Gündem

‘Çocuklarımız aç’ diyen vatandaşa ‘geber’ diyen yönetici görevden alındı!

Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, çocukları için dilenmek zorunda olan vatandaşa 'geber' dedi. Bakanlık Noğay'ın görevden alındığını duyurdu.

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcısı görevinde bulunda Nail Noğay, “Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” diyen roman kadına Twitter’dan “Geber” yanıtını verdi.

Noğay’ın dün paylaştığı mesaj büyük tepki çekti ve sosyal medyadan “istifa” çağrıları yapıldı.

BAKANLIK: GÖREVDEN ALINDI

Tepkilerin ardından  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün harekete geçti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Birlik ve beraberlik ruhunu yaralayıcı bir dil ve üslubun devletin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez olduğu” vurgulanarak şöyle denildi: “Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir. Biz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz. Söz konusu şahıs olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

BİR AÇIKLAMA DA VALİLİKTEN

İstanbul Valiliği, “İlimizdeki bir kamu görevlisi tarafından yapılan ve hiçbir insani ve vicdani ölçüye sığmayacak bu çirkin paylaşımı esefle kınıyoruz” açıklaması yaptı.
Açıklamada şöyle denildi:
“İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı (Nail N), şahsi twitter hesabından yapılan çirkin paylaşımı nedeniyle, Bakanlık makamınca görevden alınmış ve hakkında tahkikat başlatılmıştır. İlimizdeki bir kamu görevlisi tarafından yapılan ve hiçbir insani ve vicdani ölçüye sığmayacak bu çirkin paylaşımı esefle kınıyoruz. Her vatandaşımızın hiçbir ayrımcılığa tabi olmadan, devletimizin bütün imkanları ve kamu hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması için gece gündüz demeden görev yapmaya devam edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, yoksul bir Romen annenin isyanı yer alıyordu.

Yoksul kadın videoda şu sözleri dile getirmişti:

“Şu anda çok mağdur durumdayım. Bu sabah, ayıptır söylemesi, çocuklarıma kahvaltı ettiremedim ve bu benim zoruma gitti. Devletimiz bu duruma bir el koysun. Şimdi çocuklarım aç kalmasınlar diye dilenmekten geliyorum. Pastaneleri, çöpleri gezerek çocuklarıma ekmek getirdim. ‘Kal’ diyorsunuz ama mecburuz gitmeye. Çoluk çocuğumuz var, açız yani aç, aç. Biz açlıktan ölelim ama çoluğumuza çocuğumuza bir şey olmasın. Bana ne güzel diyorlar ki, ‘Çıkma, çıkma.’ Mecbur çıkacağım. Bir gelir olmayınca ne olacak? Mecbur kendimi dışarı atacağım. Şu anda ben dilenmekten geliyorum, kim bunu biliyor? Sadece ‘çıkma’ yapıyorlar. Gelsinler evimin halini görsünler.”

Bu video bir hesaptan “Romanlardan ‘evde kal’ çağrılarına yanıt: Çocuklarımız aç, nasıl evde kalalım şimdi ben dilenmekten çöpten yiyecek toplamaktan geliyorum” denilerek paylaşıldı.

Bu paylaşıma tepki gösteren İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nail Noğay, sosyal medya hesabından söz konusu kadın için “Geber” diye yazdı.

Görev tanımı “Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Çocuk Kulüpleri Birimi” olan Noğay, yaklaşık 7 saat sonra, gelen tepkiler üzerine tweetini sildi. Ardından da sosyal medya hesabını kapattı.

7 Yorum

  1. AKP-MHP koalisyonunun hazirlamis oldugu ve tamamen secim yatirimli Infaz Yasasi,fikir ve düsünce suclulari disinda herkesi kapsiyor..Eminim ki bu duruma en cok sevinecek olanlar,yandas medya calisanlari ve de Sol’a karsi olan birtakim sözde milliyetci özde iktidar sevdalisi gazeteciler olacaktir.Tutuklu olan gazetecilerin ve Aydinlarin tümüde sol kesimden ya da demokrasi kesiminden,sagci yani tutucu yani gerici,Cumhuriyet ve Atatürk düsmani hicbir gazeteci tutuklu degildir.Bank Asya’dan kredi alip kösk yaptiranlar,Ergenekon kumpaslari ile kitap yazarak köseyi dönenler,Gülen’in neredeyse gel o mübarek kicindan da öpelim diyebilecek kadar Fetocu bugünde Tayyibci olan hicbir gazeteci tutuklu degildir.
    Madimakta insanlari diri diri yakanlara avukatlik yapan ve AKP’de bir sandalye kapan hicbir avukat tutuklu degildir ama Cagdas Avukatlar tutukludur.Cünkü onlar AKP’yi elestirdilerki bu cok büyük bir suctur.Affi yoktur.Sonucta göklerden gelmis bir emirle kurulmus olan bir parti nasil olurda elestirilebilir.Rahsan Affi diye kiyamet koparanlar simdi sus pus olmuslar cünkü Rahsan’in izinden gidiyorlar yalniz bir farkla Rahsan affi koltuk icin degildi,bugünkü af koltuk icindir.

  2. Bunlara çingene diyorlar da bunların çoğu çingene veya roman değil, bu kişilerin çoğu bu vatanın sahipsiz kalmış has yörükleri. Konar göçerliğin kişilerin yapısında oluşturduğu ortak benzerlikler insanı yanıltıyor bu konuda.

  3. Geber dedidigi kisiye…… bu adamin Maasi 1 yil boyunca Ödensin…… Bakalim…… 1 yil sonra…. fikrini tekrar burada duymak isterdik………

  4. AKP’ye yakin MAK Anket sirketinin anketine bakilirsa ankete katilanlarin yüzde 68’i hükümetin Corona ile calismalarini cok basarili buluyormus.Ancak yüzde17’si Hayir basarili degil diyormus.Belli ki bu müdürün GEBER dedigi vatandasta hükümetin calismalarini basarili bulanlardan.Yoksa cocuklarim ac diyerek ortaya cikarmiydi?!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı