GündemVeryansın TV

Harekât nereye ve nasıl olacak?

E. Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, Fırat'ın doğusuna yapılması planlanan sınır ötesi harekatı Veryansın TV'ye anlattı.

Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, Veryansın Tv Youtube kanalında Barış Pınarı Harekatını değerlendirdi. Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programına katılan Önsel, harekatın nasıl olacağına ilişkin kritik bilgiler verdi.

Sınırın tamamının kontrol edilmesinin zor olduğunu söyleyen Önsel, “O zaman yapılacak şudur, mahdut hedefli harekat dediğimiz, yani sınırlı harekat dediğimiz bir harekat düşünülüyor. Sınırın tamamını ele geçiremezsiniz, geçirseniz de kontrol edemezsiniz” diye konuştu.

“Amerika ile savaşmayı göze alırız ama götürüleri de olabilir” diyen Önsel, olası harekatın Tel Abyad ve kısmen de Rasulayn bölgesinde olacağını düşündüğünü söyledi. Süleyman Şah’ın bulunduğu yer ile ilgili güvenlik gerekçesi gösterilerek operasyon yapılabileceğini söyleyen Önsel şöyle devam etti:

“Menbiç’in doğusuna da kısmen girilebilir. Ancak bu operasyonlar olurken dikkatli olmak lazım. Bu bölgede stratejik köprüler var o köprülerin tutulması gerekir. Bağlantıyı kesmek amaçlı çok önemli. İHA, SİHA, İnsanlı keşif uçaklarınız uçmazsa harekat mümkün değildir.”

‘RUSYA’DAN DESTEK ALMAK ZOR’

Fırat’ın doğusuna Rusya’nın karışmadığını bu nedenle Rusya’dan destek almanın zor olduğunu belirten Önsel, Türkiye’nin Amerika’ya rağmen böyle bir harekat yapıp yapmayacağını da anlattı. Programda Fırat’ın doğusuna yapılacak ve PYD’yi tam olarak bölgeden uzaklaştırmanın en kritik yolunu da aktardı.

Çok kritik bilgilerin yer aldığı programı izlemek için:

Etiketler

6 Yorum

 1. genelde tarıhı tam olarak bılmeyenlerde kı gorus TC nın veya ordusunun 1940larda(kı bu denılen 2.dunya savası sonrası kast edılıyor)ABD ı ye ye kosa kosa sarılıp sevdalanmamızdan ılerı geldıgı dır. o zamankı sartları tam olarak bılmeyenlerın gorusu dısında agızdan dolmaların fıkrıde sayabılırız.. bunları cıkaranlar ısmet pasayı kotulemek amacı ile bugunku akp gorusunnde olanalrın atalarıdır. .sovvyetler ın ı2. dunya akabı sonrasında bogazalrın bır komısyon tarafından yonetılmesı ıle ılgılı bır avrupa da yapılan bır toplantıda kı anlasmada(ısmı aklıma gelmedı yaslılık)bunu dıle getırmıstır. ve bunda cok cıddı oldugu da o zamnalrda bır ışgale yol acacgı belırtılırmıstır. Tc ABD ye olan askından (!) veya o zamankı chp ıktıdarının basındakı ınonunun hatasından degıl. mecburıyetten denıze dusen dusen yılana sarılıdeyımıne uygun olmustur. bu bir. ıkıncısı ise o zamankı ekonomık sartlardır. savas sonrasında savasa hıc gırmesenız bıle sıze yansımaları her zaman olur.
  yoksa TC nın yetıstırmıs oldugu iki nadıde adamdan bırı olan ısmet pasanın kafası sızlerden ıyı calısır.merak etmeyın.
  hele kı sımdıkı chp yonetımınden ve tum sıyasılerden

 2. ABDnin ve ona 40lardan beri yari somurge olarak ona bagli Turkiye ve ordusunun icerigini, yillarini bizzat sahada askerlik yapmis sayin Kurmay Albay Mustafa Önsel den daha iyi bilecek insanin az oldugunu dusunuyorum. Gercekleri dile getirdigi ve sapina kadar vatansever oldugu halde hamaset edebiyatina kacmadigi icin, aklini duygularina tercih ettigi icin Mustafa Onsel’i tebrik ederim. Tamamen ayni fikirdeyim. Su anki konjekturde, Suriye ile barimadan, Turkiye’nin ABD karsisinda ABDye ragmen birseyler yapabilmesi mucize olur.

 3. Suriye yani bölgede “legal” durumda olan güç ile anlaşmak üstelik arkasına Rusya ve Iran’ı almak bu işi kökten bitirir denmiş. Sınır otesine ABD ye rağmen geçmekten çok daha mantıklı, zaten paçamız da yemeze gelmiş konuşmanın gerisi. Bence de durum aynen o.
  Benim merak ettiğim bu s400 lerin durumu. Nisan da hazır olur dendi. Sınırdan öte 400 km hava sahasını kapatacak bir sistem malum. Bu durumda dengeler ne olurdu komutan bir de oraya değinseydi keşke. Kazanılmaya çalışılan zaman bu olabilir mi?

 4. Amerika ,kararlı bir Türkiye ile çatışıp, Türkiye’yi iyice Rusya cephesine iter mi ?
  Bu da kolay değil !

 5. Hocam ben buna katılmıyorum. Esat bu bölgeleri kendi isteği ile pyd/amerika ya bıraktı ! Şimdi burada petrol aytakları su kaynakları varken neden idlib peşinde koşuyorlar sizce ? Basit ve sığ bir yaklaşım olmuş. Burada ya riski göze alacağız yada pkk devletinin kurulmasını izleyeceğiz. Bu devletin kurulmasının sonraki adımının güneydoğuyu karıştırmak oalcağını hepimiz biliyoruz heralde. gerçekten amaçsız bir program olmuş bu defa beğenmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı