GündemSiyaset Haberleri

Davutoğlu’nun yardımcısı: Türkiye’de tek dil, tek din ve tek ulus dayatması var!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, Türkiye'de tek dil, tek din ve tek ulus dayatması olduğunu söyledi.

Veryansın Tv

MHP lideri Devlet Bahçeli, “Ahmet Davutoğlu’nun lideri olan Gelecek Partisi’nde PKK ilintili olanlar var” demişti. Bahçeli’nin bu sözlerle Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce’yi işaret ettiği belirtilmişti.

Çağlar Cilara’ya konuşan İnce, “açılım” dönemini çağrıştıran açıklamalarda bulundu. İnce, Türkiye’de tek dil, tek din ve tek ulus dayatması olduğunu söyledi.

İnce şöyle devam etti:

“Farklı dillerden, dinlerden, milletlerden oluşan bir imparatorluk bakiyesiydik. Ama Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batı’ya benzemeyi, batılı bir hayat tarzını esas alan rejim, ulus devleti mantığını esas almaya başladı. Hedef Türkiye’de bir Türk ulusu yaratmak, onu egemen kılmak, diğer unsurları Türk ulusu içinde eritmekti. Bunun için çeşitli yollar denendi. Herkesin gerçekten Türk olduğu esas alındı. Etiler, Sümerler… Tabii bu tutmadı. Bu sefer de Türk bir etnisiteyi ifade etmiyor, Türk bir kültürü ifade ediyor, o yüzden bu coğrafyada yaşan herkes Türktür denildi. Şimdi bir arada yaşamak için mutlaka bir etnik grubun çatısı altına girmek gerekmiyor. Ortak değerler etrafında yaşamak mümkündü. Osmanlı buna örnekti.”

“PKK ile ilintili değiliz, iniltiliyiz. Bu sözleri üstümüze alınmıyoruz” diyen İnce, devletin PKK terörünü siyasi baskı aracı haline getirmeye çalıştığını iddia etti.

Cilara’nın “PKK ve FETÖ ile mücadele bahanesiyle insan hak ve özgürlükler kısıtlanıyor mu sizce?” sorusuna İnce şöyle yanıt verdi:

“Elbette ki. Durum çok açık. Bunu, muhalifleri baskı altında tutmak için değerlendiriliyorlar. Mesela FETÖ darbesi gerekçe gösterilerek KHK’larla (kanun hükmünde kararname) muhalefeti zapturapt altına almaya çalışıyorlar.”

VAHDETTİN İNCE’NİN ‘ÇOCUK EVLİLİK’ SKANDALI

Vahdettin İnce 2006 yılında katıldığı CNN Türk’teki “Ne Oluyor” programındaki skandal açıklamalarıyla da tanınıyor. Programda çocuk istismarını meşrulaştıran açıklamalarda bulunan. İnce, “Mevcut yasalara saygı duymakla birlikte İslam hukukuna göre buluğ çağına giren kız çocuklarının evlendirilebileceğini bunun çocuk istismarı olarak görülmesinin İslam’a aykırı olduğunu” iddia etmişti. Programa katılan CHP Bursa milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İnce’nin açıklamasına tepki gösterdi. Bunun üzerine İnce, Kayışoğlu’na “İslam’a karşı geliyorsunuz. Bunu hiç yakıştıramadım” dedi.

Etiketler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı