Dünya

Çavuşoğlu’ndan Suudilere: Önce Yemen’in hesabını verin

Suudi Arabistan ve BAE'ye tepki gösteren Çavuşoğlu, 'Yemen'de ne işiniz var? Yemen'i mahvettiniz. Önce bunların hesabını versinler' dedi.

Bakan Çavuşoğlu, El Cezire televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Terör örgütü IŞİD’in elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin ölü ele geçirilmesi sürecinde, ABD’nin ilgili birimleri ve Türk kurumları arasında iş birliği yapıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bundan sonra, gerek DEAŞ, YPG/PKK ve diğer terör örgütleriyle de mücadelede biz herkesle iş birliği yapmak isteriz çünkü terörün her türlüsüyle mücadele etmezsek, hiçbirimiz güvende olmayız.” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN KAŞIKÇI’YI İKİLİ MESELA HALİNE GETİRDİ

Çavuşoğlu, Türkiye’nin tüm Arap dünyasını kardeşi olarak gördüğünü ve Arap Birliği içinde birlik ve beraberliğin olmasını istediğini dile getirerek, “Ama bu birlik ve beraberlik, Türkiye düşmanlığına dönüşmemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan’ın problemi ne? Kaşıkçı cinayetinden sonra bu cinayeti örtbas etmediğimiz için ve bu konuda başkaları gibi parayı alıp susmadığımız için bunu ikili mesele haline getirdiler. Oysa bizim için bu ikili bir mesele değildi. Bir insan hunharca öldürüldü ve bu cinayeti işleyenler hukuk önünde hesap vermelidir. Bizim inancımıza göre de bu böyle değil mi? Medeni hukuk içerisinde. Bizim inancımız İslam’a göre bunların hesap vermesi gerekiyor fakat bugüne kadar henüz bunu göremedik. Biz bu konuda birlikte çalışmak istedik ama (onlar) birlikte çalışmak istemediler.”

Bu meselenin, hak ve hukuk davasının yanı sıra adalet arayışı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yönelik herhangi olumsuz politikasının olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yapılan eleştirileri de yanıtladı.

YEMEN’DE YAPILANLARI KIYASLAYACAKSAK SÖYLENECEK ÇOK SÖZ VAR

“Bizim harekatımızı eleştirmeleriyle, Yemen’de yapılanları kıyaslayacaksak o zaman gerçekten söylenecek çok söz var. Biz harekatı terör örgütüne karşı yaptık.” diyen Çavuşoğlu, sivillerin bundan etkilenmediğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, “Yemen’de öyle mi? Yemen’de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bombalamaları neticesinde on binlerce insan öldü. Sivillerden bahsediyoruz. Yine kuşatmalardan dolayı açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen yüz binlerce ölen insan var. Önce bunun hesabını versinler. Sizin Yemen’de ne işiniz var? Yemen’e girdiniz, Yemen’i mahvettiniz. Başlangıçta, terörden temizlenecek diye bu oluşuma olumlu bakıyorduk ama daha sonra baktık ki insani dram oluşmuş. Önce bunların hesabını versinler. Her şeye ‘Parayı veririz, basarız, kapatırız’ anlayışı varsa kusura bakmasınlar. Bu dünyanın bir de öbür dünyası var. Allah’a nasıl hesap vereceksiniz? Bu kadar masum insanı öldürdünüz, süründürdünüz, açlıktan, hastalıktan kıvranıyorlar.”

Bölgeye gönderilen insani yardımların dahi engellendiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, Türkiye’yi eleştirmeden herkesin önce aynaya bakması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 3,6 milyon Suriyeli göçmenin olduğunu ve bunların 3 milyondan fazlasının Arap olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, bu ülkelerin Arap göçmenlere de yardım etmediğinin kaydetti.

‘BAE FİLİSTİN YÖNETİMİNİ DEĞİŞMEYE KALKTI’

Söz konusu ülkelerin Filistin meselesindeki tutumlarını da eleştiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika ve İsrail baskı yapıyor. Siz de gidiyorsunuz Ürdün’e baskı yapıyorsunuz; ‘aman Filistin, Kudüs konusunda sesini fazla çıkarma.’ Ondan sonra Filistin yönetimine baskı yapıyorsunuz, Filistin yönetimini değiştirmeye kalkıyorsunuz. BAE için söylüyorum bunu. Orada (Filistin eski İstihbarat Şefi Muhammed) Dahlan denen bir terörist başı var ve İsrail’in de ajanıdır. O yüzden de zaten kaçıp gitmiştir. Onunla (Dahlan) Ebu Mazen’i (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) değiştirmeye kalktınız. Biz bunların hepsini görüyoruz. Dolayısıyla, bizi eleştirenler önce kendilerine bakması lazım. Hangi konuda duyarlılar, hangi konuda ilkeli davranabiliyorlar. Bundan sonra açık açık biz de konuşup söyleyeceğiz. Biz doğruları söylüyoruz. Onların da zaten rahatsızlığı bu. Halkları da görüyor ki Türkiye, İslam dünyasının sorunları ve ümmetin davası konusunda kendi yönetimlerinden ve onların yönetimlerinden daha hassas, ilkeli ve kucaklayıcı davranıyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı