Serkan Öz: Bu kumpasları kurup bu vatanseverlerin hayatlarından çalan hain çetenin, ömrümüz boyunca köklerini kurutana kadar savaşmaya and içerim.
Allah kalan vatanseverlere uzun ömür ve savaşma gücü versin.
Soner Amiral’e de Allah rahmet eylesin ve huzur içinde yatsın.
Bu toprağın çocukları böyle vatanseverler sayesinde soluk almaya devam edecektir.
Yaşasın Türk Milleti.

Emete Gözügüzelli: Son derece üzgünüm … Az önce aldığım haberde Soner Polat’ı kaybettiğimizi öğrendim . Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun…

Şevket Apuhan: Hasta yatağında, sayılı günlerinde bile ülkesini düşünen, bir şeyler üretmeye çalışan bir kahramanı kaybettik. Ruhu şad olsun.

Umut Barış Erdoğan: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Ulusu’na, Türk Ordusu’na kumpas kurup vatanseverleri çakal pusularında boğduranların kökünü kazıyıp soyunu kurutana kadar savaşmaya devam edeceğiz! Mustafa Kemal’in askeri ruhun şâd olsun.

Etiketler

32 Yorum

 1. Türk ulusu çok büyük değerini kaybetti. ölüm sana yakışmadı komutanım .Çok üzgünüz Işıklar içinde uyu cesur ,bilge aymı zamanda mütevazi insan Seni hiç unutmayacağız

 2. Değerli komutan Soner POLAT ı kaybettik,büyük vatanperver,fikirleri bizlerle beraber olacak,mücadelemizi güçlendirecektir.
  Türk Milletinin başı sağ olsun,

 3. Çok değerli bir vatansever, Atatürk’ün askeri Amiral Soner Polat’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Milletimizin başı sağolsun. Allah’ın rahmeti üzerine olsun.

 4. kendisiyle kitap fuarında tanışmıştım.kısa bir sohbetimiz olmuştu.ALLAH rahmet eylesin.sevenlerinin ve yüce türk milletinin başı sağolsun.

 5. Allah sabır versin ailesine. Belkide balyoz kumpası sebep oldu hastalığına veya hızlandırdı hastalığını.

 6. Ailesinin ve türk milletinin başı sağolsun dahili ve harici bedhahların silivride esir tuttugu değerli vatansever komutan allah rahmet eylesin.

 7. Üzüntüm tarifsiz, çok değerli bir aydınımızı kaybettik. Mavi vatan, Kıbrıs ve Ege Denizi konularındaki yazılarını ilgiyle okurdum. En kısa zamanda tüm kitaplarını temin edeceğim.Ruhun şad olsun.Ailesinin ve Türk Milletinin başı sağolsun.

 8. ALLAH,TAN RAHMEY DİLİYORUM. NURLAR İÇİNDE YATSIN.MEKÂNI CENNET OLSUN.KEDERLİ AİLESİNİN,VATAN PARTİSİ’NİN VE SEVENLERİNİN ÜZÜNTÜLERİNİ PAYLAŞIYORUM.KAYBIMIZ VE ACIMIZ ÇOK BÜYÜK…

 9. Uzgunum, saskinim. Onu kaybettigimize inanamiyorum. Gercek vatansever Soner Polat seni unutmayacagiz. Mekanin cennet olsun.

 10. Türkiye İçin Jeopolitik Rota kitabı ufuk açıcıydı, sadece bu kitabıyla tanıdım kendisini, ruhu şad olsun…

 11. çok değerli bir denizciyi kaybettik…başımız sağolsun…iyi yetişmiş aklı başında insanlar bir bir gidiyor…yerleri boş kalıyor..

 12. Allah rahmet eylesin. Vatan Partisine üye olmamın sebeplerinden biri de Soner Amiralimizin yere basan vatansever fikir ve görüşleridir…

 13. yanılmıyorsam hapse atılmasaydı donanma komutanı olacaktı. iftira ile yılları gitti.birde çok kibar bir insandı.ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

 14. Cok uzuldum. Bundan bir sure once bir yazisi uzerine kendisine email gondermistim, kendi gibi komutanlarin Turkiye’nin buyuk degerleri oldugunu belirtmistim. Hemen cevap yazip, gonulden tesekkurlerini sunmus ve hayatimda basarilar dilemisti. Ailesine, yakinlarina ve sevdiklerine bassagligi diliyorum. Cok buyuk bir degerimizdi. Nur icinde yatsin.

 15. ÜLKEMİZİN ÝAPI TAŞLARI,TEMEL DİREKLERİ TEK TEK YOK EDİLDİ, YOK EDİLİYOR. YERLERİNİ DOLDURACAK “SAĞLAM,DEĞERLİ, AYDIN ” VATANSEVERLERE GEREKSİNİM HER GEÇEN GÜN ARTIYOR… HAYDİ GENÇLER AYDINLIK YARINLARA,İNANÇLA,KARARLILIK ve SABIRLA….
  YOLUNUZ,YOLUMUZ AÇIK OLSUN…!!!

 16. Allah rahmet eylesin. Vatanperver bir Türk askeriydi. Türk devleti için yaşadı ve öldü. Mekanı uçmağ olsun.

  Ergenekon’dan çıkanların adına,
  Ergenekon Bozkurt

 17. Dik duruşlu amiralimiz, büyük değer, bilgi, birikim vatansever insan. İnsanın boğazı düğümleniyor. Mekanın cennet olsun. Allah ailesine sabır versin. Vatan size minnettar komutanım

 18. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Kifayetsiz insanların elinde kalan. Bu vatanda kaptan gibi insanlara yazık oldu.

 19. Nasıl ya! Tanrı bizlerden ömür alıp söyle güzel insanların ömrüne ömür katsa ya! Mekanın cennet olsun Amiralim.

 20. Allah rahmet eylesin, yazıları ile bizlere hem yol gösteriyor hem de değerli bilgiler veriyordu. Türkiye bir vatanseverini kaybetti.

 21. Allah rahmet eylesin, yazıları ile bizlere hem yol gösteriyor hem de değerli bilgiler veriyordu. Türkiye bir vatanseverini kaybetti.

 22. Çok erken bir gidiş, çok üzüldüm. Ailesine, yakınlarına ve sevdiklerine baş sağlığı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı