Gündem

Washington’la trafik arttı… Erdoğan ile Trump, Suriye ve Libya’yı görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda konuştu. Gündemin Libya ve Suriye'deki gelişmeler olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

İki lider, bölgemizde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yakın siyasi ve askeri iş birliğimizin sürdürülmesi hususunda mutabık kalmışlardır.

Milletlerimizin koronavirüs salgınıyla mücadele noktasında dayanışma içinde oldukları yeniden teyit edilmiştir.”

ERDOĞAN’IN MEKTUBUNDA ‘İŞBİRLİĞİ’ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yardım uçağıyla birlikte ABD Başkanı Trump’a bir de mektup göndermişti. 21 Nisan günü içeriği açıklanan mektupta Erdoğan “Umuyorum ki, Kongre ve ABD basını salgın sırasında sergilediğimiz bu dayanışmanın da etkisiyle, ilişkilerimizin stratejik önemini daha iyi kavrayacaktır” ifadelerini kullandı. “Yakın eşgüdüm ve ortaklık içinde hareket etmemizin son derece önemli ve yararlı olacağına inanıyorum” diyen Erdoğan, , “Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgemizdeki son gelişmeler, Türk-ABD ittifakının ve iş birliğinin en güçlü şekilde sürdürülmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.” ifadelerini kullanmıştı.

KALIN: DERİN BİR İŞ BİRLİĞİ İÇİN, HER ZAMAN ALAN VARDIR

“Suriye ve İdlib’de yeni işbirliği imkanları” vurgusunun ardından, Washington’la ilginç bir temas daha yaşanmıştı.

Washington DC merkezli Atlantic Council’in internet üzerinden düzenlediği “İdlib’in ve Suriye’de yerinden edilmiş kişilerin geleceği” başlıklı panele Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield katıldı.

Suriye’de siyasi bir çözüm sağlanmadan yeniden inşa sürecine de girilmeyeceğini vurgulayan Kalın, “Aynı zamanda, şu anki acil durum, mülteciler ve ülke içinde yerinden edilen kişiler için sahada daha büyük bir iş birliği gerektiriyor. Ortaklarımız ve müttefiklerimizden gelecek her türlü fikir ve öneriye açığız.” dedi.

Kalın, Suriye’deki iç savaşın neredeyse 10’uncu yılına girdiğini belirterek, “Suriye halkı, son dönemdeki birçok milletten daha çok acı çekti. Aramızdaki farklılıkları, kısa vadeli çıkarları ve küçük jeopolitik oyunları bir kenara bırakıp, Suriye halkını öncelik edinmeliyiz. Artık bunun zamanı geldi.” dedi.

ABD ile sahada bazı farklılıklar olsa da iş birlikleri yaptıklarını vurgulayan Kalın, “Müttefiklerimizle, Suriye’deki birçok konuda yakından çalıştık. Özellikle Resulayn-Tel Abyad bölgesinde güvenliği sağladıktan sonra burada güzel işler çıkardık” diye konuştu.

Kalın, Türkiye ile ABD arasında, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in halen ABD’de olması ve ABD’nin Suriye’de YPG/PKK’ya verdiği destek gibi sorunlar olmasına rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşebileceğine işaret ederek, “İdlib ve Suriye’nin de ötesinde, Türkiye ve ABD arasında daha derin bir iş birliği için her zaman alan vardır” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı