Erdoğan’la toplantıya katılacak kişiler bir gün önce test yaptıracak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki buçuk ay aradan sonra dün Ankara’ya geldi. Koronavirüs nedeniyle bu süreyi İstanbul Huber Köşkü'nde geçiren Erdoğan için sıkı tedbirler gündemde. Yapılmaya başlayacak yüz yüze toplantılarda katılımcıların 1 gün önce koronavirüs testi yaptıracağı öğrenildi.

Erdoğan’la toplantıya katılacak kişiler bir gün önce test yaptıracak

Ankara’ya geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan için koronavirüs tedbirlerinin devreye girdiği belirtildi. AKP’ye yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın katılacağı toplantılar için testli önlem alınacağını belirtti.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyler:

“Koronavirüs nedeniyle toplantıları videokonferans yöntemiyle yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK, MYK ve Bakanlar Kurulu toplantılarını uzun bir aradan sonra yüz yüze yapacak. Ancak bu hiçbir kuralın geçerli olmadığı anlamına gelmesin.

Toplantılarda “2M 1T” kuralı geçerli olacak. Maske, mesafe ve temizlik kuralları gözetilecek. Ama sadece onunla da yetinilmeyecek. Toplantıya katılacak olanlar 1 gün önceden COVID-19 testi yaptıracak. Yarın yapılacak AK Parti MYK toplantısı öncesinde de MYK üyeleri bugün test yaptıracaklar. Sosyal mesafe dikkate alınarak MYK toplantısı her zamanki yerde değil, MKYK üyelerinin toplantı yaptığı 60 kişilik salonda yapılacak.

Bugünkü MGK’da ve perşembe günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu’nda da aynı kural geçerli mi olacak, orasını bilmiyorum. Çünkü onlar devlet olduğu için soramadım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da çalışmalarını sürdürdüğü Huber Köşkü’nde de koronavirüs önlemleri sıkı
bir şekilde uygulanıyordu. Öyle ki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın zaman zaman kısıtlamalardan dolayı serzenişte bulunduğunu ancak önlemlere riayet ettiğini açıklamıştı.”