Gündem

Kent ormanını imara açma kararına iptal!

Diyarbakır 2’inci İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kent Ormanı’nı imara açmak için rezerv yapı alanı ilan etme kararını iptal etti.

Diyarbakır Barosu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesindeki Kent Ormanı’na dair “rezerv yapı alanı” kararı alması üzerine “telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği” gerekçesiyle kararın yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Güneydoğugüncel Gazetesi’nden Salih Yeşil’in haberine göre daha önce kararın yürütülmesinin durduran mahkeme, Bakanlığın Kent Ormanı “rezerv yapı alanı” kararını tümden iptal etti.

Mahkeme kararında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 4 Ocak 2019’da Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden rezerv yapı alanı olarak belirlenen taşınmazlardan mera vasıflı olanların doğal afet bölgelerinde yerleşim yeri için ihtiyaç duyulan alanlardan sayılarak mera vasıflarının kaldırılması şeklindeki talebi hatırlattı.

‘HUKUKA UYARLILIK BULUNMAMAKTADIR’

Mahkeme, Bakanlığın kararını “6306 sayılı Yasa’nın amacı ile bağdaşmayacak şekilde davaya konu taşınmazların rezerv yapı alanı olarak belirlenmesine dair dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

Mahkemenin iptal kararını Diyarbakır Barosu, “Baromuz Kent Ormanı’nın yok edilmesine izin vermedi” başlığıyla resmi sitesinde yaptığı açıklama ile duyurdu.

‘SAĞLIKLI BİR YAŞAM DENGELİ BİR ÇEVRE’

Diyarbakır Barosu, karara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Kent Ormanı’nın konut alanına dönüştürülmesi, imar planı bütünlüğünü bozduğu gibi kentin yeşil alan ihtiyacına ve kentte yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına açıkça aykırıdır.

Çevre Kanunu, İmar Kanunu ve ilgili mevzuata dayanılarak yapılan imar planlarıyla getirilen düzenlemeler, sağlıklı yaşam çevrelerinin oluşturulması amacıyla belirlenmiş standartlar ve kurallar olup yapılaşmaya uygun olmayan bir alanı ‘Yapı Rezerv Alanı’ olarak belirlemek, sağlıklı bir yaşam ve dengeli bir çevre oluşturma ilkesine açıkça aykırıdır” değerlendirmesinde bulundu.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı