GündemSağlık HaberleriVideo

Dr. Yavuz Dizdar’dan ‘ıspanak olayı’ gerçeği!

Doç. Dr. Yavuz Dizdar SuperHaber muhabiri Zeynep Gizem Er'e, son günlerin çok konuşulan konusu ıspanak zehirlenmesi, tavuk tüketimi ve beslenme konusuna konuştu.

Bir süredir gündemden düşmeyen ıspanak zehirlenmesiyle ilgili ise Doç. Dr. Yavuz Dizdar, “Bu kadar kişinin zehirlenmesi neden olabilecek bir şeyin içine karışan iki üç güzelavrat otundan ya da herhangi bir şeyden olmaması gerekir. Çünkü o ot birçok şeyin içine zaten karışıyor.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yavuz  Dizdar, konuyla ilgili yapılan tarım ilacı açıklaması açıklaması ile ilgili ise “Geçenlerde bir çiftçi ürünlerini piyasaya vermeden bir gün önce ilaçladığını belirtti. Muhtemelen yeşil kalmasını sağlamak için bir gün önceden ilaçlıyor. Bu maddeyi ıspanağa verdiğiniz zaman soluk alıp verme zincirini durdurur. Böylece ıspanak sararmadan yeşil olarak kalmaya devam eder. Bir cins ilacın içine işlemesi lazım. O işlemeyi sağlayan deterjan maddeler var. Deterjanları koyarsanız ilacın içine, o zaman nüfuz ediyor. Aslında normalde üstünde kalır. Muhtemelen birisi hata yaptı, o hatanın ceremesini de vatandaş çekti. Bizim kadınlarımız kum olmasın diye ıspanağı tek tek yıkar.” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı