Fotoğraf GaleriGündem

Kara leylek ‘Mare’, her yıl 15 bin kilometre uçuyor

Alanya’da uydu vericisi takılarak 2016'dan beri göç yolculuğu takip edilen 'Mare' adlı kara leylek, 10 gün önce Hatay'dan Türkiye'ye giriş yaptı. Türkiye'den, Bulgaristan üzerinden Romanya'ya ulaşan Mare, her yıl Afrika- Avrupa arasında yaklaşık 15 bin kilometre yol yapıyor.

Almanya’da leylek gözlemcisi Maria Marika tarafından ‘Mare’ adı verilen, nesli tehlike altındaki türlerden kara leyleğin yaşamı, yaklaşık dört yıldır uydu vericiyle takip ediliyor. Mare’nin ilkbahar göçü yaklaşık bir ay önce başladı. Mare’nin dişi bir kara leylek olduğunu belirten Maria Marika, Max Planck Ornitoloji Enstitüsü tarafından desteklenen bir araştırma projesi kapsamında 2016 yılında yuvasında uydu verici takıldığını ve gözlem altına alındığını kaydetti.

Mare’nin kız kardeşi Bille’ye de uydu verici takıldığını ve aynı yuvadaki kardeşlerin birlikte seyahat edip etmediğinin de takip edildiğini belirten Marika, ”Veriler, bu kuşların bunu yapmadığını açıkça gösteriyor. Seyahatlerinin ilk 5 günü boyunca her iki kuş arasındaki mesafeyi takip ettik. 4 Eylül’de Mare’nin kız kardeşi bir avcı tarafından öldürüldü. Mare’nin hikayesi hala devam ediyor. Mare’nin bu süreçte çok sayıda yavrusu da oldu” diye konuştu.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı