Gündem

Libya’da savaşan ÖSO milislerine Türk vatandaşlığı verilecek mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da Hafter'e karşı savaşacak Suriyelilere Türk vatandaşlığı verileceği iddialarını reddederek 'Kimlere Türk vatandaşlığı verileceği kanunlarda bellidir' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendiriyor.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

(Erdoğan-Trump görüşmesi) Sayın Cumhurbaşkanımız ile Trump sık sık telefon görüşmesi yapıyorlar. Bu görüşmede ABD-İran gerginliği, Libya ile ilgili çabalarımız var bu çabalar doğrultusunda Libya’da ateşkesin sağlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulundu her iki başkan.

(AA çalışanlarının gözaltına alınması) Yakından takip ediyoruz. Daha önce de buna benzer tacizler yıldırmalar olmuş. Özellikle AA’da çalışan Mısırlı insanlara yönelik olmuş. AA çalışanlarına Mısır polisinin böyle bir baskın yapması kabul edilebilir değil.

(Libya’da ateşkes süreci) 4 Nisan’a gidecek olursak o günlerde herkesi kapsayan bir konferans planlanıyordu. Bu konferansın toplanması sürecinde Hafter saldırıya geçti. Maalesef Hafter’in olumsuz tutumu sebebiyle bir ateşkes sağlanamadı. Metnin Arapça tercümesi konusunda görüş ayrılığı vardı. İngilizce metin üzerinde müzakereler vardı. Bu noktaya geldikten sonra Hafter zaman istemiş Ruslardan. Daha sonra ‘Yarın sabaha kadar bize süre verin’ demişler. Sabaha karşı Rusya’dan ayrıldıklarını gördük. Metnin içeriği konusunda bir sorun yoktu. 2 gün dediler bakalım yarın ne olacak. Metin üzerinde bir mutabakat olmasına rağmen imzalamaması sonrası bizim izlenimimiz Hafter siyasi çözüm yerine bir askeri çözüm arıyor. Bugüne kadar Hafter’i teşvik eden ülkeler var.

Bundan sonraki süreçte umarım ateşkesi bozmazlar. Suriye’de de biz bunu çok yaşadık. İnşallah daha önce yaşadıkları gibi çatışma haline dönüşmez. Bizim şuanda yaptığımız Libya hükümeti ile imzaladığımız ikili bir anlaşma var. Bunun içinde bilgi paylaşımı var. Eğitim var. Askerler arasında eğitime yönelik çalışmalar var. Onun dışında bizim çalışmamız ateşkesi tesis etmek ve çatışmaları sonlandırmaktır.

(Berlin Zirvesi) Berlin Zirvesi’ne biz önem veriyoruz. Cumartesi günü arkadaşlarımız gidip ortak metne son katkılarını verecekler. Cumhurbaşkanımız başta Trump olmak üzere bir çok lidere telefon açıp oraya katılması konusunda davet etti. BAE davet ediliyorsa Katar’ın da davet edilmesi gerekiyor. Berlin sürecinin başarılı olabilmesi için ateşkesin devam etmesi lazım. Moskova’da Hafter belgeyi imzalamadan terk ettiği için ateşkesin bozulma ihtimali var. Sonuç alıcı bir zirvenin olması lazım. Başarılı olabilmesi için ateşkesin devam etmesi lazım.

(ÖSO milislerine vatandaşlık verilecek mi?) SMO askerlerine Libya’da savaşmaları karşılığı vatandaşlık verileceği iddiası Tamamen gerçek dışı

Etiketler

Bir Yorum

  1. Son 9 yilda savastan baska hicbir gündem maddesi yok ülkemizde,Irak,Suriye simdi Libya.Irak parcalandi,Barzani kürdistanini kurdu.basta Erdoganolmak üzere tüm Bati ve Israil bu kürdistani tanidi ama kürdistani taniyanErdogan 17 yilda bir KKTC devletini kimseye tanitamadi cünkü öyle bir amaci yoktu Erdogan’in.Yillarca bekledi bekledi,Dogu Akdeniz’de cepheler olustuktan sonra Libya ile bir anlasma yapildi.Bu anlasma aslinda ABD kaynakliydi.ABD;Libya’da Libya’nin petrollerine konmak icin Ihvan yani Müslüman Kardesler örgütünü destekliyor.Dün Istanbulda Libyanin Trablus hükümetinin baskani olan kisi Amerikan Elcisi ile bulusup görüstü yani demek oluyor ki Türkiy Libya’ya ABD hesabina bir öncü kuvvet gönderme talimati almistir.Kim bu öncüler.Ortadoguda,Afganistanda ne kadar terörist varsa Suriye’den Türkiye’ye getirilmis ve Libya’ya gönderilmislerdir.Bunlar para karsiligi kelle kesen cetelerdir.Parasini Türkiye ödemektedir.Yanilmiyorsam aylik olarak 2000 Dolarin cok üstünde bir aylikla Libya da müslüman katli icin kollari sivamislardir.Ve bunlara vatandaslik sözü verilmistir.Uzun lafin kisasi,Türkiye Cumhuriyeti Devleti ortadogunun ve Afganistanin teröristleriyle isbirligi halindedir.Dün Suriyede binlerce insanin kanina girdiler simdi Libya’da kan dökeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı