GündemKültür-Sanat Haberleri

Fatih’in portresi 770 bin sterline satıldı… İmamoğlu: İBB olarak biz aldık

Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline satıldığı duyuruldu. Ekrem İmamoğlu, portreyi İBB adına kendilerinin aldığını açıkladı.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bugün açık artırma ile 770 bin sterline (yaklaşık 6 milyon 500 bin lira) alıcı buldu. Ajanslar satış haberini duyurdu ancak alıcıyı açıklamadı. Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu az önce sosyal medya hesabından Fatih Sultan Mehmet’in portresini İBB adına kendilerinin aldığını duyurdu.

İmamoğlu, “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” ifadelerini kullandı.

PORTREDE İMZA YOK

Müzayede evi Christie’s’in açık artırmasında 770 bin sterline (yaklaşık 6 milyon 500 bin lira) alıcı bulan Fatih Sultan Mehmet portresine 400 bin ila 600 bin sterlin başlangıç değeri biçiliyordu.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Müzayede evinde “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulan portrede imza bulunmuyor.

İKİNCİ FİGÜRÜN GİZEMİ

Portrenin büyük gizemlerinden birini Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür teşkil ediyor. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün Fatih’in 3 oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği düşünülüyor.

15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir diğer önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015’te satın alınmıştı.

Bu portrelerden en ünlüsü Bellini imzasını taşıyor ve  Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunuyor.

Londra’da geçen yıl yapılan farklı müzayedelerde Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” tablosu 6 milyon 315 bin sterline, Bellini’nin takipçilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi ise 5 milyon 323 bin sterline alıcı bulmuştu.

Etiketler

6 Yorum

  1. Yandaş meyda ile Veryansın’ı takip edenleri ortak paydada buluştan tek kişi Ekrem İmamoğlu. Burada yapılan haberleri ve haberlere yapıaln yorumları gülerek okuyorum, tıpkı buradakiler gibi. Açın Sabah’ı, altta yapılan yorumları okuyun, hemen aynısı. Adam bir şey yapmaya kalkar, ilk önce belediye meclsiinde kendisine karşı çıkılır, sonra burada. Adam adalarda atları kaldırır, burada herkes sus pus. Adam vapuru 5kr. yapar yine aynı. Adam sanat eserini alır. “Niye aldın? kim bilir arkasında ne var?, sakın chatnamhouse projesi olmasın?”

  2. Borç parayla seçim yatırımı tablo alacağına sel basan derelerden birini ıslah ette vatandaş boğulmasın dünyaya rezil olmayalım.Osmanlı torunu londrada sokak satın alacak parası olan haramiler alsın tabloyu belediyenin işimi tablo almak.

  3. Sen kimi kandırıyorsun daha dün elin arkanda terbiyesizce kabrine tekme attığın Fatih Sultan Mehmet hz rinin tablosunu almışmış. Sen ancak kendin gibi cahilleri kandırırsın. O güzel komutanın fethettiği İstanbula ne hizmet yaptın bugüne kadar sen onu söyle bakalım. Bence sen aponun demirtaşın yada o ayasofyanın açılmaması için beraberce yırtındığınız yunanlıların portlelerini alda as odana bence daha inandırıcı olursun.

  4. Eğer birisi tutup da Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” romanını okuduysa, belediyenin manevi değeri koruyorum adı altında o dönemin manevi değerlerine nasıl bir çomak soktuğunu anlar burda uzun uzun anlatmak gerek yok. Bilen bilir 🙂

  5. Değere sahip çıkmak budur sahte osmanlicilar paraları makinada sahip sifirlarken ekrem başkan kültüre sahip çıkıp bizim olanı bize alıp gelmişse helal deriz

  6. Belediyenin parası babasının parası sanki.alah akıl versin.feto cü danışman sinsiligi iyi ogretmis .bir pkk ya göz ki rp..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı